Jump to content

Pasaport Nasıl Kontrol Edilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Yurt dışına çıkış yapan vatandaşlar, hava alanlarında ya da tren istasyonlarında pasaport kontrolüne girerler. Bu noktada bir takım sorular da vatandaşa sorulabilir. Peki, pasaport kontrolü nasıl yapılır, neler önemlidir?

 

 

* Pasaportun size ait olup olmadığı: Taşıdığınız pasaport size ait olmalıdır. Eğer pasaport sizin değilse, sınır dışı edilmeniz ve seyahatinize engel olunması an meselesidir. Pasaport kontrol memuru, ilk olarak pasaportun size ait olup olmadığına bakacaktır. Başkasının pasaportu ya da sahte pasaport ile seyahat etmeye çalışmak ise çok büyük bir suçtur. Bu nedenle muhakkak pasaportun size ait olduğuna, gerçek olduğuna, başkasının pasaportu ile karışmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

 

* Pasaport bilgilerinin doğru olup olmadığı: Pasaportunuzun son geçerlilik tarihi, nereden alındığı ve üzerindeki diğer bilgilerin doğru olması elzemdir. Pasaportunuzu kontrol eden memur bu bilgiler ile ilgilenir ve herhangi bir sıkıntı yoksa sizin kontrol noktasından geçişinize izin verir.

 

 

* Pasaportun zarar görmemiş olması: Pasaportunuz bilgilerin okunabileceği kadar temiz ve hasarsız olmalıdır. Pasportta tespit edilen yırtık, delik ya da karalamalar sizi sıkıntıya sokabilir. Pasaportun temizliği, tek parça olması ve hasar görmemiş olması önemlidir.

 

 

* Pasaportun sayfalarının tam olması: Kontrol noktasındaki memur, herhangi bir şüpheye karşın pasaport sayfalarınıza da göz atmaktadır. Pasaportunuzun sayfa sayısı bellidir ve bu sayfalar eksiksiz olmak zorundadır.

 

 

* Gideceğiniz ülkeye ait vize olup olmaması: Pasaport kontrol noktasında, gideceğiniz ülkeye ait olan vizenin pasaportunuza işlenmiş olup olmamasına da bakılır. Örneğin herhangi bir Avrupa Birliği ülkesine gidecekseniz, pasaportunuzda Shengen vizesi olup olmadığına bakılacaktır. Eğer pasaportunuz vize gerektirmeyen bir tür ise zaten böyle bir sorununuz olmayacaktır.

 

 

* Niçin seyahat edildiğine dair soruların sorulması: Kimi pasaport kontrol memurları, ne amaçla seyahat ettiğinizi sorabilmektedir. Eğer gittiğiniz ülkeye gezmek için gidiyorsanız turizm, iş için gidiyorsanız iş ya da okul için gidiyorsanız eğitim olarak yanıt verebilirsiniz.

 

 

* Yurt dışı çıkış bandrolü olup olmaması: Sadece ülkemize ait bir uygulama da yurt dışı çıkış bandrolüdür. Hava alanından alabileceğiniz bu bandrolü kontrol memuru görmek isteyecektir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Hıdırellez de Neler Yapılır Nasıl Dua Edilir

   Dünyada 6 Mayıs bereket bolluk sağlık talih kısmet şifa uğur ve mutluluk gibi sayısız dileklerın kabul edildiği gün olarak kabul edildiği gündür.     Hızır ve İlyas peygamberler her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece buluşup doğaya can vermek üzere sözleşmişler. Onlar tüm gece boyunca gezerler.     Gül ağaçlarına asılan veya suya bırakılan dilekleri toplarlar. Eğer sizinde dilekleriniz bulunursa bugün yerine gelir.Bakalım kimin ne dilekleri var kimin dilekleri kabul olacak.     Hızır v

   , Yer: Dilek Duaları

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...