Jump to content

Karaköy'de Fotoğraf Çekilebilecek Yerler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Sokakları buram buram tarih kokan, Bizanslılardan Osmanlılara, Cenevizlilerden Emevilere bir sürü millete ev sahipliği yapmış olan Karaköy, son zamanlarda sadece turistlerin değil gençlerin de buluşma ve sosyalleşme noktalarından biri. Önceleri araba tamircileri, balıkçı ve hırdavatçıların yoğun olduğu semtte ardı ardına açılan bir sürü sanat galerisi, konsept mağaza, bar ve kafe semtin gelişmesine ve insanların bu bölgeyi keşfetmesine olanak sağladı. Aynı zamanda gezilecek birçok tarihi yapıyı da içinde barındıran semt, turistlere Osmanlı ve Türk kültürü hakkında ipuçları verirken görsel bir şölen de yaşamalarına sağlıyor. Durum böyle olunca insanlara fotoğraf makinelerini kapıp yollara düşmek kalıyor.

 

 

Karaköy'de güzel kareler yakalanabilecek bir sürü yer mevcut.

 

 

Galata Kulesi: Bunların başında elbette turistlerin de yoğun olarak ziyaret ettiği Galata Kulesi yer almakta. Cenevizliler tarafından inşa edilen bu tarihi kule, Osmanlılar tarafından yangın kulesi olarak kullanılıyor. Cumhuriyet döneminde tadilatı yapıldıktan sonra ise ziyarete açılıyor. Galata kulesinin tepesine çıkılarak İstanbul'un büyüleyici manzarası fotoğraflanabilir ve kafesinde bir şeyler içilerek manzaraya karşı yorgunluk atılabilir.

 

 

Galata Köprüsü: Karaköy'ü tarihi yarımadaya bağlayan bu köprü, üstündeki birçok balıkçının olta atıp balık tutmasıyla meşhurdur. Bu görüntü başlı başına, İstanbul'u resmederken en çok kullanılan karelerdendir. İstanbul'un önemli simgelerinden olan bu köprü aynı zamanda muhteşem bir seyir manzarası sunar.

 

 

Osmanlı Bankası: Bankalar caddesi üzerinde yer alan tarihi Osmanlı Bankası, semtteki en güzel mimariye sahip binalardandır. Sokak üzerinde benzeri ardı ardına sıralanmış bir sürü görkemli yapı da fotoğraf severler için görülmesi gereken yerlerdendir.

 

 

Kamondo Merdivenleri: Bankalar caddesi üzerinde yer alan bu merdivenler Karaköy'de yaşayan Kamondo ailesi tarafından yaptırılmıştır. Aşk merdiveni olarak da bilinen merdivenler, semtte fotoğraf meraklılarının kaçırmaması gereken yerlerdendir.

 

 

Fransız Geçidi: Osmanlı zamanında fransız tüccarların mallarını sattıkları bölge olan bu geçit, şimdi en şık mekanlara ev sahipliği yapmakta. Özellikle bahar ve yaz aylarında turistlerin de uğrak yeri olan bölge tarihi özelliğiyle fotoğraflanmaya değer yerlerden.

 

 

Ceneviz Surları: İtalyan kolonilerden kalma ceveviz surlarının büyük çoğunluğu yıkılmış olsa da, bir kısmı hala tarihe tanıklık eden görüntüsüyle semtte fotoğraflanabilecek köşelerdendir.

 

 

Kiliseler: Semtin birçok medeniyet barındırmış olması çeşitli ibadet yerlerinin de yapılmasını sağlamıştır. Semtte bulunan kiliselerin başında Saint Michael, Santa Maria, Surp Sarkis, Saint Benoit, Galata - Bulgar ve Saint Petro ve Paolo kiliseleri yer alır. Bu tarihi kiliseler semte güzellik katmanın yanında en çok fotoğraflanan yerlerdir.

 

 

Camiler: Mimar Sinan'ın en güzel eserlerinden biri olan Sokullu Camii ve değişik mimarisiyle Arap Camii semtte mimari açıdan görülmesi ve fotoğraflanması gereken Osmanlı başyapıtlarındandır.

 

 

Sinagoglar: Neve Şalom ve İtalyan Sinangogu da önemli tarihi mekanlardan olup fotoğraf karelerine girmeye hak kazanan yerlerdendir.

 

 

Perşembe Pazarı: Karaköy Perşembe Pazarı da semtte tarihi dokusuyla gezilecek ve değişik enstantaneler yakalanabilecek yerlerdendir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...