Jump to content

İşitme Engelliler Öğretmenliği Mezunları Nerelerde Çalışır?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Üniversitelerin eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan İşitme Engelliler Öğretmenliği YGS-4 puan türü ile öğrenci kabul eder. İşitme kaybı sebebiyle özel durumları bulunan çocukların eğitim hizmeti alabilmesi için ihtiyaç duyulan öğretmenleri yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir bölümdür.

İşitme Engelliler Öğretmenliği mezunları, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan Özel Eğitim Kurumlarında çalışmaktadır. İşitme Engelliler Öğretmenliği mezunları özel okullarda da diğer öğretmenlerin statüsünde çalışırlar. Devlet memuru kadrolarında değerlendirilirler. Bu okulların açılmasında, derslerin planlanmasında ve derslerin uygulanmasında sorumludurlar. Yine isterlerse özel eğitim okullarında yöneticilik de yapabilirler. Milli Eğitim Bakanlığının merkez teşkilatında Özel Eğitim Genel Müdürlüğünde çalışma olanakları da vardır.

İşitme kaybı yaşaması sebebiyle akranlarından farklı bir özelliğe ve özel duruma sahip çocukların da eğitim hakları vardır. Bu hakkı onlara İşitme Engelliler Öğretmenliği mezunları sağlar. Bu sebeple İşitme Engelliler Öğretmenliği mezunları özel kuruluşlarda da çalışabilirler. Özel rehabilitasyon ve eğitim merkezlerinde çalışma olanakları vardır. Türkiye’de 1500 civarında özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi vardır. Bu rehabilitasyon merkezlerinde özel eğitim veren öğretmenler görev yapmaktadır. Bu öğretmenlerden biri de İşitme Engelliler Öğretmenliğidir. 1500 civarındaki bu özel teşebbüslerde çalışabilirler. Hemen hemen bütün il ve ilçelerde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel eğitim okulları da çalışma alanlarındandır.

İşitme Engelliler Öğretmenliği mezunları devlette şu bakanlıklarda ve kurumlarda çalışırlar:

 

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
  • RAM (Rehberlik Araştırma Merkezleri)
  • Özel Eğitim Okulları
  • Rehabilitasyon Merkezleri
  • Sosyal Hizmetler Kurumu
  • Okul Öncesi Eğitim Kurumları
  • Hastaneler
  • Kreşler

İşitme Engelliler Öğretmenliği mezunlarının özel okullarda imza yetkisi bulunmaktadır. Yani özel bir teşebbüs ile açılacak rehabilitasyon merkezleri bünyesinde mutlaka İşitme Engelliler Öğretmenliği mezunlarını çalıştırmak zorundadır. Son yıllarda hastanelerde hasta tedavisinde işitme engellilere sosyal hizmet sunulabilmesi için bu alanda yeteneğe sahip özel personeller yetiştirilmektedir. İşitme Engelliler Öğretmenliği mezunları hastanelerde de çalışabilirler. Özel hastaneler bünyesinde mutlaka İşitme Engelliler Öğretmenliği mezunlarına görev verir. Bu nedenle İşitme Engelliler Öğretmenliği mezunlarının çalışabileceği çok geniş bir iş sahası vardır. Hastanelerden okullara kadar hizmet sektörü olan kurumlarda çalışma imkânları vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...