Jump to content

İnsan Derisinden Beyin Üretildi!


Elzem

Önerilen Mesajlar

beyin-22082015.jpg

 

 

İnsan derisinden beyin üretildi!

ABD’li bilim insanları, laboratuvar ortamında insan beyninin bütün fonksiyonlarını yerine getirebilen minyatür bir beyin üretti.

ABD’nin Columbus şehrinde düzenlenen Askeri Sağlık sistemi Araştırmaları Sempozyumunda yapay beynin sunumunu yapan bilim insanı Rene Anand, birkaç santimetre boyutlarındaki beynin şu ana kadar geliştirilmiş en eksiksiz beyin modeli olduğunu savundu. Anand, beynin yetişkin insanlara ait deri hücrelerinden üretildiğini belirtti.

Bir bezelye büyüklüğünde olan beyinde çok sayıda hücre türü, beynin tüm ana bölümleri ve bir omurilik bulunuyor, ancak beyinin damarsız olduğu belirlenmiş. Anne karnındaki beş haftalık bir bebeğin beyniyle aynı boyutlarda olan yapay beynin, gelişim döneminde oluşan sinir sistemi hastalıkları üzerine yapılan çalışmalarda faydalı olması umuluyor. Beynin ayrıca Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisi amacıyla üretilen ilaçların test edilmesinde de kullanılabileceği belirtiliyor.

Yapay beynin patenti henüz alınmadığı için projenin tüm detaylarını açıklamayan bilim insanlaro, beyni geliştirmenin 12 hafta sürdüğünü ifade etti. Ve beynin gelişiminin sağlanması için yapay bir kalp ve damar ağının da üretilmesinin planlandığını söyledi. Daha önce insana ait minyatür organlar geliştirilse de bu seviyede gelişmiş bir beyin, laboratuvar ortamında ilk kez üretildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...