Jump to content

Sıfır


Guest psychick
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sıfır, sayıları içeren bu bölüm açısından, sayı olmamasına rağmen, ilk sırayı alır. Sıfır boşluğu, yokluğu ifade eder. Yokluk her yerdedir, uzayın uçsuz bucaksız derinliklerinde bütün nesnelerin aralarını doldurur, yenide o nesneleri oluşturan taneciklerin aralarını doldurur. Bizim anladığımız şekilde bir yokluğun dışında birde metafizik anlamda yokluk da vardır. O zaman ve mekan sınırlarının dışında saf varlıktır. Bunu idrak etmek gerçekten güçtür, çünkü beyin ekranı bir şeyi görüntülerken belirli nitelik ve nicelik arar, yarattığı suni görüntüyü onlarla inşa eder. Sıfır gibi bir kavramı algılamak için, bu mekanizmanın ters işlemesi gerekir.

 

 

Birçok eski kozmolojide evrenin ilk hali yokluk olarak tasarlanır. Grek mitolojisinde bu aynı zamanda düzensizlik anlamına gelen Kaos ile ifade edilir. Hindular'ın en eski kutsal kitabı Rig Veda şöyle yazar, "O zamanda ne varolmayış vardı, ne de varoluş vardı. O zamanda ne mekan vardı, ne de uzay... O zamanda ne ölüm, ne de ölümsüzlük vardı. Gündüzü geceden ayıran herhangi bir işaret yoktu. Sadece kendiliğinden havasız nefes alan O vardı. Onun dışında hiç bir şey yoktu. Başlangıçta karanlık karanlığı gizlerdi" (5).

 

Söylentiye göre 2500 yıl önce, Lao-Tzu 90 yaşında ölmek üzeriyken Çin sınırlarını geçip Tibet’te doğru yol almıştı, bir sınır nöbetçisi de eser yazmadan ona geçit vermeyeceğini söyler. Bunun üzerine Lao-Tzu, bir iki günde, Taoizm'in temel ve kısacık eserini "Tao Teh King"i yazmıştı. Bu kitap şöyle başlar:

 

"Sözle açıklanan Tao, gerçek Tao değildir. Sözler O'nu açıklayamaz. Adsız olarak yaratılışın kaynağıdır; bir adla, bütün varlığın Ana'sı olur. Yoklukla, gizini kavrar; varlıkla, yoluna yaklaşırız"(6).

 

Patanjali 2,000 sene önce Yoga Sutra'larını şöyle başlamıştı, "Yoga düşünce nesnenin (çita) çeşitli şekillere girmesini durdurmaktır" (7). Zen Budizm'de gaye zihinsel fonksiyonların üstünde bir boşluk alanına (şunyata) erişmektir. Bunun gerçekleşmesi, akıl ve mantık çarklarının durması ve şuurun saf haline erişmesiyle olur. O anda, satori denilen, ani ve gelip geçici, içsel bir şimşek çakması gibi bir aydınlanma ve şuurlanma yaşanır.

 

İbranilerin gizli ilimlerini içeren Kabala'da bütün feleklerin üstünde evrenin en yüksek mertebesinde "negatif varlığın peçeleri" vardır. Bu peçeler üç tanedir: Ayin (boşluk), Ayin Sof (sonsuzluk) ve Ayin Sof Aur (sonsuz ışık). Bu peçeler insan kavrayışını aşmakta olduğundan onları boşluk olarak ifade edilmeleri, gerçeğe uygun en yakın kavram olarak kabul edilir.

 

İslam'da fenâ, yokluk, yok olma, fenâ hali de Allah içinde eriyip yok olma anlamına gelir. Hz. Mevlana şöyle yazar, "Varlığın aynası nedir? Yokluk. Ahmak değilsen yokluğu seç...Bir yerde yokluk, noksan var mı, orası, bütün sanatların, hünerlerin aynasıdır" (8). Yine Mevlana'dan:

 

"Ben de cansız varlıktan öldüm [maden olarak], biten, boy atıp gelişen nebat [bitki] oldum; nebatken öldüm, hayvan şekliyle baş gösterdim.

 

"Hayvanlıktan öldüm, insan oldum; artık ölüp azalmaktan, noksana düşmekten ne diye korkacakmışım?

