Jump to content

Pankreas Kanserinde Besin Desteğinin Önemi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Pankreas kanserinde besin desteğinin önemi

 

Araştırmalar pankreas kanserinde yoğun olarak pankreasın enzim salgısını azaltacak besinler tüketmek gerektiğini gösteriyor. Bu beslenme şekli tümörün yenilenmesini engellemeye yardımcı oluyor. Bunun için dışarıdan alınan besin takviyelerine ihtiyaç duyuluyor. Bu kişilerin enzim preparatları kullanmaları, taze sebze, havuç ve C vitaminli besinleri yoğun tüketmeleri gerekiyor. Domates gibi selenyumdan zengin besinler ile bitkisel protein içeren gıdalar da hastalıkla mücadelede yararlı bulunuyor.

 

GÜNDE BİR FİNCAN KAHVE DOĞAL ANTİOKSİDAN

Günde bir defa alınan düşük doz kafein (bir fincan kahve) doğal antioksidan olarak tanımlanıyor. Bunu tüketmenin bağırsak hareketlerini hızlandırıp ağrıları azaltıcı etkisi bulunduğu belirtiliyor. Kahve (kafein) karaciğerin enzim üretmesi için gerekli kimyasalları sağlıyor. Bunun için 3 yemek kaşığı taze çekilmiş organik kahvenin 15 dakika kısık ateşte demlenip süzülmesi gerekiyor. Süzülen su yarım litre içme suyu ile karıştırılıyor ve karışım lavman şeklinde bağırsaklara veriliyor.

 

MEME KANSERİNDE ADA ÇAYINA DİKKAT!

Meme kanserinde anti-hormon tedaviler gündemde olduğu için başta soya olmak üzere bol östrojen içeren gıdaların tüketiminde dikkatli olunması gerekiyor. Bu nedenle östrojenin bol olduğu ada çayının sınırlı tüketilmesi öneriliyor.

 

LİF ZENGİNİ MERCİMEK

Kanser hastasının günlük diyetinde 50-75 gr. arası lif olmalı. Kanser hastalarının bu lifi almaları için baklagillerden yararlanmaları öneriliyor. Mercimek çok önemli bir lif kaynağı olduğu için aynı zamanda yüksek enerji de veriyor.

 

OMEGA 3 TÜKETİMİNİ İHMAL ETMEYİN!

Omega 3’ün çok sayıda yararı bulunuyor. Sardalya ve somon gibi balıklar doğal omega 3 kaynakları olarak değerlendiriliyor.

 

KARBONHİDRATI BAKLAGİLLERDEN ALIN!

Kanser hastalarında karbonhidrat kaynağının beyaz un olmadığı, bu besini baklagillerden almak gerektiği belirtiliyor. Uluslararası kılavuzlara göre kanser hastasının günlük 150 gram karbonhidrat alması gerekiyor. Lifli gıda tüketiminin 50-75 gram arasında olması öneriliyor. Kanser hastasının günlük kalori ihtiyacının yüzde 15-30 arasını proteinlerden karşılaması gerekiyor.

 

MAGNEZYUM İÇİN KABAK ÇEKİRDEĞİ

Magnezyum eksikliği olan kişilerin bu yönden zengin kabak çekirdeği tüketmeleri öneriliyor. Bu besinin içinde bulunan demir oranının da hayli fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

 

EN KALİTELİ PROTEİN YUMURTADA

Yumurta çok kaliteli bir protein kaynağı olarak gösteriliyor. Hastanın yumurta beyazı tüketmesinde sorun olmamasına karşın sarısında kolesterol oranının fazla oluşuna dikkat çekiliyor. Yumurtanın beyazı ve sarısı ayrı protein desteği sağlıyor. Bunun dışında kanser hastalarının haftada iki kez yağsız kırmızı et yemeleri öneriliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...