Jump to content

Kediler İçin Zararlı 9 Yiyecek


Olcix

Önerilen Mesajlar

kedilerin-yememesi-gereken.jpg

[h=1]Kediler İçin Zararlı 9 Yiyecek[/h] 0Evlerini kediler ile paylaşanlar çok iyi bilirler, kediler kendi mamaları dışındaki tüm yemeklere ilgi gösterirler, tatmaya çalışırlar, olmadı bir pati atarlar. Ancak bazı yiyecekler kediler için oldukça zararlıdır, kedileri hasta edebilir.

1. Kuru Üzüm

Kuru üzüm insanlar için gayet faydalı bir yiyecek iken, kediler için çok zararlıdır. Bir avuç kuru üzüm kediler de ani böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Kediniz yanlışlıkla üzüm ya da kuru üzüm yerse davranışlarını takip edin ve ishal, iştahsızlık, halsizlik ve idrar sorunları ile karşılaşırsanız hemen veterinerize başvurunuz.

2. Soğan ve sarımsak

İçinde soğan ve sarımsak bulunan yemekleri de kedinize vermek iyi bir fikir değil. Soğan ve sarımsağım içinde bulunan ‘sulfoxides’ ve ‘disulfides’ adı verilen bileşenler kedilerde anemiye varan kan problemleri yaratıyor. Aman dikkat!

3. Çiğ Yumurta

Sadece kediler değik, insanlar da bakteri barındırma ihtimali olduğundan çiğ yumurta yememelilerdir. Eğer için bakteri olmadığından emin olsanız bile, çiğ yumurtanın içeriğindeki avidin adlı anti vitamin, B vitamini emilimini durdurmaktadır. Kediler için de aynı şey geçerlidir.

4. Alkol

Kedinize alkol verecek haliniz yok ama kedilerin davranışlarını da kestirmek mümkün değil, gizlice alkollü bir içeceği yalayabilirler. Boyut olarak insanlara göre çok küçük olduklarından, içtikleri az bir miktar bile alkol zehirlenmesine yol açabilir. Ortalarda alkollü içecekler varken gözünüz kedinizin üstünde olsun.

5. Kafein

Çayınızı ve kahvenizi kediniz ile paylaşmayınız. Kafein içeren yiyecek ve içecekler, kediler için tehlikelidir. Kafein idrar söktürücü olduğundan kediniz de dehidratasyona sebep olabilir. Ayrıca kafein kalbi ve sinir sistemini de uyarır. 60 kiloda olan bir insanın onda biri ağırlığında olan bir hayvan için azıcık kafein bile zararlı olabilir, unutmayın.

6. Etin yağlı kısımları

Etin sadece yağlı kısımlarını vermek iyi bir fikir değil, kedilerde mide problemlerine ishale sebeb olabilir.

7. Kemik

Kemik, kediler için en zararlı yiyeceklerden biridir. Pişirirken küçük parçalara bölünen kemin parçaları kedilerin iç organlarını yırtabilir, bağırsaklarını parçalayabilir. Dikkat!

8. Süt veya Krema

Kediler bilinenin aksine süt içmemelidirler. Çoğu kedinin laktoz intoleransı var yani sütte bulunan laktozun sindirilmesini sağlayan “laktaz” adlı enzimden yoksun yani sütü sindirmede sorun yaşıyorlar. Kedinize süt verdiğinizde ishal olma ihtimali çok yüksektir. Kedinize süt verirseniz mutlaka takibini yapın. İshal oluyor mu? Laktozsuz sütleri ya da yağsız sütleri deneyebilirsiniz ama yine de içmemelerinde fayda var.

9. Avokado

Avokado, kediler için oldukça zararlıdır çünkü karaciğer ve kalp rahatsızlıklarına sebep olabilecek zehirli bir madde olan persin içermektedir.

Siz vermeseniz bile kedinizin yaramazlık yapıp yiyebileceğini ya da çöpü karıştırarak saydığımız bu yiyecekleri ya da zarar verebilecek diğer yiyecekleri tüketebileceğini unutmayın. Kedinizde durgunluk, mamaya tepki vermeme, ishal gibi rahatsızlıklarını veya normal davranışlarının dışında garip davranışlar sergilediğini farkederseniz vakit kaybetmeden veterinere başvurunuz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Bir Kimsenin Sevgisi Kazanmak icin

   1Liltahtıl 2 Mehtahtıl 3Kahtaytıl 4Fehtaytıl 5Nehhattıl 6Cehhattıl 7Lahhattıl. 1 uygulma   Siddetli bir muhabbetle heyecanlandırarak matlubunu yanına getirtmek istersen: Yedinci ismi Cuma günü Zühre saatinde yaz. Talip olan kisi bu ismi üzerine alsın. Daha sonra kalan altı ismi mürekkebi olmayan bir kalem veya iğne ile tatlı bir sey üzerine yaz. Bu tatlıyı matluba yedirirsen, matlup talibe hizmet eder, her zaman yanında olur ve kesinlikle talibin yanından ayrılmaz. 2 i

   , Yer: Büyü

  • Basur için

   Kanlı basur Hastalığı için Papatya çicegini kaynatıp şekerle çay gibi içmelidir. Tecrübe olunmuştur. Basur için Beyaz böğürtlen dikeninin kökünü kaynatıp şeker ile çay gibi içmelidir.(tecrübe olunmuştur diyor kitap)

   , Yer: Rukye ve Tedavi

  • Sevgilinizle Aranızın Düzelmesi Eski Haline Gelmesi için ve Son Derece Etkilidir

   Selamunaleykum kardeşlerim böylesine güzel bir siteyi kuran bizleri bir araya getiren saygıdeğer lahuti ailesinden ALLAH cc razı olsun.Siteyi dolaşırken gözüme çarpan en büyük sorunlardan önde geleni sevgilisi ile arasının düzelmesini isteyen kişiler olduğunu gördüm.Benim dedemin babasından kalan çok eski kuvvetli mukaddime kitabından sizlere elimden geldiğince yardım etmek için bu duayı yazma gereği hissettim.Her insan hata yapabilir burada bu hatasını düzeltmek için birşeyler arayan kardeşleri

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

  • İş Bulmak İçin (Ben Denedim)

   her namazdan sonra 5 defa okunacak bismillahirrahmanirrahim ve kalelmelikü itüni bihi estahlishülinefsi felemmakellemehu kale innekel yevme ledeyna mekinün emin kalec alni ala hazainil ardi inni hafizün alim ve kezalike mekkennali yusüfe fil ardi yetebevveü minha haysü yeşaü nusibü bi rahmetina men neşaü vela nuziü ecrel muhsinin

   , Yer: Havas & Hüddam

  • İş HayatınıN KötÜ Gitmesİ İçiN

   hindistanda artık kullanılmayan bir uyguılamadır çünkü herkez tarafından artık biliniyor bu uygulama eskiden bir oyun olarak hediye edilirdi santraç gibi ilerlemeli bir oyun 17 idi adı ama bu oyuna gizlenmiş bir büyüdür. hediye edilen kişiye birde oynaması için fildişi bir kale hediye edilirdi. kalesi her uynadığında bir kaleye geldiğinde bir olmsuzluk yaşardı. öfke para kaybı hastalık gibi.   örnektir yapsanızda bir işe yaramaz

   , Yer: Büyü

×
×
 • Yeni Oluştur...