Jump to content

Dünya Harikası 10 Anıtın Öncesi ve Sonrası...


Renan

Önerilen Mesajlar

  • Dünya Harikası 10 Anıtın Öncesi ve Sonrası

1- Büyük Gize Sfenksi (1871)

lXxKhYS.jpg

 

 

Mısır’ın Kahire şehrinde bulunan bu yapı 73 metre uzunluk,6 metre genişlik,20 metre yüksekliğe sahip olup en büyük taş heykel olma özelliğine sahiptir. Nil Nehri’nin Batı kıyısındaki bu heykelin kafası insan bedeni vücudu ise yarı uzanmış bir aslan şeklinde tasvir edilmiştir. Eski Krallık döneminin bilinen en eski şaheseri olan, kalkerden yapılma bu heykelin yüzünün M.Ö. 2558-2532 yılları arasında hüküm süren Firavun Kefren’i temsil ettiğine inanılıyor.

 

2- El Castillo Chichen Itza (1892)

lur8RqS.jpg

 

El Castillo veya bilinen adıyla Kukulkan tapınağı, bir Mezoamerikan yapısı olup Meksika’nın Yucatan bölgesinde yer almaktadır. Kolomb öncesi Maya uygarlığı tarafından 9-12 yy arasında yapılan bu yapının, Tanrı Kukulkan’a ibadet için yapıldığı düşünülüyor. Tanrı Kukulkan yılan şeklinde tasvir edilen bir yaratıcı olup aynı inanış Aztek toplumunda da bulunmaktadır. Ve adı Quetzalcoatl’dir.

 

3- Washington Anıtı (1862)

T5tsWxA.jpg

 

Yapı, mimari üslup olarak Obelisk adıyla bilinmektedir. Dünyanın birçok yerinde buna benzer yapılar bulunmaktadır. ABD’nin ilk başkanı George Washington’ın anısına yapılmıştır. Granit,gnays ve mermerden inşa edilen bu Obelisk’in yüksekliği 170 metredir. Yapımına 1848 yılında başlanmış fakat 1854 yılından 1877 yılına kadar yapımı durdurulmuştur. Tekrar başlayan inşa süreci ile birlikte 1884 yılında tamamlanmıştır.

 

4- Edfu (1831)

IkX5Csz.jpg

 

Greko-Romen kültürde Apollonopolis Magna olarak bilinen Edfu Tapınağı Nil Nehri’nin Batı kıyısında yer almaktadır. Mısır’daki çok iyi korunan önemli yapılardan birisidir. Tapınak, şahin başlı şekilde tasvir edilen Horus’a adanmış olup MÖ. 237-57 yılları arasında inşa edilmiştir.

 

5- Macchu Picchu (1912)

C4KVRG5.jpg

 

Peru’nun Urubamba Vadisi’nde, Cusco bölgesindeki bu şehir deniz seviyesinden 2360 metre yükseklikte olan And Dağları’nda bulunmaktadır. Cusco şehir merkezine 90 km uzaklıkta olan İnka medeniyetine ait bu yer 15. yy’da hükümdar Pachacutec Yupanqui tarafından inşa edilmiştir.

 

6- Kolezyum (1922)

NToMHTb.jpg

 

Flavian Amfitiyatro adıyla da bilinen İtalya’nın Roma şehrindeki bu yapı beton ve taştan yapılmış olup Antik Roma dönemine ait görkemli yapılardan birisidir. Ayrıca dönemin şartlarına göre mükemmel bir mühendislikle dizayn edilmiştir. Yapımına MS. 70 yılında, İmparator Vespasian döneminde başlanmış olup, MS. 80 yılında varisi Titus döneminde son halini almıştır.

 

7- Eyfel Kulesi (1888)

0p11qiK.jpg

 

Paris’in Champ De Mars bölgesindeki bu yapı demir kafes şeklinde tasarlanmıştır. Tasarımını Gustavo Eiffel’in yaptığı, 1889 yılındaki Dünya Fuarı için dikilen bu özgün yapı, yapıldığı dönemde tasarımından dolayı birçok entelektüelden eleştiri almıştır. Fakat günümüzde Fransa’nın ikonu haline gelmiştir.

 

8- Ebu Simbel (1926)

J4RRLin.jpg

 

Güney Mısır’da bulunan bu tapınak dağın içi oyularak 20 yılda yapılmıştır. Kapıda bulunan 4 heykelde tapınağı yapan II.Ramses’i tasvir etmektedir. Ramses, bu yapıyı eşi Nefertari ve kendi anısına yaptırmıştır. Ayrıca Ramses’in Kadeş Savaşı’nda kazandığı “sözde” zaferi de temsil etmektedir. Konum olarak Nasser Gölü’nün Batı kıyısında olup Asvan şehrinin 230 metre güneybatısına düşmektedir.Oldukça karmaşık görünen bu yapının tamamı 1968 yılında Asvan Barajı üzerinde yapılan bir tepeye taşınmıştır.

 

9- Mesa Verde (1891)

MnwUwVO.jpg

 

ABD’nin Colorado eyaletinde bulunan bu Ulusal Park, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindedir. Sığ mağaraların kapatılmasıyla kumtaşından ve kerpiçten inşa edilen evler, 600-1300 yılları arasında bir Kızılderili halkı Pueblo’lular tarafından yapılmıştır.

 

10- Athena Tapınağı (1872)

OamAzvi.jpg

 

Partenon, adıyla bilinen bu tapınak Atina Akropolü’nün üzerine inşa edilmiş olup Tanrıça Athena adına yapılmıştır. Yapım yılı olarak MÖ. 495-429 arası olduğu düşünülmektedir. Tapınak Dor stilinde inşa edilmiş olup içinde Propylaia, Erechtheion ve Athena Nike tapınağı gibi birden fazla antik yapıyı da içinde barındırmaktadır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...