Jump to content

12 Garip Kedi Davranışının Nedenleri


Olcix

Önerilen Mesajlar

kedi-davranislari.jpg

[h=1]12 Garip Kedi Davranışının Nedenleri[/h] 0Evinizde kedi besliyorsanız, aşağıda anlatacağımız davranışların hemen hemen hepsini biliyorsunuzdur. Peki kedinizin bi davranışları neden yaptığını biliyor misiniz? İşte kedi davranış uzmanlarının araştırmaları sonucu kedinizin neyi niçin yaptığını öğrebilirsiniz.

Yuvarlanması

giphy.gif

Kediniz sık sık kendini yerlere atıp yuvarlanıyor mu? Bu hareket genellikle çiftleşme sonrasında yapılan bir harekettir. Ama eğer kediniz kısırlaştırılmış ise o zaman arkadaş bulmak veya şımarmak için yaptığı bir harekettir. Kediniz sizden biraz ilgi istiyor.

Başıyla vurması

11.jpg

Bazı kediler, sahiplerine veya başka kedileriyle başlarıyla koç gibi vururlar. Bu hareket aslındaki karşısındaki kişi veya hayvanları yumruk atmak gibi harekettir. Bu hareket kedilerin bir iletişim yoludur. Kedi bu hareketi yaparak karşısındaki insan veya kedilerin tüm kokularını alır. Kedilerin koku bezleri başındadır. Böylece her zaman kiminle ilişki içinde olduğunu anlar.

Asansör duruşu

yoga-cat.jpg

Kediler bazen asansör duruşu adı verilen şekilde dururlar. Ön patilerini ileriyi doğru uzatırlar, popolarını yukarıya doğru kaldırırlar. Bu pozisyona asansör popo duruşu denir. Kediler bu duruşu kimi zaman çok hoşlandıkları bir hareket yapıldığında yaparlar. Özellikle kedileri taradığınız zaman bu pozisyonu görebilirsiniz. Dişi kediler eğer kısır değillerse o zaman bu hareket çiftleşme isteğini işaret eder. Erkek kediler ise etrafı işaretlemek için bu pozisyonu kullanırlar. Kokulu idrarı ile her yeri işaretleyebilirler.

cat-hiding.jpgGizlenme

Tüm kediler, zaman zaman gizlenme ihtiyaçı duyarlar. Bunun için kendilerini kuytu köşeler bulurlar. Gizlenme ihtiyaçlarından biri de özellikle tuvaletlerini yaptıkları zamandır. Bunun için tuvaletlerini kaptıkları kutular veya alarlar onların mahremine girmektedir. Bunun için kedilerin tuvalet kutularını yemek yedikleri ve uyudukları alanın dışında, kuytu bir köşeye koymanızda fayda var.

Yiyecek gömme

images.jpg

Kediler idrar ve dışkılarını olduğu gibi zaman zaman yiyeceklerini de gömme ihtiyacı duyarlar. Bunun yapmalarındakı sebep tam olarak bilinmese de yapılan araştırmalar, bunun iç güdüsel bir davranış olduğunu ortaya koyuyor. Kediler yemeklerini yedikten sonra kalan yemeklerini tekrar gelip yemek ve başkaları tarafından yenilmesini önlemek için bu davranışı yaptıkları düşünülüyor.

Plastik poşetlere girmek-yemek

poset-kedi.jpg

Market poşetleriniz kedileriniz için çok zararlı olabilir. Bazı kediler bu poşetlerin içine girmeyi ve hatta onları ısırarak yemeği çok severler. Ama bu durum kediler için çok kötü sonuçlar doğurabilir. Poşet içine giren kedilerin bir panik halinde poşetten çıkamayarak boğulma tehlikesi vardır. Ayrıca poşetle birlikte kaçarken,. mobilyalara çarparak yaralanabilir. Bunun için poşetleri mutlaka kedilerin ulaşamayacağı güvenli bir yerde saklayın.

Çim yeme

CatEatingGrass.jpg

Kediler etçil hayvanlar olmalarına rağmen zaman zaman ot yeme ihtiyacı duyarlar. Bunun sebebiy bazı vitaminlere ihtiyaç duymalarıdır. Ayrıca otların içinde lifler sayesinde temizlenme ve yalanma sayesinde yuttukları tüyleri de daha kolay bir şekilde dışarıya atarlar. Ancak kedilere vereceğiniz yeşilliğin toksit olmamasına özen gösterin. Yoksa kediniz, bu otları yiyerek hastanabilir. Kediler için en uygun yeşillik buğdaydır. Buğdayı çimlendirin ve kedilerinize verin.

Küçükseyerek bakmak

bakis.jpg

Kediler bazen garip yüz şekline bürünür. Gözlerini kısar, etrafı koklar ve ağzını açar. Bu sanki kedinizin sinirlendiği hissini verir. Oysa bu davranış sırasında kediniz huzurlu ve mutludur.

Gözüyle öpücük verme

tumblr_lwgvc2uwi01r6u9lvo1_500.jpg

Kedinize baktığınızda veya sevdiğinizde size öpücük veremek ama gözleriyle sevgisini ve mutluluğunu anlatır. Kedilerin gözlerini yarım açarak size bakması aslında öpme anlamına gelir. Bu kedilerin size gösterebildikleri sevgi ifadesidir.

Yoğurma hareketi

tumblr_inline_ndrmy3Ww1l1qgp297.gif

Kedi yavruları annelerinden süt emerken elleriyle de annelerini yoğurma hareketi yaparlar. Bu ritmik hareket anne kedinin süt sağmasını arttırır. Yetişkin kedilerde bu hareketleri yapmayı severler. Yetişkin kedilerin yaptıkları bu hareket “mutluyum ve memnun hissediyorum” anlamındadır. Kedilerin sahiplerinin genellikle yumuşak bölgelerine bu hareketi yaparak aslında onlara aşklarını ilan ederler. Bazı yorumlara göre de kedilerin sizin kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda bu hareketi yaparak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaya çalışırlar.

img_00582-768x1024.jpgKuyruğu havada tutma

Kedilerin kuyruklarını havada tutması evrensel bir dostluk hareketidir. Bu hareketle kedi, karşısındaki kedi veya insanları arkadaş olmak istediğini ifade etmektedir. Bunun cinsel birleşme arzusuyla bir ilgili bulunmamaktadır.

Telefon merakı

1310405925499062.jpg

Bazı kediler telefonları çok sever. Bunun sebebiy güçlü işitme yetenekleri sayesinde telefondan gelen sahiplerinin seslerini tanırlar. Bir kere bunu duymaları halinde her zaman telefonla oynayarak, sahiplerinin sesini duymayı isterler. Bunun için bazı kediler, telefona fazla meraklıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Benzer Konular

    • Kedi Cinsleri ve Özellikleri.

      Kediler tüm dünyada en yaygın olarak beslenen evcil hayvanlardan biridir. Bilimsel tür adı Felis catus olan kedinin tüm dünyada çeşitli cinsleri bulunuyor. Kedilerin yerleşik hayata geçerek tarımla uğraşan ve ürünlerini saklama ihtiyacı duyan insanların hayatına ilk olarak, saklanan ürünleri zararlılardan, farelerden korumaya yardımcı oldukları için girdiği düşünülüyor. İnsanlarla birlikte yaşamaya başlayan yabani kedilerin yeni hayatlarına uyum sağlayarak zamanla bugün bildiğimiz evcil kediye

      , Yer: Kediler

×
×
  • Yeni Oluştur...