Jump to content

Kedi ile Yaşamanın Sağlığa Faydaları


Olcix

Önerilen Mesajlar

kedilerin-sagliga-faydalari.jpg

[h=1]Kedi ile Yaşamanın Sağlığa Faydaları[/h]

İnsanlar, hoşlandıkları bir şey yaparken, mutlu olur ve dinlenirler. Evcil havyalarla olan iletişim, günlük hayatın vermiş olduğu yorgunluk, stres ve tüm olumsuzluklara karşı sizi rahatlatır. Evinizde beslemekte olduğunuz bir hayvanın, ihtiyaçlarını karşılarken aranızda duygusal bir etkileşim meydana gelir. Bu sorumluluk, insanı yeniler ve sürdürebilmek için uğraş gerektirir. Özellikle çocuklar için, küçük yaşta hayvan sevgisini öğrenebilmeleri, saygı duyma, paylaşım ve kendinden başka var olan canlıların farkında olmaları açısından oldukça önemlidir.

1111.jpg

Kediler de birçok kişi tarafından sevilen hayvanlardır. Kedilerin çıkardığı sesler ve varlıkları, yoğun strese, bazı sağlık sorunlara karşı iyi gelmektedir. Mırıltılar dinlendikçe, mutluluk verir ve duygusal dengenin korunmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmaların vermiş sonuçlarda, kedi mırlamasının bir stres ilacı olduğu kanıtlanmıştır. İlaçlar, hobiler ve sosyal aktiviteler kadar mutluluk verdiği anlaşılmıştır. İnsanların, sevgi, güven, bağlılık gibi duygularını güçlendirir. Kediler varlıklarıyla, kendini yalnız hisseden kişilere arkadaşlık ettiği için mutluluk vermektedir.

Kedi Mırıltısının Yaraları

17.jpg

 

 • İnsanlarda, rahatlama ve sevgi duygusu geliştirir. Kedilerin vücut ısıları, insan vücut ısısını da yükseltir. Kedilerde mırıldama, insan vücudundan benzer duyguları uyandırdığı için sevgi bağı hissettiriyor. Bu durum ise, dolayısıyla stresi azalmaya yardımcı oluyor.

 

 • Her canlının bir iletişim şekli vardır. Kedilerinki ise mırlama, miyavlama gibi çıkardıkları seslerdir. Kişi yalnız kaldığında, birinin ona buradayım, yanındayım demesi iyi gelir. Kedilerin çıkarttığı sesler de, kişiye gelecektir.

 

 • Kedilerin çıkardığı ses, soft bir müzik yapısına sahiptir. Bu tür sesler beyinde, hem oksijen hem de glikoz tüketiminin artmasıyla kişide olumlu hisler ve mutluluk meydana getirir.

 

 • Rahatlatıcı etkisi, devamlı bir uğultu şeklinde olduğu için, alçak seslerde sakinleşen insanlara iyi gelmektedir. Sakin ve düşük ses tonuyla konuşan insanların, sakinleştirme etkisi bulunmaktadır. Aynı durum kediler için de geçerlidir.

 

 • Kediler 20-140 Hz aralığında ses çıkarırlar. Bu aralıktaki bir titreşim birçok hastalığın tedavisinde de etkilidir. Kedi sahibi olan kişilerin, daha az kalp krizi riski vardır. Kas sakatlıklarında iyileştirici etkisi bulunur. Bir kediyi sevmek, insanı sakinleştirir ve buna bağlı olarak stresi azaltır. Vücutta oluşan enfeksiyon ve şişliklere iyi gelir. Kedi mırlaması duymak, kan basıncını düşürür. Kedilerin çıkarmış olduğu ses seviyesi, kemik sağlığını korumada faydası olan en uygun aralıktadır.

