Jump to content

Yurtdışındaki Çocuk Dostu Şehirler


Elzem

Önerilen Mesajlar

cocuk-dostu2_270515.jpg

 

 

 

Prontotour, çocuk dostu kentler listesi yaptı. Hangi ülke şehirleri bu listeye girmiş olabilir?.. İşte çocuk dostu şehirler…

Yurt dışı gezilerinde çocuk dostu şehirlere gitmek önemlidir. Çünkü çocuk dostu şehirlerde yapılan geziler, çocukların daha fazla deneyim kazanabildiği ve sosyal anlamda kendilerini daha çok geliştirdiği geziler olur. Buna karşın, kalabalık ve turizmin canlı olduğu bölgelerde tatil yapmak hem ebeveyn hem de çocuklar için niteliksiz olmaktadır.

Prontotour’un önerdiği çocuk dostu kentler listesinde ilk sıralarda Sidney, Amsterdam, Londra ve Lizbon yer alıyor. Gerek çocukların sevdiği karakterlerin doğduğu şehirler gerekse çocuk oyun ve eğlence alanlarının sık olduğu şehirler, çocukla tatil için ideal olan bölgelerin başında geliyor.

1) Londra: İngiltere’nin başkenti olan Londra, temiz bir çevre yapılandırmasına sahip olmasıyla, çocukların sıkılmadan vakit geçirebileceği ve aynı zamanda gürültü ve kirliliğe maruz kalmayacağı kentlerin başında geliyor. Ancak Londra’yı çocuk dostu şehir yapan özellikler bunlarla sınırlı değil. Sherlock Holmes, Harry Potter ve Peter Pan gibi karakterlerin şehri olan Londra’da çocukların keyifle gezebileceği ve birçok bilgi edineceği müzelerin sayısı da oldukça fazla. Londra Hayvanat Bahçesi, Covent Garden, Warner Bros Harry Potter Stüdyosu, çocukla yurt dışında gidilecek yerler arasında bulunuyor.

 

 

cocuk-dostu_270515.jpg

(Resim: Londra’dan görüntü)

2) Sidney: Avustralya’nın en büyük şehri olan Sidney, Türkiye’ye son derece uzak olsa da doğal yapısı, sahip olduğu iklim ve şehrin her yerinde karşılaşılabilecek hayvanları ile çocuk dostu şehirlerden biri. Aynı zamanda Avustralya’nın da en eski yerleşimlerinden biri olan Sidney, tarihi yapısı ile de öne çıkıyor. Sidney Akvaryumu, IMX Tiyatrosu, Koala Park, Tatonga Hayvanat Bahçesi başta olmak üzere çocuklara yönelik interaktif müzeler ve oyun alanları ile de çocuk dostu şehirler arasında Sidney de üst sıralarda yer alıyor.

3) Amsterdam: Hollanda’nın başkenti Amsterdam da çocuk dostu şehirler arasında yer alıyor. Amsterdam, temiz bir şehir olmasıyla bilindiği gibi ebeveynler için de birçok alternatif sunuyor. Bu nedenle ailece gidilen yurt dışı tatilleri için ideal kentlerden biri olan Amsterdam’da çocuklar ünlü Hollandalı ressam Van Gogh’un müzesini gezebilir ve Rembrandt Evi içinde yapılan atölye çalışmalarına katılabilirler. Çocukların Amsterdam’da en fazla ilgisini çekecek alanlardan biri de Scheldestraat. Çocuk dükkanlarının yer aldığı Scheldestraat’ta çocuklara yönelik eşyalar satılıyor.

4) Lizbon: Portekiz’in başkenti Lizbon, çocuk dostu Avrupa şehirleri arasında yer aldığı gibi, çocuklar kadar ebeveynlere de hitap ediyor. Çocuklar, Lizbon Okyanus Akvaryumu’nda yer alan deniz canlılarını ziyaret ederek eğlenceli bir tatil geçirebilirler. Bu akvaryum, Avrupa’nın en büyük akvaryumudur. Lizbon’a 40 dakikalık mesafede yer alan Pena Sarayı ise çocukların masalsı bir diyarda yolculuk etmesini sağlıyor. Avrupa’nın büyük oyuncak müzelerinden birinin de yer aldığı Sintra’ya Lizbon’dan tren aracılığı ile gidilebiliyor.

 

 

 

cocuk-dostu3_270515.jpg

(Resim: Lizbon’dan görüntü)

5) Kopenhag: 2012 Küresel Barış Endeksi’ne göre, dünyanın en güvenli şehri olarak belirlenen Kopenhag’da, çocukların eğlence parkları ve çocukların güvenli bir şekilde vakit geçirebileceği açık alanları da öne çıkıyor. Çocuk dostu şehirler arasında yer alan Kopenhag’da çocuklar, Tivali Eğlence Parkı ve çocuk dostu müzeleri ziyaret edebileceği gibi, kent içerisindeki tarihi alanları da gezebilir

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...