Jump to content

Çocuklar Neden Yalan Söyler ?


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Zihinsel düzeyi düşük olan çocuklar, normal çocuklara oranla gerçeğe daha aykırı yalanlar söylerler.Normal çocuklar ise daha mantıklı yalanlar söyler ve ayrıntılı öyküler anlatılır.Aileye bağımlılık, verilmiş söze saygı durumlarında da çocuk yalana başvurabilir.

Örneğin annesini üzme kaygısıyla karnesi kötü olduğu için karne almadıklarını söyleyebilir yada karne üzerinde tahribat yapabilir. Ayrıca toplum içinde çok heyecanlanan bir çocuk, bildiği bir şiire bilmiyorum diyebilir.Bunun sebebi çekingenliktir.

Ayrıca bir çocuğa aşırı karışıldığı ve baskı yapıldığı zaman da çocuk yalan söyler. Sürekli kendisine anneni mi daha çok seviyorsun yoksa babanı mı diye soran bir yetişkine ikisini de sevmiyorum şeklinde cevap verebilir. Burada hata yetişkindedir. Bu davranış şekli çocuğa zayıflığıyla alay edilmiş izlenimi verebilir.Kimi çocukta açıkça yalan söylerken bir özlemini dile getirir.

Örneğin, annesi ve babası olmayan bir çocuk, bunu utanılacak bir durummuş gibi kabul eder ve var olarak gösterebilir. Kimisi de statüsünü kaybetme endişesiyle ailesinin fakirliğini saklar, bundan utanır ve kendisini zengin gibi gösterir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Çocuklar Neden Yalan Söyler

   Çocuklarda yalan söylemenin temel nedenlerinin başında dikkat çekmek ve korku duygusunun baskın olması geliyor.     Yalan bilindiği üzere başkasını bilerek aldatmak için söylenen sözlerdir. Peki çocuklar neden yalan söyler? Medical Park Ankara Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikoloğu Duygu Demirhan çocukların dikkat çekmek, cezadan kaçmak, menfaat elde etmek, ilgi görmek, sorumluktan kaçmak için yalan söyleyebildiğini belirtiyor. Korku duygusu ise çocuklarda yalanı tetikleyen en büyük neden.

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Çocuklar Neden Yalan Söyler?..

   Yalan, gerçekle ilgisi olmayan muhatap olunan kişiyi aldatmak için söylenen sözlerdir. Fakat çocukların söylediği her yalan bu tanıma girmemektedir. Çocuklar hayal ile gerçeği ayırt edemedikleri yaşlarda, bazı olayları abartarak anlatırlar. Kendi hayal ürünleri olan olayları gerçekmiş gibi anlatırlar.   Tüm bunlara yalan diyemeyiz. Bununla beraber çocuğun zorda kaldığı durumlarda söylediklerini de yalan olarak niteleyemeyiz. Bunlar masum yalanlardır.   Çocuk gerçeklik olgusu gelişirken, zihi

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Çocuklar Hangi Yaşta ve Neden Bilinçli Yalan Söyler?..

   Geçen yüzyılın sonlarına dek psikologlar, 6 yaş altındaki çocukları, hayalle gerçeği ayıramamaları ve başka açıdan bakma yeteneğine henüz sahip olmamaları nedeniyle, kesinlikle bilinçli yalanın dışında tutuyorlardı. Ama görüldü ki bu yanlış bir tanımlama.   Bazı psikologlar, çocuğun yalanını, yetişkinlere karşı bir savunma mekanizması olarak görüyorlar. Peki bu ne kadar doğru?   Yalancılık küçük yaşlarda başlıyor. "Kedi büyüklüğünde bir kelebek gördüm" diyor iki buçuk yaşındaki kızınız ve

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Çocuklar Neden Yalan Söyler?..

   - Uzmanlar [,] okulların açılması ile birlikte birçok sorun ve stres unsuru ile karşı karşıya olan çocukların pek çok nedenle yalana başvurabileceğini belirtiyor.   Bu durumla karşılaşan anne ve babaların [,] çocuklara ceza vermek yerine onları yalandan uzaklaştıracak başka yöntemler denemesi gerektiğini ifade ediyor. Özellikle hatayı gizlemek için söylenen yalan [,] uzmanlara göre çocukların cezadan kaçmak için başvurduğu bir yol olarak gösteriliyor.   Ancak çocuk psikologları [,] yaşam

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Çocuklar Neden Yalan Söyler?..

   Yalan söylemeye ilişkin pek çok yazı yazılmış, bilim adamları bu konuda tezlerini ortaya koymuş, davranış bilimciler yalanı tartışmışlar, şairler yalan üzerine şiirler yazmış, yalandan dolayı arkadaşlıklar bozulmuş, ilişkiler bitmiştir. Ruhumuzun bir savunma davranışı olan yalan söyleme, zaman zaman insanlar tarafından başvurulan durumu kurtarma yöntemi olurken, yalan söyleme davranışı her zaman anne-babaların korkulu rüyası olma gerçeğini sürdürmekte.   Çocuklar neden yalan söyler? Çocuklard

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...