Jump to content

Ürgüp Nasıl Gezilir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Ürgüp, Nevşehir’in tarihi yapılarıyla ünlü şehridir. Açıkcası kelimeler Ürgüp’ün güzelliğini açıklamada yetersiz kalmaktadır. Yapılabilecek en iyi şey, bu güzellikleri tecrübe etmenizdir. Ürgüp tarih ve doğal toprak değişimlerinin harmanlanması ile günümüzün açık hava müzesi halini almıştır. Kısaca yapabileceğiniz aktiviteler, gezebileceğiniz alanlar şunlardır.

 

 

1) Çömlek atölyesi ziyaret edin. Ürgüp, Avonos ile birlikte çömlek ve çanağın Hitit çağından beri merkezi olmuştur. El işi seramikleri almak için oldukça iyi bir tercihtir. Ziyaretçiler çömlek yapım aşamasını izleyebilir ve otantik geleneksel parçaları satın alabilirler. Daha da ötesi çömlek yapım işlemini kendiniz de deneyebilirsiniz.

 

 

2) Yer altı şehirlerini keşfedin. Kapadokya, özellikle Göreme ve Ürgüp, doğanın hediyesi bu yerleşimlere ya da diğer adıyla yer altı şehirleri ile ünlüdür. Yumuşak sünger taşından oyulmuş bu şehirler, geçmişte sığınmak, felaket ve tehlikelerden korunmak için kullanılmaktaydı. Günümüzde ise tünelleri, basamakları, odaları ile otel haline getirilmiştir.

 

 

3) Halı mağaza ve dükkanlarını gezin. Türkiye’nin en ünlü olduğu işlerden biri de el yapımı halılardır. Osmanlı döneminde zirveye çıkan bu sanat, oldukça estetik ve otantik seçenekler, geniş yelpazede fiyatlarıyla her bütçeye hitap etmektedir.

 

 

4) Mağara otellerde kalın. Kapadokya’yı ziyaret eden birinin yapabileceği en iyi şey, bu mucizevi evlerden birinde kalmaktır. Birçok yer altı evleri, günümüzde ailelerin yaşadığı evlere ya da otellere dönüştürülmüştür.

 

 

5) Vadi boyunca yürüyüşe çıkın. Kapadokya ve Ürgüp’ün vadileri taş yapıların ve mağara köylerin evi olmuştur. Her vadi kendine özgü taş ve toprak yapısına sahiptir. Bu da onları eşsiz, yürümeye, dağ yürüyüşü hatta at sürmeye uygun hale getirmiştir. Geçmişte burada yaşayan ve vadilere adeta tapan keşişler, geride oldukça güzel dini yapılar, kiliseler bırakmışlardır. Onlar da görülmeye değerdir.

 

 

6) Ürgüp’ün üç güzelliğini görün. Arkeologlar, Roma, Bizans mezarlarını ve Bizans dönemi taş manastırları gün yüzüne çıkartmışlardır. Osmanlı döneminde birçok yapı erimiş olsa da, Ürgüp ‘’Ürgüp’ün Üç Güzeli’’ olarak bilinen harika üç bacaya sahiptir ve kolayca fark edilebilirler.

 

 

7) Çömlekte pişmiş güzel bir yemek tüketin. Dürüst olmak gerekirse seyahat sırasında en önemli olan şeylerin başında yemek yemek gelir. Kapadokya ve dolayısıyla Ürgüp de hem göze hem mideye hitap etmektedir. Çömlekte kuzu, dana, tavuk hatta balık etlerini tüketebilir, yanında püre, salata ile harika bir öğün geçirebilirsiniz.

 

 

8) Sıcak hava balonunu kullanın. Son olarak en mükemmel aktivite, Ürgüp ve Kapadokya’yı gökyüzünden görebileceğiniz, unutulmaz tecrübe edineceğiniz sıcak hava balonlarıdır. Ücreti biraz pahalı da olsa, siz de gökyüzüne çıktığınızda her kuruşunun değdiğini göreceksiniz. Vadiler, şehirler, dağlar, köyler size minyatür gibi gözükecektir. Sabahın ilk ışıklarıyla yapılan kahvaltıdan sonra güneşin ilk ışıkları ve Ürgüp sıcak hava balonuyla ulaşılmayı beklemektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...