Jump to content

İlkel ve Çağdaş Sanat İmgelerini Birleştiren ‘Yıldızlı Mağaralar’


Melâl

Önerilen Mesajlar

Fransız sanatçı Julien Salaud'un "Stellar Cave" adını verdiği bir seriye ait olan bu çalışmaları mitolojiyi ve kozmosu mağara duvarlarına taşıyor.

 

y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1-ma%C4%9Fara-696x464.jpg

 

İnsanoğlunun soyut düşünme ve benzerlik kurabilme kabiliyetinin belki de ilk örneklerinden biri olan geceleri gökyüzünde beliren yıldızları hayvan figürleriyle özdeşleştirmenin tarihi, mağara duvarlarına çizilen ilk resimler kadar önceye dayanıyor mu emin değiliz fakat, Fransız sanatçı Julien Salaud’un bu ikisini son derece çarpıcı bir biçimde günümüzde bir araya getirmeyi başardığını söyleyebiliriz. Sanatçının “Stellar Cave” adını verdiği bir serinin parçası olan bu çalışmaların her biri, bir mağara duvarını andıran yüzeylerde ‘göksel hayvanların’ ilkel ve çağdaş olanı bir araya getiren ışıltılı bir yansımasını sunuyor.

Geniş bir alanı kaplayan söz konusu yerleştirmelerin her biri ultraviyole boyayla kaplanmış pamuk ipliklerinden oluşuyor. Etkileyici hayvan figürlerini meydana getirecek biçimde örülmüş ve duvara tutturulmuş olan iplikler, içinde bulundukları odayı da bir tür galaksiler arası mağaraya dönüştürüyorlar.

 

Birbirine geçmiş bu hayvan biçimleri, izleyiciyi çok uzaklardaki bir galaksinin baş döndürücü ışığıyla kuşatan ve mitolojinin kozmosla bütünleştiği bir hayal dünyasını yansıtıyorlar.

 

y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1-ma%C4%9Fara-2.jpg

 

Salaud’un en geniş çalışmalarından biri olan “Stellar Cave IV”, geçtiğimiz aylarda İsrail’in Tel Aviv bölgesinde yer alan Herzilya Çağdaş Sanatlar Müzesi‘nde de sergilendi. Sanatçı hakkında daha fazla bilgiye ve diğer çalışmalarına kendi internet sitesinden ve Facebook hesabı üzerinden erişebilirsiniz.

 

y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1-ma%C4%9Fara-3.jpg

 

y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1-ma%C4%9Fara-4.jpg

 

y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1-ma%C4%9Fara-5.jpg

 

y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1-ma%C4%9Fara-6.jpg

 

y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1-ma%C4%9Fara-7.jpg

 

y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1-ma%C4%9Fara-8.jpg

 

y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1-ma%C4%9Fara-9.jpg

 

y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1-ma%C4%9Fara-10.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...