Jump to content

Ankara'da Neler Yenir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Her ne kadar Ankara hakkında fazla yapılacak bir şey ve gezilip görülecek yer yok dense de, Ankara keşfetmeyi bilenlere güzel bir şehirdir. Düzenli ve nezih yapısı hayatı daha yaşanılır kılarken, aynı zamanda samimi ve sıcak dostluk bağlarının kurulduğu bu şehirde yemekler de bir o kadar kendine özgüdür. En meşhur lezzetlerin başında Ankara tava, Ankara döneri, İncek köy kahvaltısı, ve Ankara simidi gelir.

 

 

Haftasonları bütün Ankaralıların hele hava da güzelse akın ettiği yerlerin başında Gölbaşı ve İncek'teki kahvaltı yerleri gelir. Ankara'da deniz olmaması nedeniyle ayrı bir çekiciliğe sahip olan Gölbaşı, yürüyüş parkuruyla da ziyaretçilerine spor yapma ve doğanın tadını çıkarma olanağı sunmaktadır. Haftasonu sabahları kahvaltı yapmak için doğru adreslerin başında gelir. Her çeşit kahvaltılık bulunabilen kahvaltılarında aynı zamanda göl manzarası eşliğinde kahve keyfi de yapılabilmektedir. Gölbaşı dışında İncek köyü de haftasonu brunchlarının tercih edilen adreslerindendir. Köyde, yeşil alanlar içerisine kurulu birçok kahvaltı mekanı olmasının yanında kahvaltının yer sofralarında ve aslına uygun şekilde servis edilmesi, semaverlerde çay, köy tereyağı ve bal gibi lezzetler de ortama otantik bir hava katmaktadır.

 

 

Yeşile ve lezzete doyulan bu kahvaltılarda ayrıca önemli lezzetlerden birisi de Ankara'nın kendine özgü koyu kavrulmuş simididir. Pekmez suyuna batırıldığı için diğer şehirlerdeki simitlerden farklı olarak daha koyu renkte ve daha kavruk ve çıtır çıtır olan bu simit, yine diğer şehirlerden farklı olarak sokakları gezen simit satıcılarından da alınabilmektedir.

 

 

Ankaranın bir diğer meşhur lezzeti ise Ankara döneridir. Diğer dönerlerden farklı olarak gerçek Ankara döneri yaprak yaprak olur ve kuzu etinden yapılır, içine asla kıyma konmaz. En iyi Ankara döneri yapanlar Kızılay ve Ulus bölgesinde bulunur. Bunun yanında soslu dürüm döner de Ankara'nın efsane lezzetlerinin başında gelir. İnce ince kesilen yaprak döner özel sosuyla dürümler içerisine konur ve dürümler üç dört parçaya bölünür. Dönerin yanına gelen cacık ve patates kızartması da bu seremoniye eşlik eder. Enfes bir tada sahip olan soslu dürüm döner, özellikle Küçükesat civarındaki döner salonlarında yapılır. Soslu döner, özellikle akşam saatlerinde veya sabahın ilk ışıklarında barlardan çıkan gençlerin gözde yiyecekleri arasında yerini alır.

 

 

Bunun dışında iyi dönere ve ete doyulabilen pekçok kaliteli restoran bulunan Ankara'da, Gaziosmanpaşa semtinde de en kaliteli balık restoranlarının bulunduğu ve gurmelerin Türkiye'deki en iyi balıkların Ankara'da piştiğine dair bir savları vardır. Deniz olmayan Ankara'da restoran sahipleri bunu balık pişirme yöntemlerinin farklılığı ve kalitesiyle açıklamaktadır.

 

 

Bir diğer meşhur Ankara yemeği ise Ankara tavadır. Kuşbaşı kuzu eti ve arpa şehriyenin sotelenmesiyle yapılan bu harika lezzet yöresel şekilde güveçlerle ve yayık ayranla Ulus ve Ankara kalesi civarındaki restoranlarda servis edilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...