Jump to content

Eskişehir'de Nerelere Gidilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Eskişehir içinde bulundurduğu Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesinin de varlığıyla, Türkiye’nin öğrenci şehridir. 822.000 kişilik nüfusa sahiptir. Her yıl nüfusu da düzenli olarak artmaktadır. Tarihi ve modern yapısı, canlı kafeleri, güler yüzlü insanları, birçok yemek alternatifi ile müzeleri ile Eskişehir, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birisidir. Görülmesi gereken birçok yere sahiptir.

 

 

Bağlar Caddesi

 

 

Eskişehir turunuza Bağlar Caddesinden başlamalısınız. Şehrin merkezi olan cadde, günün her saati kalabalıktır ve genellikle öğrencilerle doludur. Caddenin başında Anadolu Üniversitesinin ana kampüsü bulunur ve içerisinde oldukça güzel yerler, özellikle de bahçeler bulundurur. Bunun yanında caddenin sonunda ise alışveriş merkezi bulunur, cadde boyunca restaurant ve kafelerle doludur.

 

 

Adalar & Porsuk Çayı

 

 

Adalar ve Porsuk çayı iç içe yapıdadır. Adalar kabaca iki tarafı yüzlerce kafe ve restauranttan oluşan alandır ve ortasından Porsuk çayı geçmektedir. Porsuk çayı üzerinde, turistik tur atabilir ya da daha romantik bir tecrübe için gondola binebilirsiniz. Ayrıca Porsuk çayının çevresindeki çimlerde oturmak, eğlenmek de serbesttir.

 

 

Eskişehir Çarşı & Reşadiye Cami

 

 

Adaların sonundan başlayarak girilen cadde çarşıdır ve yeni, eski olmak üzere harmanlanmıştır. Köklü dükkanlardan modern mağazalara kadar birçok alternatif bulunmaktadır. Özellikle Eskişehir’in ünlü met helvası buradan alınabilir. Çarşı’nın sonunda oldukça görkemli Reşadiye Cami bulunmaktadır, estetik yapısı ile oldukça etkileyicidir. Ayrıca caminin yanında Eskişehirspor’un stadyumu bulunmaktadır.

 

 

Odunpazarı Evleri

 

 

Eskişehir’in tarih kokan bölgesi Odunpazarı, oldukça şirin evlere ve el işi dükkanlarına sahiptir. Yürüyerek gidilebilir, ulaşımı oldukça kolaydır. Rengarenk evlerin önünde fotoğraf çekilebilir, el işi dükkanlarına girip hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Özellikle lüle taşının ve camın kullanıldığı alanda birçok hediyelik eşya mevcuttur. Ayrıca çiğ börek ve gözlemeyi de lezzetli şekilde burada tüketebilirsiniz.

 

 

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

 

 

Yine Odunpazarı bölgesinde bulunan tarihi müze, Kurtuluş Savaşı yıllarının eserleri ile başlar, Atatürk’ün kişisel eşyalarından tabanca, kılıç baston gibi parçalara ve çok değerli gemi maketlerine sahiptir. Kesinlikle görülmelidir. İçerisindeki eserler eşsizdir ve görsel eserler de izlenmelidir.

 

 

Sazova Parkı

 

 

Eskişehir’in en büyük parkıdır. Resmi olarak Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkıdır. Türkiye’nin en ilginç parklarından birisidir. İçerisinde Masal Köşkü, Amfi Tiyatro, Bilim Deney Merkezi, Korsan Gemisi ve de Sualtı Dünyası gibi önemli yerler bulundurur. Masal Şatosu, her yaştan insana, özellikle çocuklara benzersiz bir deneyim sunuyor. Bir diğer yapı korsan gemisi ise, çocukluk hayallerimizi süsleyen kaptanlık mesleğini size yaşatıyor. Uzay evi ise, girer girmez sizi karşılayan görsel şovlar, balmumu heykeller ve eşyalar ile adeta size uzayda yaşama hissi yaşatıyor.

 

 

Ancak en önemlilerinden birisi de 85 çeşitten 2150 balığa sahip Sualtı Müzesidir. Dost canlısı, dünyanın her yerinden getirilmiş balıklarla iç içe gezerek, görerek, eğlenerek gününüzü tamamlayabilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...