Jump to content

Kol Örgüsü İle Taç Battaniye Yapımı, Resimli Anlatım


Olcix

Önerilen Mesajlar

Kol Örgüsü İle Taç Battaniye Yapımı

 

kol-orgusu-1.jpgBu projemizde 3 ipliği aynı anda kullanacağız. 2 adet aynı ipten birde dalgalı olan ipten faydalanacağız. Elbette kış için hazırlıklara başladığımız için yün iplerimiz kalın olacak. Toplam 3 ipten 2 tane düz olanı aynı renk bir tanesi yani dalgalı olanı ise farklı bir renk ya da aynı rengin koyu veya açık olan bir tonunda olacak.

Fakat battaniyenizin daha şık görünmesini istiyorsanız aynı yün iplik renginin farklı tonlarını kullanmanızı öneririz. Örneğin gri ve grinin koyudan açığa giden tonları gibi olabilir.

Önemli olan taç battaniyelerin yumuşak dokularının olmasıdır. Bu yüzden ipliğiniz vücudu yakmayan ve yumuşak dokuda olan bir yün olmalıdır.

kol-orgusu-2.jpgİlk önce 3 yumağı da yan yana getirin ve toplamda 22 metre boyunu hesaplayarak 3 ipliği de birleştirin.

kol-orgusu-3.jpgÜç yün ipini de 25-26 metre kadar sağ tarafa ayırdıktan sonra yukarıda gördüğünüz gibi sağ eliniz ile bir halka oluşturacak şekilde ipi kavrayın ve sol elinizin işaret ve başparmağı ile ipin her iki yanını da kavrayın.

kol-orgusu-4.jpgSağ eliniz ile kavradığınız ve daire ya da halka oluşturduğunuz ipi sağa doğru çevirin.

kol-orgusu-5.jpgSol elinizin orta parmağı ile her iki ip yanını da şekilde görüldüğüm gibi tutun.

kol-orgusu-6.jpgSol eliniz ile kavradığınız ipleri sağ elinizin içerisine doğru getirin ve sağ eliniz ile sol elinizdeki iplerin her ikisini de çekin.

kol-orgusu-7.jpgŞu anda başlangıç düğümünü atmış oldunuz.

kol-orgusu-8.jpgAttığınız başlangıç düğümünü kolunuza geçirin. Ama kolunuzun hemen dirsek bitimine başlangıç düğümünü geçirin. Çünkü taç battaniyenin geniş ilmikler ile yapılması sayesinde taç battaniye o şık görüntüsünü kazanıyor. Bu yüzden küçük ilmikler şık görüntünün sağlanmasına yardımcı olmayacaktır.

kol-orgusu-9.jpgBiraz önce ayırdığınız 25-26 metrelik ip yani yukarıda sağ tarafta görünen ipler örgü kuyruğu için olan iplerdir. Sol tarafta gördüğünüz yumaklar ise çalışma yumaklarınızdır.

kol-orgusu-10.jpgÇalışma yumaklarınızdan 4-5 metre ipi çekin ve iplerin rahatlamasını sağlayın. Daha sonra sol eliniz ile hemen ipin devamını sol başparmağınızdan geçirin ve sol yüzük ve işaret parmaklarınız ile ipleri sabitleyin.

kol-orgusu-11.jpgHiç bozmadan yine sol elinize kuyruk ipini geçirin ve bu sefer sol işaret ev orta parmağınız ile kuyruk ipini kavrayın. Bir yandan da sağ eliniz ile kuyruk ipinin alt kısmını tutmayı ihmal etmeyin.

kol-orgusu-12.jpgSağ elinizin yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere tüm parmaklarını birleştirin.

kol-orgusu-13.jpgSol elinizdeki çalışma yani örgü iplerinin tutulduğu kısımdan sağ elinizin şeklini hiç bozmadan geçirin. Yani başparmağınızdaki ipten sağ elinizi geçirin.

kol-orgusu-14.jpgSağ elinizin şeklini hiç bozmadan sol elinizdeki kuyruk ipliklerini sağ eliniz ile kavrayın. Yani işaret ile orta parmağa takmış olduğunuz ipliklerden sağ elinizi geçirin.

kol-orgusu-15.jpgSağ eliniz ile kuyruk iplerini kavradığınızda kuyruk iplerini çekin ve çektiğiniz ipi sağ kolunuza geçirin.

kol-orgusu-16.jpgAynı şekilde ilmik atmaya devam edin. Bu noktada önemli olan birkaç ilmik attıktan sonra mutlaka kolunuza geçirmiş olduğunuz ilmikleri kolunuzda yukarıya doğru çekin. Çünkü ilmik attıkça siz fark etmeden kolunuza geçirdiğiniz ilmikler daralmaya başlayacaktır. Bu nedenle ilmikleri atarken dahi bol attığınızdan sağ kolunuzdaki ilmiklerin oldukça bol olduklarından emin olun.

