Jump to content

Patlıcan Reçeli


Olcix
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

 • patlican-receli.jpg
  Patlıcan Reçeli

 

 • Evlerimizde her türlü yemeğini yaptığımız patlıcanın reçeli de yapılmaktadır. Her bitkinin reçelinin yapılabildiği gibi patlıcanın reçeli de yapılabilmekte ve çok lezzetli olmaktadır. İlk kez duyan herkesin şaşırdığı, itici bulduğu patlıcan reçelini ilk kez tadan herkes bu muhteşem lezzetin patlıcan reçeli olduğuna inanmakta güçlük çekmektedir. Bu muhteşem tadı sizlerde tarife uygun olarak evlerinizde kolayca yapabilirsiniz.
 • Patlıcan reçeli için gereken malzemeler
 • Öncelikle ana malzememiz olan patlıcanların parmak boyunda olanları veya biraz dolmalık olarak adlandırılan boyutlarında olanlarından 1 kg kadar alırız. 1 kg patlıcan için 2 kg şeker, 1 kg sönmüş kireç, karanfil, bir çay kaşığı limon tuzu tedarik edilir.
 • Patlıcan reçelinin yapılışı
 • Patlıcanların kabuklarını ince olacak şekilde soyarız. Kabukları soyulmuş patlıcanları kireç kaymağının içine atarız. Kireç kaymağı; bir gün öncesinden suyun içine atılan kirecin çökelmesi sonucu oluşan çökeltinin atılmasıyla geriye kalan kireçli suya verilen addır. Kireç kaymağı içinde 6-8 saat bekleyen patlıcan daha sonra 3 defa iyice yıkanır. Bu yıkama işlemi ile kirecin patlıcan üzerinde bıraktığı acı etkisi giderilir. Yıkanan patlıcanlar süzgece konularak suyu süzmeye bırakırız. Daha sonra süzülen patlıcanları canlı ateşte kaynatırız. İyice kaynayarak yumuşayan patlıcanları tekrar süzmek için süzgece alırız.
 • Süzülen patlıcanları, bir tülbent yada temiz bir bezin içerisine koyun. Bezlerin üzerine ağırlık koyarak sabaha kadar bekletin. Bu işlemi patlıcanların suyunu iyice bırakması için yaparız. Sabah suyunu bırakan patlıcanlar bir tencere içerine konur. Patlıcanların üzerine şeker ve limon tuzu ekleriz. Üzerine su ilave ederek orta şiddetli ateşte yine kaynatırız. Kaynamaya başlayan patlıcanlardan bir kaç tanesine elimizdeki karanfilleri batırarak tekrar kaynatmaya devam ederiz.
 • İyice kaynayıp şeffaflaşan patlıcanlar koyulaşan reçel şerbetinin içinden yukarı doğru çıkmaya başladığı zaman patlıcan reçelinin üzerine temiz bir havlu koymalısınız. Bu avlu kaynayan reçelin üzerinde biriken köpüğü emecek ve reçelin tadını bozmasını engelleyecektir. Köpükleri alınan reçeliniz olmuş demektir. Patlıcan reçelini sıcak bir halde küçük kavanozlara yerleştirin ve soğumaya bırakın.
 • Patlıcan reçeli ile aklınıza gelen; patlıcan acısı hissedilir mi, reçelde patlıcan kokusu var mı, patlıcanın rengi reçel halinde aynı mı, reçelin tadı acımtırak olur mu gibi soruların tamamının cevabı hayırdır. Yapacağınız patlıcan reçeli tamamen reçel tadında olan, şeffaf renkli ve muhteşem bir tadı olan reçel olacaktır. Bu gün evlerimizde yapabileceğimiz patlıcan reçelleri bir çok reçel dükkanında satılmaktadır. Dilediğiniz takdirde reçeli yapmadan önce satın alıp tadını deneyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Patlıcan Reçeli

   Akdeniz Bölgesi’nin özellikle de Antalya’nın en meşhur tarifleri arasında yer alan patlıcan reçeli, kış aylarında çıkan küçük patlıcanlardan yapılan lezzetli bir kahvaltılıktır. Patlıcanın isli tadının hissedilmediği ve etli gövdesinin tatlı, yumuşacık bir kıvam aldığı tarif sofralara özgün bir tat katar.     Patlıcan Reçeli İçin Gerekli Malzemeler     30 tane patlıcan (mevsimlik, 5-6 santimlik küçük olanlardan seçilmeli) 4 su bardağı toz şeker 4 su bardağı içme suyu 1 adet limonun suyu

   , Yer: Tatlı ve Reçeller

  • Patlıcan Reçeli

   GEREKLİ MALZEME     1 kilo parmak uzunluğunda körpe patlıcan     8 bardak şeker     3 bardak su (şekerin üzerine basacak kadar)     1 tatlı kaşığı limon tuzu     10-15 kadar karanfil Nohut kadar şap.     YAPILIŞ     Patlıcanların incecik kabukları tamamen alınır. Soyulanlar hemen suya atılır. Patlıcanların soyulma işlemi bittikten sonra sudan çıkarılır. Suyu iyice süzülür. Tekrar su içerisinde yumuşayıncaya kadar haşlanır, yıkanır ve suyu yine iyice süzülür.     Şekerin ü

   , Yer: Tatlı ve Reçeller

  • Patlıcan Reçeli

   Patlıcan reçeli, Anadolu'da özellikle de Akdeniz Bölgesi ile Iğdır'a ait olan yöresel bir reçeldir.   Yapılışı: soyulmuş patlıcan bir gece önceden sönmemiş kireç suyuna yatırılır. Ertesi gün kireçli sudan alınır. Birkaç yerinden delinerek zey konmuş suda kaynatılır. Tam pişmeden alınır. Sonra süzgece konularak biraz soğutulur. Soğutulan patlıcanlar ele alınarak hafifçe sıkılır ve siyah suyu çık

   , Yer: Tatlı ve Reçeller

×
×
 • Yeni Oluştur...