Jump to content

Dikkat! Kusursuz Bir Yüz Güzelliği İstiyorsanız...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dikkat! Kusursuz bir yüz güzelliği istiyorsanız

 

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Naci Çelik, kusursuz bir yüz güzelliği için profil estetiği önerisinde bulundu.

 

Son yıllarda en çok başvurulan ameliyatlardan biri olan yüz gerdirmenin gelişen teknolojiyle birlikte yüzümüzün yer çekimine karşı savaşında, en büyük silah olduğunu kaydeden Çelik, yapılan estetiklerin bir çoğu faciayla sonuçlandığını söyledi. Çelik, "Gözlerin, burnun, kaşların ve dudakların birbirine mesafesindeki uyumu göz ardı edilebiliyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Naci Çelik, estetik ameliyatlarında göz ardı edilen bu noktaya, Profiloplasty uygulamasıyla yepyeni bir boyut getiriyor. Yüzdeki altın oranına odaklanarak, yani Lenardo da Vinci’nin ünlü Mono Lisa’sının Aristotle’un felsefesinden yola çıkarak yaptığı, o mükemmel güzelliği Profiloplasty teknolojisiyle birleştiriyor. Güzellik anlayışı zaman içinde ve kültürler arasında değişse de, genel olarak kabul edilen bir kavram olan “altın oran” estetik ameliyatlarında, Profiloplasty uygulamasıyla hayat buluyor. Profiloplasty, yüzünüzdeki herhangi bir uygulamadan sonra, burnunuz, gözleriniz, kaşlarınız ve dudaklarınızla uyumlaştırma sürecini hedefliyor. Sonuç olarak, matematiksel hesaplarla ortaya harika bir sanat eseri çıkıyor. Eski fotoğraflarda ve aynadaki yansımanızdaki fark, sizi bıçak altına yatmaya mı yönlendiriyor? Ancak, dergilerde ve gazetelerde gördüğünüz, estetik faciaları gözünüzü korkutup, sizi vazgeçirebilir.

 

Ameliyatlar sonrasında daha güzelleşilmesi ve kusurların örtülmesi beklenirken, eskisinden daha da kötü sonuçlar alınabilir. Yüzünüzün oranı tamamen değişip, sarkan yanaklarınız gerginleşirken, burnunuz düşük görünebilir. Plastik cerrahi artık bunu daha bilimsel yapıyor ve Profiloplasty ile tek bir bölgeyi düzeltmek yerine, onun diğer bölgelerle, örneğin bir burun ameliyatı söz konusuysa, burnun çeneyle, dudaklarla, yanaklarla, alın ve kaşlarla orantısını da gözetip tamamını birbiriyle uyumlu hale getirecek ve ideal orana yaklaştıracak çözümler sunuyor” dedi.

 

Yöntemin uygulayıcısı Op. Dr. Naci Çelik; Profiloplasty’nin ne olduğunu, nasıl işlediğini ve beklenen sonuçları hakkında ise şu bilgileri verdi:

 

“Profiloplasty nedir? Profiloplasty kısaca tarif edilecek olursa kişinin yandan görünümünü düzeltmeyi amaçlayan işlemlerin tümü olarak tanımlanabilir. Tabi ki yandan görünümde asıl belirleyici faktör burun ve dolayısıyla burnu düzeltici işlem olan rhinoplastydir. Maalesef pek çok doktor yüz görünümündeki şikayet nedeniyle başvuran hastalarda işlemin basitliği ve hastaya maliyetinin fazla olmaması nedeniyle hastalara sadece rhinoplasty işlemini önermişlerdir. Bu da burun ameliyatı olduğu halde hala kendisinin daha güzel ya da daha yakışıklı olduğunu hissetmeyen hastaların sayısının artmasına ve yüze uygun olmayan yapay görünümlü burunların artmasına neden olmuştur. Haliyle burun ameliyatı olmak isteyen hastalar çevrelerindeki bu kötü örnekleri görerek yaptırmak istedikleri bu operasyonu yaptırmaktan vazgeçmişlerdir"

 

Profiloplastynin, hastanın sadece yüzünün yan ve oblik (yan ile karşı arası duruş) görünümünü değerlendirmekle kalmadığını belirten Op. Dr. Naci Çelik, "Bu görünüm üzerindeki etkisi olan ünitelerin kendi aralarındaki açı ve oranları da dikkate alır. Profiloplasty’nin tek tek plastik cerrahi işlemlerinden farkı nedir ? Profiloplasty yüzü bir bütün olarak değerlendirir ve; Alın-burun açısı, Burun-dudak açısı, Burun-çene açısı, Çene-Çene altı oran, Çene- boyun açısı, Kulak-burun büyüklüğü oranı gibi oranları da dikkate alınarak, bir uygulama programı önerir. Örneğin; burun ameliyatı olmak için başvuran iri burunlu bir hastada aynı zamanda iri bir çene varsa hastanın sadece burnuna yapılacak bir işlem iki şekilde sonuçlanır: Hastanın burnu çeneyle orantılı olacak şekilde iri bırakılır ve sonuçta burun şekil olarak güzel olsa bile hastanın burnu ve çenesi eski iriliğinde kalacağı için yüz hatları kaba olur. Bu tür bir işlem sonrası hasta ve çevresi operasyonun hiçbir işe yaramadığını düşünürler çünkü iri burun hala iri burundur. Hastanın burnu küçültülür çenenin iriliğine göre ayarlanmaz ve sonuçta yüzle uyumlu olmayan çok güzel görünümlü olsa bile çok yapay görünen ve hastayı kesinlikle mutlu etmeyen orantısız bir burun ortaya çıkar. Böyle bir hastada yapılması gereken işlem aynı operasyonda belki de çene ucundaki kemiğin hafifçe törpülenmesi ve yapılacak burnun yeni çeneye göre ayarlanması olmalıdır ki hasta sonuç olarak yüzüne uyumlu ve hoş bir burna kavuşsun” ifadelerini kullandı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...