 

 

Toplamda 34+1 ilmik atın yani 35 adet ilmik atın başlangıç ilmiği + 1 dediğimiz ilmiktir.

kol-orgusu-17.jpgToplamda 35 adet ilmik sağ kolunuza geçtikten sonra kısalan kuyruk ipini sağ tarafınıza doğru atın ki çok daha rahat projeniz üzerinde çalışabilesiniz.

Şimdi sol eliniz ile kalan iplikleri yanı asıl çalışma ipliklerini kavrayın.

kol-orgusu-18.jpgSol eliniz ile kavradığınız çalışma ipliklerini sağ avucunuzun içine verin ve sağ avucunuz ile bu iplikleri sıkıca kavrayın.

kol-orgusu-19.jpgSağ elinizdeki ilk ilmiği sol elinizin parmakları ile kavrayın.

kol-orgusu-20.jpgSol elinizin parmakları ile kavradığınız ipi sol tarafa doğru çekin.

kol-orgusu-21.jpgŞimdi sol tarafa doğru çekmiş olduğunuz ilmiği sağ eliniz ile tutun.

kol-orgusu-22.jpgSağ eliniz ile kavradığınız ilmiği sol kolunuza geçirin. Bu şekilde 35 ilmiği de sağ kolunuzdan sol kolunuza aktarmaya devam edin.

Aktarma sırasında iplerin karışmaması için sağ el parmaklarınızı kullanabilirsiniz.

Sağ koldaki ilmikler tamamlandığında daha önceki işlemleri adım adım sol koldaki ilmikler için de uygulayacak ve tüm ilmikleri diğer kolunuza aktaracaksınız.

kol-orgusu-23.jpgProjeniz ilerlerken eğer iplerden biri ya da birkaçı biterse her zamanki gibi aynı yumaktan yeni ipi bağlamayı unutmayın. Yeni ip bağladıktan sonra mutlaka bağlama fazlalıklarını keserek daha düzgün görünmesini de ihmal etmeyin.

Çünkü bu örgü stili diğer örgü stillerinden farklı olarak hataları çok fazla gizleyemez o yüzden her zaman için kol örgülerinde titizlikle çalışmakta fayda vardır.

Aynı şiş örgü gibi aslında, burada tek fark şiş sizin kollarınız. Yani şiş ile yaptığınız tüm hareketleri burada kollarınız ile yapmanız gerekiyor.

İlmik büyüklüğü de sizin kollarınız olduğu için örgü projeniz 100%1000 olarak çok daha fazla hızlanmış oluyor.

kol-orgusu-24.jpgBattaniyenizde istediğiniz uzunluğa geldikten sonra her zamanki kolunuza bir ilmik geçirin daha sonra ikinci ilmeği kavrayın.

kol-orgusu-25.jpgKavradığınız ikinci ilmiğe bir şey yapmadan kolunuza attığınız diğer ilmiği boştaki eliniz ile kavrayın.

kol-orgusu-26.jpgKavradığınız ilmiği dışarıya doğru çekin ve diğer eliniz ile tutuğunuz ipi çekin.

kol-orgusu-27.jpgÇektiğiniz ipi boşta olan kolunuza aktarın. Bu işleme son ilmiğe gelene kadar devam edin.

Aynı örgü şişi kullanırken nasıl örgüyü kapatıyorsanız o şekilde örgüyü kapatmaya devam edin.

kol-orgusu-28.jpgKolunuzda kalan son ilmiği de çalışma ipinden geçirin ve düğüm atın. Hatta birde hemen dip ilmikten geçirip düğümü sağlamlamanız çok daha iyi olacaktır.

İyice düğümleyin, kalan ip fazlalıklarını kesin, yün ipliğinizin yıkama talimatlarına uyarak hazırladığınız taç battaniyeyi yıkayın. Her zaman için aşırı sıcak suyun içinde yıkamaktan kaçının bilhassa rengârenk olan iplikleri.

Açık renk iplikler sonbahar için uygun olsa da kış ayları için uygun değildir. Bu yüzden projelerinizde bu önemli ayrıntıyı unutmayın. Bilhassa taç battaniyeler yani salon koltuklarına atılan ve oturan kişilerin rahatça televizyon seyretmesini sağlayan battaniyeler çok fazla kullanılır. Tüm bu önemli hususları düşünerek projeleriniz için yün iplik rengini seçin.

Çok fazla yıkamaya gerek duyacağınız battaniyeleri biraz genişçe yapın. Battaniyenin olduğu koltukta sigara ya da özellikle lekesi çıkmayacak içeceklerin içilmemesine dikkat edin.

Bu örgü modeli kolay görünse de her proje gibi büyük emek ister ve ördükten sonra uzun yıllar boyunca battaniyelerinizi kullanmak istiyorsanız siz dikkat ettiğiniz gibi aile fertlerinin de dikkat etmelerini rica edin.

Battaniyenizin şıklığına şıklık katmak isterseniz kenarlarına şık taşlar ya da boncuklar dikebilir ve battaniyenizin harika görünmesini sağlayabilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...