Jump to content

Stephen Hawking Kara Deliklerle İlgili Büyük Bir Gizemi Çözdü mü?


Melâl

Önerilen Mesajlar

KTH Royal Institute of Technology'de gerçekleştirilen bir etkinlikte konuşan ünlü fizikçi Stephen Hawking'in yeni teorisi, kara deliklerin en büyük gizemlerinden biri olan "bilgi paradoksu" için çarpıcı bir çözüm sunuyor.

 

kara-delik-bilgi-paradoksu-696x391.jpg

 

Kara delikler, bütün bir maddesel oluşumun ve ışığın dahi kendisinden kaçmasına olanak tanımayacak kadar güçlü ve büyük kütlelere sahip gök cisimleri, yani diğer bir ifadeyle evrenin en umutsuz girdapları olarak biliniyorlar. Peki bir kara deliğin içine düştüğünüzde gerçekten ne olurdu? Ünlü bilim insanı Stephen Hawking‘e göre böyle bir durumda başka bir evrene geçiş yapabilirdiniz.

“Bilgi paradoksu” (“Information paradox”) olarak adlandırılan, kara deliklerle ilgili bir teoriye göre, her türlü maddesel oluşumu ve bunlara dair bütün bir bilgiyi yutarak ortadan kaldıran kara deliklerin, kuantum mekaniğinin yasalarına göre bunu yapabilmesi imkansız. Zira, kuantum mekaniğine göre bir noktadaki fiziksel sisteme dair bir bilgi hiçbir zaman kaybolmuyor. Geçtiğimiz günlerde, İsveç’in başkenti Stockholm’de gerçekleştirilen bir etkinliğe katılan ünlü fizikçi Hawking, bu paradoksa bir çözüm sunarak uzayın derinliklerinde korkusuzca yol almak isteyebilecek herkesi biraz rahatlatan şu sözleri söyledi: “Bir kara deliğin içindeymişsiniz gibi hissediyorsanız, pes etmeyin. Bir çıkış yolu var.”

 

 

Hawking’in, KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nün (KTH Royal Institute of Technology) yayınlandığı bir blog gönderisinde açıklanan bu yeni teorisine göre bu korkunç duruma bir son vermenin iki yolu var: Yapılabilecek ilk şey, bir kara deliğin sınırındaki iki boyutlu bir hologramda kalıcı olarak sıkışıp kalmak (ki bu pek de iç açıcı bir çözüm değil). İkincisi ise, kara deliğin içine girdikten sonra sonuna kadar gidip başka bir evrene ulaşmak.

“Kara delikleri olan alternatif tarihlerin varlığının bunu olanaklı kılabileceğini” belirten Hawking, şöyle devam ediyor: “Bu deliğin yeterince büyük olması gerekiyor ve kendi etrafında dönüyorsa başka bir evrene bir geçiş işlevi görme ihtimali var. Fakat bir defa o evrene geçtikten sonra bizim evrenimize geri dönemeyebilirsiniz.”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...