Jump to content

Güneş Enerjisi Hakkında Bilgiler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Güneş Enerjisi Hakkında Bilgiler

 

inn3vtm3.jpg

 

Enerji devleri’ güneşi keşfetti!

Nobel ödüllü ABD’li Profesör Dr. Richard Smalley, fosil yakıtların hızla tükenmekte olduğuna dikkat çekerek, en kısa zamanda güneş enerjisi'ne geçilmesi çağrısı yaptı. Bu alanda dünyanın değişik ülkelerinde çalışmalar yapıldığını ancak bunun yeterli olmadığını belirten Smalley, güneş teknolojileri'nin gelişmesi için uluslararası iş birliği yapılmasını istedi. Ülkelerin karşılıklı iş birliği yapması halinde bu teknolojinin daha hızlı gelişeceğini ifade eden Smalley, en başta yapılması gerekenin ise, temel bilimlerde daha çok öğrencinin doktora yapması ve araştırmacı kadroların artması olduğunu belirtti. Smalley, “Talep ile arz arasındaki fark gelecek 20 yılda daha da açılacak. Nüfusu 6 milyarı aşan dünyanın günlük enerji tüketimi 14.5 terawatt (1 terawatt=1 milyar kilovat); bu rakam yaklaşık 150 milyon varil petrole eşit. Bir günde dünyaya düşen güneş ışığı ise 165.000 terawatt enerjiye denk düşüyor. Bunu değerlendirmeliyiz” dedi.

 

Güneş Enerjisi NedirAçık giderek büyüyecek

 

Dünya nüfusunun 2050’de10 milyara yükseleceğinin tahmin edildiğini belirten Smalley, “Gelişmekte olan ülkelerin hayat standartlarının da sanayileşmiş ülkelere yaklaşacağı göz önüne alındığında, günlük enerji tüketimi 30 ila 60 terawatt düzeyine çıkacak. Bu rakam, günde 450 ila 900 milyon varil petrol demek. Yükselen talebin paralelinde petrol üretimi artarak, 2020 yılında zirve yaptıktan sonra düşüşe geçecek. Bu durumda ise petrol fiyatları yükselecek, fakir ülkeler petrol alamadıkları için ekonomilerini işletemeyecek. Zengin ülkeler ise ekonomilerini idame ettirmek için tarihte hiç görülmemiş oranda zorlanacak. Bu eşitsizlik uluslararası çatışmaları körükleyecek. Fosil yakıtların kullanımına devam edilmesi halinde küresel ısınma sonucu dünya çapında açlık, salgın hastalıklar baş gösterecek ve buna bağlı savaşlara yol açacak” diye konuştu. Çözümün güneş enerjisi'nde yattığını belirten Prof. Smalley, dünya genelinde güneş enerjisi'nden elektrik üretimi sistemlerinin geliştirilmesi için 30 milyar dolarlık yatırım gerektiğini kaydetti.

 

Büyük şirketler üretime başladı

 

Solar-Wasserstoff-Bayern şirketi, Almanya’nın Neurenburg şehri yakınlarında, güneşten hidrojen üretme tesisi ile depolama ve hidrojen kullanma sistemleri kurdu. Brezilya ve Güney Amerika’nın en büyük hidrogüç tesisi Haipu’da açıldı. Burada elektrolitik hidrojen gazı üretilmektedir. Londra’da Royal Dutch Shell, Shell Hidrojen adını verdikleri şubelerine hidrojen konusunda araştırma yapmaları için 500 milyon dolar verdi. Dünyanın ilk hidrojen dolum istasyonu Shell tarafından İzlanda’da açıldı. BP de aynı alandaki yatırımlarını artırıyor. İtalya ve Norveç’te fotovoltaik sistemle güneşten hidrojen üretilmekte. İspanya’da INTA solar hidrojen tesisi faaliyete geçti. Avrupa ve Kanada arasındaki Euro-Quebec tesislerinde üretilen hidrojen Avrupa’ya ithal ediliyor.

 

Güneş Enerjisi NedirSuudi Arabistan hidrojen satacak

 

Dünyanın önde gelen petrol üreticisi ülkelerinden Suudi Arabistan güneşten üreteceği hidrojeni satmaya hazırlanıyor. Suudi Arabistan, güneşten elektrik üretiminde en ileri teknolojiye sahip ülke olan Almanya ile ortak yürüttüğü Hysolar programı ile Suudi Arabistan’ın Riyad yakınında güneşten hidrojen üretim tesisi kuruyor. Suudi Arabistan bu tesislerde güneşten elde ettiği hidrojenin tamamını ihraç edecek.

