Jump to content

İlk İş Günü İçin 10 Tüyo


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bilim adamlarına göre, ilk defa gördüğümüz biri hakkında, ilk 10 saniye içerisinde karar veriyoruz. Kişi hakkındaki önyargılarımızın ve fikirlerimizin % 50’si bu ilk 10 saniyelik süreçte oluşuyor.

Tüm gözlerin üzerinizde olacağı ilk iş gününde, iş arkadaşlarınızın üzerinde bıraktığınız izlenim, kariyerinizin yönünü ve başarılarınızı etkileyebilecek uzun vadeli algılara dönüşebilir.

İşteki ilk gününüzde olumlu bir etki yaratmak için 10 ipucu!

1. Erken gidip geç çıkın.

Mesai saatinden 10- 15 dakika önce işe gelin. Bu sizin işinize değer verdiğinizi ve önemsediğinizi gösterir. Gün içerisinde şirket kültürü hakkında fikir edinmeye çalışın. Çalışanlar kaça kadar şirkette kalıyor? Örneğin mesai bitimi saat 17:00 ise diğer çalışanları gözlemlemeden mesai bitti diye işten ayrılmayın. İlk birkaç gün sizinle benzer konumdaki çalışma arkadaşlarınızı inceleyin.

2. Kıyafetinize özen gösterin.

Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, dış görünüşünüz insanların hakkınızda düşündüklerini belirler. Profesyonel, güvenilir ve verimli bir çalışan olduğunuz mesajını iletmek için ilk günlerde farklı ve dikkat çekici tarzlardan uzak durun.

3. Pozitif olun.

İlk iş günü gergin geçebilir. Şartlar ne olursa olsun daima pozitif, samimi ve güler yüzlü olun. Takım arkadaşları, pozisyon, görevler ve sorumluklar vb. konularda şikayet etmeyin. Önceki işyerinizdeki olumsuz koşullardan bahsetmeyin. Pozitif olmak, kalıcı ilk izlenim yapmak için en iyi yollarından biri olduğunu unutmayın.

4. Yardım istemekten çekinmeyin.

İlk iş gününde kendinizi kanıtlamak isteyebilirsiniz. Ama ne kadar yetenekli ve bilgili olursanız olun bazı konularda yardım almanız gerekebilir. Yanlış bir iş yapmak yerine, iş arkadaşlarınızdan yardım istemek çok daha yararlı bir tutumdur. Hiç kimse, her şeyi ilk günden bilmenizi beklemez. Samimi bir şekilde yardım istemek zayıflığın değil gücün bir göstergesidir.

5. Özel hayatınızı dışarıda bırakın.

Kişisel sorunlarınızı çözmek için mesai saatlerini kullanmaktan kaçının. Sorunlarınızı iş ortamına taşımayın. Borçlarınız, aşk hayatınızdaki sorunlarınız, ev sahibinizle ilişkilerinizi ofisin kapısında bırakın. Bu gibi paylaşımlar, iş arkadaşlarınızın sizi sorumsuz ve dikkatsiz olarak algılamalarına neden olabilir. Bu özelliklerin özellikle işyerinde kabul edilemez nitelikler olduğunu unutmayın.

6. İş arkadaşlarınızla sosyalleşin.

İşyerindeki etkinlikleri öğrenin. Turnuvalar, aylık ya da haftalık etkinlikler hakkında fikir sahibi olun. Bu etkinliklere katılmak iş arkadaşlarınız arasındaki uyumu arttırır ve sizin iyi bir takım oyuncusu olduğunuzu gösterir.

7. Dedikodudan ve siyasetten uzak durun.

Siz konuşmasanız bile yanınızda konuşulanlara dahil olmayın. Samimi bir ortam yaratmak için bu tarz konuşmalara birkaç kelime ile katılmak isteyebilirsiniz. Ancak, bunun size faydadan çok olumsuz bir dönüş sağlayacağını unutmayın.

8. İlgi odağı olmayın.

İşteki ilk birkaç gün bildiklerinizi başkalarına göstermek için uygun bir zaman olduğunu düşünüp, kendinizi kanıtlamak isteyebilirsiniz. Ancak, sürekli kendinizi ön plana çıkartmak, insanların sizi ‘’ herşeyi bilen, çok bilmiş’’ olarak nitelendirmesinden başka bir işe yaramaz. Bunun yerine başkalarını dinlemeye ve açık fikirli olmaya çalışın. Karışlıklı fikir alışverişi içerisinde, bildiklerinizi çok daha kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz.

9. Teşekkür edin.

Küçük bir tebessüm ve içten bir teşekkür olumlu bir izlenim ve bağ kurabilmek için küçük ama etkili bir adımdır. İşinizi kolaylaştıran ve size yardımcı olan insanlara teşekkür etmekten çekinmeyin.

10. Hatalarınızı üstlenin

İlk günlerde hata yapmanız oldukça doğaldır. Hata yaptığınızda paniğe kapılmayın ve ekip arkadaşlarınızla konuşun. Yaptığınız hatadan dolayı herhangi bir şeyi suçlamayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...