Jump to content

Kablosuz Şarj Üniteleri


Alyadua

Önerilen Mesajlar

kablosuz-sarj-uniteleri-nasil-kullanilir_646x340.jpgGünümüzde taşınabilir teknolojik cihazların yaygınlaşması, bu cihazlara elektrik enerjisi sağlayan bataryaların şarj edilmesi ile ilgili farklı fikirlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Yaygınlaşmasının yanında kullanım süreleri de oldukça uzun olan bu cihazların sık şark edilmesi, cihazlara şarj kablosu takılıp çıkartılmasının da zahmetli bir iş olarak görülmesine neden olmuştur. Bundan dolayı son dönemlerde özellikle akıllı telefonlarda kablosuz şarj adlı teknoloji sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Kablosuz Şarj Nedir?

Kablosuz şarjın altında yatan teknoloji aslında uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Bazı şarjlı diş fırçası modellerinde de kullanılan bu teknoloji, adaptör adı verilen ve şehir elektriğinin gerilimini elektrikli aletlere uygun gerilim değerine indirgeyen araçlarda da kullanılmaktadır.

Kablosuz şarj ünitelerinin temel olarak manyetik alan yaratan araçlar olduğu söylenebilir. Bu sistemde şarj ünitesi içerisinde, farklı tasarımlarda olabilen bir bobin ve bobinin etrafında bir sarım bulunur. Sarımdan akım geçtiğinde ise indüksiyon bobini olarak adlandırılan bobinin etrafında manyetik alan oluşur. Diğer taraftan şarj ünitesi üzerinde yerleştirilen telefon da bu manyetik alandan etkilenir ve manyetik alan elektrikli araçta elektrik akımı oluşturarak telefonu şarj eder.

Kablosuz Şarj Üniteleri Nasıl Kullanılır?

 

  • Kablosuz şarj ünitelerinin kullanılması son derece basittir. Ancak bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kablosuz şarj ünitelerinin kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Öncelikle kablosuz şarj ünitesinin elektriğe bağlı olduğundan emin olunmalıdır.
  • Telefon kablosuz şarj ünitesi üzerine, batarya altta kalacak şekilde yerleştirilmelidir. Aksi halde batarya şarj ünitesindeki manyetik alandan yeterince etkilenmeyebilir ve şarj gerçekleşmeyebilir.
  • Kablosuz şarj ünitesi ile telefon arasında herhangi bir madde, örtü vb. olmamasına dikkat edilmelidir. Manyetik alanı etkilememesi için varsa telefonun kılıfı çıkartılmalıdır. Ancak şarjı etkilemeyen kılıfların çıkartılmasına gerek yoktur. Aynı sebeple şarj ünitesinin üzerinin tozlu olmamasına da dikkat edilmelidir.
  • Kablosuz şarj ünitesi, mikrodalga fırın gibi çok kuvvetli manyetik alan yaratan araçlardan uzakta tutulmalıdır.
  • Kablosuz şarj üniteleri televizyon, bilgisayar vb. manyetik alan kaynaklarına çok yakın olacak şekilde konumlandırılmamalıdır.
  • Kablosuz şarj üniteleri kullanılmadıklarında adaptörleri prizden çıkartılmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...