 

Yeryüzü için en büyük tehlikelerden birinin küresel ısınma olduğu sık sık yazılıp söyleniyor.

Küresel ısınmanın başlıca sebebi atmosfere yayılan insan kaynaklı sera gazlarının artması. Başköşede karbondioksit, sonra metan, nitrozoksit, kükürtdioksit... Bu gazların emisyonu gezegenimizin istikbâli için başlıca tehdit.

 

Karbondioksit ve diğer gazların salınımının başlıca müsebbibi fosil yakıtları olduğundan yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma yolları üzerinde, nicedir, harıl harıl çalışılıyor. Ayrıca yerkürenin petrol yataklarının sonu da göründü. Yakın bir gelecekte, halkının başına çöküp petrolüne el konacak toprak parçası kalmayacak.

 

Amerika’da son yıllarda güneş enerjisi'nden elektrik üretimi hızla yaygınlaşmaktadır. Tabiata, atmosfere, insana zarar vermeyen tertemiz bir enerji. Güneş enerjisi'nden elektrik üretiminin ve kullanımının birçok metodu var. Bunlardan birinden söz etmek istiyorum ki ekonomik oluşu sebebiyle dikkat çekicidir, ABD’de yaygınlaşmaktadır. 30’dan fazla eyalet bu sistemin kanunî altyapısını hazırlayıp yürürlüğe koymuştur.

 

Evin çatısına güneş enerjisi panelleri yerleştiriliyor, sistem kuruluyor ve şehrin elektrik şebekesine bağlanıyor, çift yönlü bir sayaç konuyor. Güneşten elde edilen elektrik evin ihtiyaçları için kullanılıyor, aydınlatma, elektrikli âletler... Eğer evin ihtiyacından fazla elektrik üretilmişse fazlalık şehir şebekesine aktarılıyor. Şehir şebekesi bir nevi depo. Üretilen elektrik evin ihtiyacına yetmediği hallerde (geceleyin ve çok bulutlu havalarda) eksik kalan miktar şehir şebekesinden geri alınıyor. Evdeki elektrik sayacı çift yönlü çalışıyor. İhtiyaç fazlası elektrik şebekeye verilirken sayaç ters yönde çalışıyor, size yazmıyor. Yani normalde vatandaş şehrin elektrik idaresinden elektrik satın alırken, evinde güneş enerjisi olanlar elektrik idaresine elektrik satabiliyor. Alım satım arasındaki fark ay sonunda gelen elektrik faturasında belli oluyor. Her halükârda elektrik faturası meblâğı düşüyor. Düşünün, bir ay tatile gittiniz, evinizdeki sistem elektrik üretmeye devam ediyor ve dönüşte bakıyorsunuz elektrik borcunuz olmadığı gibi şebekeden elektrik alacağınız var! Yol masrafları çıktı!

 

Güneş Enerjisi NedirAmerika’da eyalet yönetimleri, vatandaş evine güneş enerjisi sistemi kurarken ilk maliyetin mühim bir kısmını ödeyerek destek olup teşvik ediyor, ayrıca masraf vergiden düşülüyor. Şu anda tek ailelik bir eve bu sistemi döşemenin bedeli 15 bin dolar civarında. Meselâ, New Jersey eyaleti bu masrafın yüzde 70’ini karşılıyor. Ayrıca, son haberlere göre, şimdiye kadar silikondan imal edilen ve hayli pahalıya mal olan paneller artık nanoteknoloji sayesinde plastikten üretilecek ve güneş enerjisi ile elektrik üretmenin maliyeti yarı yarıya düşecek.

 

Bizim memlekette de güneşimiz boldur. Çatılarda güneş enerjisi panelleri görmeye alışkınız. Ama bu teknolojiyi en basit şekilde, sadece su ısıtmakta kullanıyoruz. Güneşimizin kıymetini yeterince bilmiyoruz.

 

Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı’mızın internet sayfasına baktım da şaşakaldım. Baştan aşağı sayın bakanın fotoğraflı haberleri. Açılışlar, kapanışlar, ziyaretler, törenler... Yenilenebilir enerji konusunda ise yarımşar sayfalık, lise ders kitapları seviyesinde bilgi (Rüzgâr enerjisi sayfasında verilen linkleri açarsanız biraz geniş malûmat var). Oysa, enerjide ne kadar dışa bağımlı olduğumuz ve ne kadar pahalıya enerji kullandığımız ortadayken ve bu kadar güneşi bol bir memleket iken, o sayfalarda, tabiata, atmosfere, insana zarar vermeyen güneş enerjisi üzerine ciddî ciddî kafa yorulduğunun, kafa yoranlara destek verildiğinin emarelerini görmek isterdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...