Jump to content

Gri Pasaport Nerelerde Geçerlidir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Türk vatandaşlarının başka ülkeleri herhangi bir amaçla ziyaret ederken giriş/çıkışlarda kullandıkları pasaport, 5682 sayılı Pasaport Kanunu mevzuatınca düzenlenmiştir. Buna göre beş çeşit pasaport bulunur.

 

 

Umuma Mahsus Pasaport(bordo)

Hususi Pasaport(yeşil)

Hizmet Pasaportu(gri)

Diplomatik Pasaport(siyah)

Eski Tip Pasaport

Eski Tip Pasaportlar diye belirttiğimiz pasaportlar 31 Ocak 2011 tarihinden itibaren kaldırılmıştır. Ancak süresi devam eden pasaportlar 24 Kasım 2015 tarihine kadar kullanılabilir.

 

 

Pasaportlar halk arasında dış kapak rengine göre bordo, yeşil, gri, siyah pasaport olarak adlandırılır. Bu yazıda gri pasaport yani hizmet pasaportu hakkında bilgiler yer alacaktır.

 

 

Hizmet pasaportu nedir?

Kimlere verilir?

Kullanım amacı nedir?

Hangi ülkelere vizesiz girilebilir?

Geçerlilik süresi ne kadardır?

​Hizmet pasaportları yani gri pasaport adını kapak renginin gri olmasından alır ve 28 sayfadan oluşur. Gri pasaport olarak bilinen bu pasaport Pasaport Kanununun 14.maddesi ve ek 6.maddesinde belirlenen kurallara göre verilir.

 

 

Bu maddelerde gri pasaport yani hizmet damgalı pasaportların verileceği kişiler belirtilmiştir: Buna göre diplomatik veya hususi damgalı pasaportu bulunmayan ve verilmesi mümkün olmayan kişilere, resmi bir görev için yurtdışında bulunmaları gerektiğinde hizmet pasaportu verilir. Resmi bir görev için yurtdışında bulunmaları gereken devlet çalışanlarına verilse de turistik amaçlı gezilerinde de vize almaya gerek kalmadan bu pasaport sahipleri seyahat edebilir.

 

 

Hizmet pasaportu bulunanların eşlerine ve çocuklarına da aynı süre ile geçerli hizmet pasaportu verilir. Tabi çocuklarına hizmet pasaportu verilebilmesi, çocukların yaşı ve çalışma durumları gibi diğer pasaport türleri ile aynı kriterlere bağlıdır. Ayrıntılı bilgi Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan elde edilebilir.

 

 

Vizesiz ya da kapıda vize uygulamaları ile ziyaret edilebilecek ülkeler pasaport türlerine göre farklıdır. 2015 yılı itibariyle Umuma Mahsus Pasaport yani bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, toplamda 100 ülkeyi vizesiz, kapıda vize alarak ya da internet başvurusu ile vize alarak ziyaret edebilirler. Bu ülkelerden 63'ü Türk vatandaşları için herhangi bir vize uygulaması yürütmeyen ülkeler, 30'u kapıda kolayca vize alarak giriş yapılabilecek ülkeler ve 7'si internet üzerinden başvuru ile vize alınabilen ülkelerdir. İnternet üzerinden vize veren bu ülkeler; Avustralya, Meksika, Myanmar, Fildişi Sahilleri, Ruanda, São Tomé ve Príncipe ve Zimbabve olarak sıralanır. Yeşil pasaport yani hususi pasaport sahipleri ile hizmet pasaportu yani gri pasaport sahipleri hemen hemen aynı ülkelere vizesiz giriş yapabilir. Toplamda 154 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak giriş yapabilen bu vizeye sahip Türk vatandaşları, ülkelerin 146'sına vize almaya gerek kalmadan 9'una ise kapıda vize alarak giriş yapabilirler. Bu ülkelerin 2015 yılı güncel listesi aşağıdaki gibidir;

 

 

