Jump to content

Nemrut Dağı'nda Gezilecek Yerler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Nemrut Dağı, Adıyaman’da bulunan, şehir merkezine 87 kilometre uzaklıkta olan bir ören yeridir. Ören yeri manzarası ve güneşin doğuşunun izlenmesiyle meşhurdur. Bu ören yeri ayrıca 1987 yılında UNESCO tarafından korunma altına alınmış ve Dünya Mirası listesine eklenmiştir. Burada Kommagene Kralı I. Antiochos için yapılmış anıt mezardan bir tümülüs oluşturulmuştur. Tümülüsün çevresinde ateş sunağı ve dev heykeller ve kabartmalar bulunmaktadır.

 

 

Nemrut Dağında geziler Mayıs-Kasım ayları arasında yapılır ve gezebileceğiniz yerler şu şekildedir:

 

 

Doğu Terası

 

 

Burada bulunan heykeller aslan, kartal, Tanrı Apollon, Kral-Tanrı I. Antiochos, Kraliçe-Tanrıça Laodike, Tanrı Zeus ve Yarı-Tanrı Herakles’tir. Aslan heykeli gücü, kartal heykeli her şeyden haberdar olmayı simgeler. Apollon güneş tanrısıdır. Antiochos, Kommagene’nin ikinci ve en güçlü kralıdır; bu yüzden kendine tanrı ünvanı verir. Laodike ise Antiochos’un annesidir ve o da tanrıça ünvanı almıştır. Zeus, Yunan mitolojisinde baş tanrıdır. Herakles ise gücü temsil eder. Bu heykellerin yüzleri güneşe doğru bakmaktadır. Bu terasta ayrıca heykellerin önünde ateş sunağı bulunmaktadır. Güneşin doğuşu adından da belli olduğu gibi bu terastan izlenir.

 

 

Batı Terası

 

 

Doğu Terasındaki heykellerden bu terasta da bulunur. Burada diğer heykellere ek olarak ayrıca Nemrut Horoskopu bulunur. Horoskop yıldız haritasına verilen isimdir. Buradaki yıldız haritası, dünyadaki en eski yıldız haritalarından biridir. Aslan kabartmasının üzerinde bulunan haritada yıldızların işaret ettiği I. Antiochos’un tahta çıkış tarihi okunur: Bu da milattan önce 7 Temmuz 62’dir. Güneşin batışı bu terastan izlenir.

 

 

Kuzey Terası

 

 

Burası Doğu ve Batı terasını birbirine bağlayan tören yoludur. Tamamlanmamış kaideler barındırmaktadır.

 

 

Arsameia Örenyeri

 

 

Burası Kommagene Krallığının yazlık yönetim merkezidir. Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlıdır. Örenyeri birçok kabartmaya, heykele ve stele ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu’nun en büyük Grekçe Kitabesi de burada bulunmaktadır. Kitabenin bulunduğu yer kutsal bir amaçla kullanılan bir dehlizdir ve üzerinde saray kalıntıları mevcuttur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...