Jump to content

Bitki Koruma Ürünleri


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bitki yetiştiriciliği için bakım şarttır. Kendi haline bırakılan hiçbir bitkiden tam anlamıyla verim alınamaz. Özellikle sebze ve baklagil yetiştiricileri için bitki koruma ürünleri olmazsa olmazdır. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını'nın onayından geçmiş bitki koruma ürünlerinden bazıları şunlardır:

1 - Azadirachtin

Marul ve maydanoz koruma amaçlıdır. Yeşilliklerin üzerindeki sararmayla birlikte meydana gelen küçük deliklerin oluşumunu engeller. 100 litre sulama suyu içerisine 125 mililtre ekleyerek 3 gün boyunca bu karışımla sulama yaparsanız yemyeşil ve sağlıklı marullar, maydanozlar yetiştirmiş olursunuz.

2 - Fenhexamid

Kirazın küflenmesini önler. 100 litre suya 100 mililitre karıştırılarak uygulanır. Meyvenin sadece olgunluk döneminde ve 3 gün üst üste sulanmalıdır. Kurtlanma ve küflenmeyi bu ürünle engellemiş olursunuz.

3 - Kükürt

Fındıkta küllenmeyi önler. 100 litre suya 400 mililtre eklenerek sulanır. eğer küllenme hastalığı ilgili fındık bahçesinde bir yıl önce görülmüşse bir yıl sonraki çotanak bağlama döneminde ilaçlama yapılır. Hastalık o an görülmüşse anında ilaçlama yapılabilir. Tekrar ettiği durumlarda bu ürün 3 kez kullaınlabilir. Tek seferlik uygulama süresi 7 gündür. 7 gün boyunca kükürtlü su karışımını ağaç diplerine dökün.

4 - Indoxacarb

Yoncaların üzerindeki pamuk yaprak kurtlarını uzak tutmak için kullanılır. 48,5 mililitresi 100 litre suya karıştırılarak yoncalar sulanır. Bu ürünün tek seferlik tedavi süresi 7 gündür.

5 - Spirotetramat

Ispanağı yaprak bitinden korumak için kullanılır. 100 litre su içerisine 75 mililitre Spirotetrama karıştırılarak ürün kullanıma hazır hale gelir. Bir kerelik tedavi süresi 7 gündür.

6 - Maeb :

Sarımsak için üretilen bir üründür. Soğan mildiyösü hastalığından korur. Bu ürünü uygulamak için su ile karıştırmaya gerek yoktur. Birkaç metrekarelik alana ekili sarımsak köklerinin üzerine 200 gram kadar Maeb serpiştirerek bu hastalıktan koruyabilirsiniz. Bu tozu 280 gün boyunca uygulamak gerekir. Soğan mildiyösü hastalığı için Kükürt de kullanılır. 100 litre suyun içerisine 300 gram Kükürt karıştırarak 7 gün boyunca sulayınız. Böylece sağlıklı yetişmiş sarımsaklar elde edebilirsiniz.

7 - Spiroxamine

Arpa için kullanılır. Arpanın yaprak yanıklığını önler. 100 lite suya 100 mililitre eklenerek sulama yöntemiyle 35 gün boyunca koruma sağlanabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Bitki Koruma Ürünleri Nasıl Kullanılır?

      Yaygın bilinen ismiyle zirai mücadele ilaçları tarım ürünlerinin üretimi, depolanması gibi aşamalarda ortaya çıkabilecek zararlı unsurlarla mücadele için geliştirilmiş kimyasallardır. Bitki hastalıklarına, zararlı hayvanlara, yabani bitkilere karşı mücadele için kullanılan birçok çeşidi bulunur. Bitki koruma ürünleri kullanırken dikkatli olunmalıdır ve eğer bahsedilen unsurlara başka şekilde çözüm bulunamıyorsa kullanılması gereklidir. Çok yoğun olmayan yabani ot varlığı gibi durumlarda bitki

      , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
  • Yeni Oluştur...