Almanya Federal Cumhuriyeti, Andorra, Arjantin, Arnavutluk, Avusturya,

Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Belçika, Beyaz Rusya,

Bahamalar, Bahreyn, Bangladeş, Barbados, Belarus,

Belçika, Belize, Birleşik Arap Emirlikleri, Bolivya, Bosna Hersek

Botsvana, Brezilya, Bulgaristan, Cibuti, Cezayir,

Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cum., Dominika, Danimarka, Ekvator,

El Salvador, Endonezya, Estonya, Fas, Fiji,

Filipinler, Finlandiya, Fransa, Grenada, Güney Afrika Cumhuriyeti,

Guatemala, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Honduras,

Hong Kong, İspanya, İran, İsrail, İsveç,

İsviçre, İtalya, İzlanda, Jamaika, Japonya,

Kamerun, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kenya,

Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti(Güney Kore), Küba,

Kosova, Kosta Rika, Kuveyt, Letonya, Libya,

Lihtenştayn, Lübnan, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan,

Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Malta,

Mauritius, Moldova, Monako, Mısır, Moğolistan,

Moritanya, Nikaragua, Norveç, Oman, Pakistan,

Palau Cumhuriyeti, Panama, Peru, Polonya, Paraguay,

Portekiz, Rusya, Romanya, St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis, Slovakya,

St. Lucia, Sri Lanka, St. Vincent-Grenadines, Seyşeller, Sırbistan,

Singapur, Slovenya, Suriye, Svaziland, Şili,

Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus,

Tuvalu, Türkmenistan, Uruguay, Ürdün, Ukranya,

Vanuatu, Vietnam, Venezuella, Yemen, Yunanistan.

Yukarıda yer alan bilgiler sadece turistik amaçlı tek giriş vizeleri için geçerlidir. Ayrıca bazı özel hususlara tabi olabilir. Örneğin;

 

 

Vanuatu Diplomatik(siyah), Hizmet(gri) ve Hususi Pasaport(yeşil) sahipleri için ilk 30 gün vize uygulamaz. Ancak sonrasında kalış süreleri, istenirse pasaportlarının geçerlilik süresinin en az 6 ay olması ve dönüş biletlerinin olması koşuluyla belirli bir ücret karşılığında 11 aya kadar vizelerini uzatmaktadır.

Ürdün için ise Diplomatik(siyah), Hususi(yeşil) ve Hizmet(gri) Pasaportu sahipleri, ülkeye giriş tarihinden itibaren altı ay içinde toplam kalma süreleri 90 günü geçmez ise vize almaya gerek kalmadan turizm amaçlı seyahat edebilirler.

Tacikistan da benzer bir uygulama ile hizmet(gri) pasaportu sahipleri, resmi bir görev için değil de turistik gezi amaçlı ülkeye geliyorsa ilk geliş tarihlerinden itibaren 6 ay içinde kalış süreleri toplam 60 günü geçmeyecek şekilde vizesiz ülkede seyahat edebilirler. Diplomatik(siyah) Pasaport sahipleri tamamen vizesiz bu ülkeye seyahat edebilir ve kalabilirler ve Tacikistan’a diplomatik, konsolosluk veya uluslararası örgütlerin temsilcilikleri ile ilgili bir görev için gelen yani resmi bir görev için gelen Hizmet(gri) ve Hususi Pasaport(yeşil) sahipleri de, görevleri boyunca, aynı şekilde vizesiz ülkede bulunma hakkına sahiptirler.

Ülkelere göre farklılık gösterebilen bu koşullar, mutlaka gidilecek ülkelerin temsilciliklerinden öğrenilmelidir.

 

 

Yukarıdaki liste her maddede 5 ülke yer alacak şekilde turistik amaçlı tek giriş vizeleri için Dışişleri Bakanlığı Resmi Web Sitesi'nde bulunan ayrıntılı vize listesi esas alınarak hazırlanmıştır. Turistik amaçların dışında eğitim, çalışma, uzun süreli yerleşim gibi nedenlerle yapılacak seyahatlerle ilgili vize uygulamaları için herhangi bir sorun çıkmaması açısından gidilecek ülkenin temsilciliğinden bilgi alınmalı, resmi görev için yurtdışına çıkacakların ise Dışişleri Bakanlığı ile irtibata geçmeleri en doğrusu olacaktır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...