 

"Bir daha hamle edeyim de insanken öleyim; böylece melekler âleminde kol kanat çırpayım.

 

"Melek olduktan sonra da ırmağa atlamak gerek; `Her şey yok olur gider, ancak O'nun zâtıdır kalan'.

 

"Bir kere daha melekken kurban olayım da o vehme gelmeyen yok mu, o olayım.

 

"Yok olurum, yok olurum da erganon [org] gibi, `Gerçekten de biz dönüp ona varanlarız' derim." (9)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • ‘Sıfır Beden’ Çılgınlığına Önlem...

   ‘Sıfır beden’ çılgınlığına önlem ÇOĞU ZAMAN ÖLÜMLE SONUÇLANIYOR Hükümet, gençler arasında yaygınlaşan sıfır beden çılgınlığına karşı harekete geçti. Çoğu zaman ölümle sonuçlanan anoreksiya hastalığının önüne geçmek için önemli bir adım atılıyor. SAĞLIKLI ZAYIFLAMA VE OBEZİTEYLE MÜCADELE KONULARINDA EĞİTİM VERİLECEK Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca başlatılacak proje kapsamında üniversite öğrencilerine dengeli beslenme, GDO'lu gıdaların tüketimi, sağlıklı zayıflama ve obezit

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Sıfır Karbon Tarımı Nedir? Avantajları Neler?..

   Sıfır karbon tarımı nedir? Avantajları neler?   Londra’da iki girişimci tarafından kiralanan yeraltı tüneli sebze bahçesine dönüştürüldü. Hedef, “sıfır karbon” salınımıyla sebze üretmek!..   Alışık olduğumuz geleneksel tarım yöntemleri, geleceğin dünyasında bambaşka bir görünüme kavuşacak gibi görünüyor.   Londra’nın Clapham North bölgesindeki yeraltı tünellerinden birini kiralayan Steven Dring ve Richard Ballard, herkesi şaşırtan oldukça ilginç bir projeye imza attılar!     Dring ve

   , Yer: Tarım ve Hayvancılık

  • Alzheimer'ın 'Sıfır Noktası' Bulundu...

   Alzheimer'ın 'sıfır noktası' bulundu   Bilim insan beynindeki alzheimer'ın tam olarak nerede oluştuğunu tespit etti. Güney Kaliforniya Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı keşifte, daha 20'li yaşlardayken beynin "lokus seruleus" isimli bölgesinde ilk hasarların belirmeye başladığı tespit edildi. Böylelikle hastalığın doğrudan tedavisinde somut bir adım atılmış oldu.   HAFIZA VE DİKKAT BÖLGESİ Beyin sapına yakın bir yerde yer alan lokus seruleus'un daha önce bilinenden daha fazla bili

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • Faruk Çelik: Asgari Ücretin 1300 Lira Olmama İhtimali Sıfır

   Faruk Çelik: Asgari ücretin 1300 lira olmama ihtimali sıfır   AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretin 1300 TL olacağını belirterek, "Olmama ihtimali sıfır. Aralık ayında 15 kişiden oluşan komisyon hesaplamaları yapacak. Ay sonunda 'Anlaştık' ya da 'Anlaşamadık' diyecekler. Biz devreye gireceğiz. Büyük ihtimalle bizim önerimiz kabul edilecek" dedi       04 Kasım 2015     Seçim bölgesi Şanlıurfa’da partisi Ak Parti’ni

   , Yer: Ekonomi

  • Güç ve Sıfır...

   Güç ve Sıfır   Felsefe, düşünen insanı kaotik bir ortama sürükleyen bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır ve düşüncelerimizde birbirleriyle çarpışan tez ve anti-tezlerin bir yumağı olarak yer almaktadır. Düşünebildiğimiz her teze karşın beynimizde ürettiğimiz anti-tezlerin anında şekillenmesi sonucunda kendimizi bir kaos ortamında bulabiliriz. Belki de doğasında bu yükümlülük var.   Felsefi yaklaşımların teolojik incelenmesi, anlama sınırlarımızı biraz daha zorlamamıza ve farklı boşluklar

   , Yer: Felsefe Tartışma Platformu

×
×
 • Yeni Oluştur...