Jump to content

Yün İplikten Süslü Kıvrım Nasıl Yapılır?


Olcix

Önerilen Mesajlar

Son zamanlarda oldukça ünlü olan süslü kıvrım yünler şapka başlarında, anahtarlık olarak, yapma çiçek olarak ve daha birçok ev eşyası ya da giysi üzerinde süsler yaratmak için kullanılmakta. Bu kıvırcık süslerden neler elde edeceğiniz ya da hangi amaçla kullanacağınız sadece sizin hayal gücünüze kalmış bir durumda.

Bu kıvırcık süsler göründükleri kadar zor yapılmıyorlar aksine göründüklerinden çok daha kolay aynı zamanda da çok hızlı bir şekilde yapılıyorlar.

malzemeler.jpg

Süslü Kıvrım Malzemeleri

İhtiyacınız olan ilk şey süslerinizin kalınlığını belirlediğiniz derecede olan bir tığ. İkinci malzeme olarak 3 faklı renkte yün iplik. Tabi yine yün ipliklerin kalınlığı yaratmak istediğiniz süs malzemesine göre değişmekte. Başka bir değiş ile burada her şeyi siz belirleyeceksiniz.

Bu yapılan süslerde kullanılan iplikler kalın yün ipliklerdir her yerde hem ucuza hem de kolaylıkla bulabileceğiniz ipliklerdendir. Tığ olarak 6 mili metrelik tığ kullanılmıştır.

Süslü Kıvrım Yapımı

 

zincire-balama.jpgİşe ilk önce zincir düğümünü yapmakla başlayacağız. İlk adım olarak sol elinizin işaret parmağınıza ipliği 2 defa dolayın orta ve başparmağınız yardımı ile ipin ucunu tutun.

dugum-atma.jpgSon olarak da işaret parmağınıza doladığınız arka tarafta kalan ipliği ön taraftaki ipliğin üzerinden geçirip ön taraftaki ipliği tutun ve aşağı doğru çekin. Eğer isterseniz kendi alıştığınız zincir başlatma düğümünü de uygulayabilirsiniz.

Zincir uzunluğunu 20 zincir olarak yapacağız tabi siz isterseniz istediğiniz kadar uzun yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi zincir uzunluğu 20 zincir olacak ve süslü kıvrımın uzunluğu ise yaklaşık olarak 15 santimetre kadar olacak. Elbette örgüden sonra kıvrım halini aldığında birkaç santimetre kadar kısalacaktır.

ilk-zincir.jpg

Zincir çekimine başlarken sol eliniz ile ipi kavrayın ve sağ eliniz ile de tığı sıkıca tutup tığın başını sol eliniz ile kavradığınız ipi kavrayıp tığın bulunduğu iplik halkasından geri çekiniz. Bu şekilde 20 adet zincir çekin.

sol-parmak-ile-tutma.jpg

20 adet zinciri çektikten sonra sol başparmağınız ile 20. son zincire hafifçe bastırın ve parmağınızı kıpırdatmadan 3 zincir daha çekin.

20-halkadan-gecirme.jpg

3. Zincirin sonunda tığınıza tekrar ip atın ve aldığınız ip ile beraber tığınızı sol başparmağınız ile tuttuğunuz 20. zincirden geçirin ve tığınıza tekrar ip atın.

ilk-krose.jpg

İp atılmış olan tığınız ile ilk iki ipi çekin ve daha sonra kalan iki ipi daha zincirinize ekleyin. Şu anda elinizde ilk çift kroşeniz oluştu.

20-lik-krose.jpg

Daha sonra 20 zincirin her halkası için çift kroşe yapmaya devam edin.

Zincirinizin çift kroşe atımına 2 zincir kaldığında eğer süslü kıvrımız tam bir kıvrım halini almamış ise o zaman eğer sağ elinizi kullanıyorsanız kıvrımları saat yönüne doğru, sol elinizi kullanıyorsanız kıvrımları saat yönünün tersine doğru iyice kıvırın.

Kroşeleriniz bittiğinde ipinizi kesin ve tığ yardımı ile kalan zincirden geçirip ipinizi düğümleyin. İplerinizi kesip süslü kıvrımınızı düğümledikten sonra sarkan ipleri kesmeyin çünkü bu ipler bu süsleri ne amaçla yaptıysanız, süslerinizi bu amaca uygun bir şekilde bağlamanızı ya da işleminizi sağlayacaktır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...