Jump to content

Köpekler Neden Ağlar?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

kopekler-neden-aglar_646x340.jpgKöpekler üzgün olduklarında insanlar gibi çığlık atmaz ya da sıcak ve tuzlu gözyaşları akıtmaz ve hıçkırarak ağlamazlar. Peki, köpeklerin ağladığını nasıl anlarız? Köpekler mırıldayarak ya da inleyerek aslında bizlere ağladıklarını anlatmış olurlar. Peki, köpekler hangi nedenlerden dolayı üzülür ve ne zaman bunu bize belli ederler? Dediğimiz gibi köpekler havlayarak, mırıldayarak ve inleyerek biz insanlar ile iletişime geçmeye çalışırlar. Örnek vermek gerekir ise:

 

  • Mutlu olduklarını belirtmek istediklerinde,
  • Bir şeye kızdıklarında,
  • Korktuklarında,
  • Acı çektiklerinde ve de
  • İlgile muhtaç olduklarında

Sahiplerine kuyruk sallayarak, etrafta hızlıca koşup zıplayarak ve de mırıldanarak o anda ki hislerini belli ederler.

Bunlar dışında köpekler genellikle:

 

  • Aç olduklarını belirtmek için,
  • Susadıkların da,
  • Tuvalete gitme ihtiyaçlarını belirtmek için ya da
  • Oyun oynamak istediklerini size anlatmak için mırıldana bilirler.

Aslında bu aynı yavru bir köpeğin annesi ile iletişime geçmesi gibidir, yavru köpeklerde annelerinden bir şey istediklerinde mırıldanarak bunu belli ederler. Yetişkin köpeklerde aynı davranışı sahiplerinde uygular.

Her ne kadar köpeklerde mırıldanmak ve inlemek içgüdüsel olsa dahi, bunu zaman içerisinde öğrenebilirler. Bir köpeğin mırıldanarak ya da inleyerek sahibine sözünü geçireceğini anlaması aslında pekte uzun bir zaman almaz. Ancak köpeklerin bu davranışı zaman geçtikçe bir sorun olmaya başlar çünkü istediklerini almak için hiç durmadan havlarlar ya da mırıldanarak ev içerisindeki aile fertlerinin sabrını taşıra bilirler.

Köpeklerin bu davranışlarını düzeltmenin yolları mevcuttur:

Öncelikle bu durumu bir veteriner ile konuşun, eğer köpeğinizin sağlık sorunu varsa veterinerin vereceği ilaç ile köpeğinizi iyileştire bilirsiniz.

Eğer köpeğinizin davranış problemi varsa ( normalden daha fazla havlıyor ise ya da hep üzgün ve mırıldanıyorsa) bir köpek eğitmeninden yardım almanızda fayda var ya da veterinerden de yardım alabilirsiniz.

Not: Bazı köpekler hasta olduklarında ya da acı çektiğinde mırıldamaya pek yatkın değillerdir. Eğer diş ağrısı ya da ortopedik ağrıları varsa bunu sesli olarak belirtmezler bu yüzden köpeklerinizi veterinere götürmeyi ihmal etmeyiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...