Jump to content

Nikah Nasıl Planlanır?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çiftlerin hayatındaki en özel anlardan biride nikah günleridir. Sevdiklerinin önünde, yepyeni bir hayata başlamak için imzalarını atan çiftler, salondan ilk adımlarını mutluluğa doğru atarlar. Bu özel günün planlanması stresli ve zaman alan bir iş olsa da düzgün bir planlama ile çiftler istedikleri gibi bir nikah gününe sahip olabilirler.

İşe önce nikah başvurusu ile başlamak gerekmektedir. Çiftler ikamet ettikleri yerdeki evlenme dairesine başvururlar. Burada beyanda bulunurlar ve onlardan bazı belgeler istenir. Bu belgeler; fotoğraf, sağlık raporu, nüfus kayıt belgesi, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı örneği ve bazı özel durumlarda rıza belgesidir. Tüm başvuru işlemi sonuçlandıktan sonra nikahın günü belli olur. Nikahın kıyılacağı yer de bu aşamada belirlenmelidir. Çünkü bu tarih ve yere göre, davetiyeler basılacaktır. Yer bulunabilmesi için erkenden rezervasyon yapılması önemlidir. Davetiyelerin tüm davetlilere eksiksiz gittiğinden emin olunmalıdır. Bu sebeple, yazılı bir liste tutmakta fayda var.

Nikah memurunun nikahın kıyılacağı yere gelmesi sağlanabilir. Bunun için ekstra bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. İstenen şartları taşıyan nikah şahitleri de önceden belirlenmiş ve hazır olmalılar.

Giyilecek olan gelinlik, dağıtılacak nikah şekerleri ve mekanın süslenmesi ise büyük ölçüde nikahın kıyılacağı yere bağlıdır. Eğer küçük samimi bir mekanda sade bir nikah kıyılacaksa daha abartısız gelinlik ve elbiseler ile sade aksesuar ve nikah şekerleri tercih edilebilecekken, daha gösterişli bir organizasyon için daha gösterişli gelinlik, kıyafet ve aksesuarlar tercih edilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...