26.jpg

Kediler, yalnız olduklarında, ne kadar mutlu olursa olsun mırlamazlar. Yalnızca yanında biri varken ses çıkardıkları kanıtlanmıştır. Bunu, bir iletişim dili olarak kullanmaları, yanında insan yokken mırıldamamasından anlaşılabilir. Bilim adamlarına göre kediler, mırlamayı insanlarla iletişim kurmak için geliştirmişlerdir. Kedilerin, ağır ağrılı hastalara yaklaşarak saatlerce mırladıkları ve buna bağlı olarak ağrılarda hafifleme olduğu, hekimler tarafından gözlenmiştir. Acılarınızda veya üzüntülerinizden kurtulmak için, birçok ağrı kesici, anti-depresan ilaçları kullanırken, kediler bunu doğal yollardan yapabilmekteler.

43.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Kınanın Faydaları

   AYAĞA YAKILAN KINA NASIL YAPILIR? FAYDALARI NELERDİR? Ödem kireçlenme lenfatik tıkanıklar yorgunluklar ayak soğukluğu.Kısacası tüm dolaşım sistemini açıp aktif hale getiriyor. Ayağa Yakılan Kına Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?   1 yemek kaşığı kına 2 yemek kaşığı elma sirkesi. Yeterli olması için en az 4 yemek kaşığı kına, 8 yemek kaşığı da elma sirkesi kullanın. Cam kavanozda ikisini birlikte bulamaç yapınız.. Kıvamını tamamlamak için biraz kaliteli su ekleyin

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Biberiye Yağının Vücudumuza Faydaları!...

   Biberiye Yağının Vücudumuza Faydaları! Hafızayı Güçlendirir Biberiye yağının kokusu hafızayı güçlendirme konusunda oldukça etkili. Unutkanlık sorunu yaşıyorsanız, evinizde ki belli noktalara ve kıyafetlerinize az miktarda biberiye yağı damlatabilirsiniz. Sonuçlarına şaşıracaksınız. Saç Dökülmesini Azaltır Biberiye yağı saça sağladığı faydalar için şampuan ve saç kremlerinde sıkça kullanılıyor. Düzenli kullanım halinde saç köklerini güçlendirerek, saç dökülmesi sorununun

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • İncirli Sütün İnanılmaz Faydaları...

   İncirli sütün inanılmaz faydaları İncirle süt bir araya geldiğinde sağlık açısından çok faydalı hale geliyor ve bir çok hastalığa şifa olarak kullanılıyor. İşte incirli sütün bir şifa olduğu hastalıklar ve kullanma formülleri… Kaynayan sütün içerisine 3 veya 4 tane incir atın. Daha sonra incirlerle beraber 5 dk kaynamasını sağlayın. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra incirli süt karışımını robottan geçirin. İncirler sütün içerisinde püre haline geldiğinde karışımı içebilirsiniz.

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Limon Soda Tuz Karışımı Churchill Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?..

   Limon Soda Tuz Karışımı Churchill Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Churchill (Çörçil) Nedir? Limon, soda, tuz karışımı ile yapılan içeceğe Churchill (çörçil) adı verilmektedir. Son senelerde adı çok duyulan limon, soda, tuz karışımı churchill nasıl yapılır? Churchill'in faydaları nelerdir? Çok içildiğinde Churchill'in zararları nelerdir? Halk arasında maden suyunun diğer ismi de sodadır. Çoğu zaman yemeklerin ardından şişkinliği gidermek için soda içilmektedir. Maden suyunun ş

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Zeytin Çekirdeğinin Faydaları - Zeytin Çekirdeği Yutmak

   [h=3]Zeytin Çekirdeğinin Faydaları - Zeytin Çekirdeği Yutmak[/h]Aşağıda okuyacağınız makale Bulgar ve ABD li bilim adamlarının yaptıkları çalışmalar temel alınarak hazırlanmıştır. Bu araştırmaların hepsinde zeytin çekirdeğinin boğaz boşluğundan mideye inene kadar eridiği gerek denekler üzerinde yapılan çalışmalar gerekse cihazlarla tespit edilmiştir.Otorite olarak kabul edilen uzmanlar en gelişmiş şartlarda dahi bir ilaç yapsa bu ilacı insanlar üzerinde test etmeden, senelerce hatta birkaç nesil

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

×
×
 • Yeni Oluştur...