Jump to content

Odyoloji Mezunları Ne İş Yapar?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Odyoloji, işitme ve denge bilimi olarak tanımlanmıştır. Bu alan ile işitme ve denge fonksiyonları bozukluklarının tanınması ve rehabilitasyon süreciyle rahatsızlığın ortadan kaldırılması sağlanır. Odyoloji bölümü, öncelikle işitme ve denge bozukluklarını önleyici ve rahatsızlıklara yönelik tedavi edici yöntemleri kapsar.

Odyoloji üniversitelerde sağlık bilimleri fakültesinde yer alan 4 yıllık bir programdır. Dört yıllık eğitim müfredatı içerisinde temel tıbbi biyolojik bilimler (anatomi, histoloji, fizyoloji, genetik vs.), işitme ve denge bozukluklarının tespitinde kullanılan test parametreleri, işitme kaybı, işitme cihazları, koklear implant gibi rehabilitasyon alanında konular öğretilir. Eğitimin diğer bir ayağı olan staj ve son sınıfta bir yıl boyunca kliniklerle pratik yapılır.

Sağlık alanındaki gelişmelerle yeni uzmanlık alanlarından biri haline gelen Odyoloji bölümü sadece iki devlet (Hacettepe ve İstanbul) üniversitesinde bulunur. Ayrıca birkaç özel üniversitede eğitim verilmektedir.

Bu bölümden mezun olan kişiler Odyolog unvanını kazanır. Bazı üniversitelerde eğitim dâhilinde olan konuşma bozukluklarıyla ilgili dersler olduğundan bu okullardan mezun olanlar “İşitme ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı” olarak statü kazanır. Odyologlar, devlet, özel ve üniversite hastanelerinde kulak burun boğaz birimlerinde çalışabilir. Tüm hastanelerde odyolog ihtiyacı günden güne artış göstermektedir. Bunun nedeni de yeni doğan bebeklerde işitme tarama testleri ülkemizde zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle her hastanede odyolog bulunması gerekmektedir.

Odyologlar bir nevi danışmanlık hizmeti verir. Çünkü yapacağı koruyucu ve önleyici çalışmalarla kişilerin problemlerini dinleyerek çözümler bulur. Odyoloji alanında üniversitelerde lisanslaşma sürecine girdiğinden, gerekli akademik eğitimi tamamlayarak öğretim üyesi olarak da çalışma imkânı vardır.

Odyologlar Koklear implant merkezlerinde ve hastanelerin koklear implant ameliyatlarında yer almak zorundadır. Dil ve konuşma alanında özel eğitim merkezlerinde konuşma terapisti olarak da çalışabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...