Jump to content

Albrecht Altdorfer...


Renan

Önerilen Mesajlar

Albrecht Altdorfer

 

Manzara resminin öncülerin den Alman ressam ve oymabaskı sanatçısıdır. Altdorfer yaşamının büyük bölümünü 1505’te vatandaşı olduğu, daha sonraki yıllarda da resmi kent mimarlığına ve kent meclisi üyeliğine getirildiği Regensburg’da geçirdi. Tuna Resim Okulu'nun öncülerindendir.

 

Sanatçının ilk figür çalışmalarında kendisini hissettiren manzara ilgisi giderek arttı, “Aziz Georgius ve Ejderha”da (1510) arka plandaki manzara, baskın bir biçimde öne çıkmaya başladı.

 

Altdorfer Antik Çağ'dan bu yana ilk gerçek manzara resmini - yani figürsüz manzara resmi - yapan ressamdı. En sevdiği konular Almanya ve Avusturya’nın bol yapraklı sık ormanlarıydı. Sanatçı aynı zamanda günbatımını ve pitoresk antik kalıntıları bu tür bir ışıkta betimleyen ilk ressamlardandı. İsa’nın Çektikleri, Aziz Sebastian’ın Şehit Edilmesi gibi konuları işlediği ve 1518’de tamamladığı Linz yakınlarındaki St. Florian Kilisesi altar panolarının birçoğundaki gece sahnelerinde meşale ışığı, yıldız parıltısı ve şafak aydınlığının sunduğu olanakları araştırmıştır. Altdorfer’in başyapıtı sayılan “İskender’in İssos Çarpışması” (1529, Eski Pinakotek, Münih) hem son derece ayrıntılı bir savaş sahnesi, hem de hayli dramatik ve anlatımcı bir manzaradır.

Altdorfer’in resimlerinde egemen olan fantastik öğeler sanatçının çoğu kahverengi ya da gri-mavi kâğıtlara siyahla çizdiği ve beyazla vurguladığı desenlerinde de görülür. Genellikle küçük boyutlu olan oyma- baskılarıyla ağaçbaskılarında şakacı bir düş gücünün izleri sezilir. Sanat yaşamının sonlarına doğru 'Altdorfer Aside Yedirme Baskı' yöntemiyle bir dizi manzara gerçekleştirmiştir.

 

AlbrechtAltdorfer-Christ-on-the-Cross-with-Mary-and-John-1515-16.jpg

 

albrecht-altdorfer-alexanderschlacht-detail-00044.jpg

 

altdorfer_0072-0101_kreuzigung.jpg

1521_Albrecht_Altdorfer_The_Birth_of_the_Virgin-400L.jpg

 

 

penitence-st-jerome.jpg

rest-flight-egypt.jpg

 

susanna.jpg

 

crusade-turks.jpg

allegory.jpg

 

venus-bath.jpg

 

virgin-regensburg.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...