Jump to content

Türk Basın Tarihindeki İlk Latin Harfli Makale


Önerilen Mesajlar

2373_m.jpg

 

Makalede "Ş" sesinin "X" harfiyle, "Y" sesinin de "J" harfiyle gösterilmesi dikkat çekiyor. Yeni alfabe resmi olarak hazır olmadığı için, makalede Dil Encümeni üyelerinden İbrahim Necmi'nin (Dilmen) hazırladığı alfabe kullanılmış.

 

Hangi harfin hangi sesi temsil edeceği konusunda bir kafa karışıklığı, noktalama işaretlerinin azlığı, hangi kelimelerin ayrı, hangilerinin bitişik yazılacağı üzerine ufak denemeler... Türk basın tarihinin Latin harfleriyle yazılan ilk makalesinde göze çarpanlar bunlar. 27 Haziran 1928'de Milliyet tarafından yayımlanan ve Arap harfleriyle yazılmış gazetenin içinde ufacık bir yer kaplayan makale, "Bax veqil Ismet Paxa hazretlerinin Istambula gelixini" haber veriyor. Haberin hemen üzerinde yer alan ve Latin harflerinin nasıl okunacağını açıklayan kutucuk ve makalenin Arap harfleriyle tekrarı, gazetelerin değişen alfabe karşısında üstlendikleri öğretici role işaret ediyor. Makalenin Latin Harfleri Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 1 Kasım 1928'den ve basının Latin harflerine geçtiği 1 Aralık 1928'den aylar önce yayımlanması da bu rolü destekler nitelikte. İlk makaleyi izleyen aylarda Cumhuriyet, İkdam, Son Saat ve Hakimiyet-i Milliye gazetleri de yavaş yavaş Milliyet'e katılıyor ve Türk basınındaki Latin harfleriyle yazılan makalelerin sayısı ve oranı, henüz Latin Harfleri Kanunu yürürlüğe girmeden önce git gide artmaya başlıyor. Milliyet'in 29 Haziran 1928 sayısında da dönemin sayfa tasarımcılarının yüreklerine su serpen ufak bir haber bulunuyor: "Jeni harflerimiz okadar fazla jertutmyjor."

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Dilenci Kılığına Giren CNN Türk Muhabirine Ahlaksız Teklif!

   Dilenci kılığına giren CNN Türk muhabirine ahlaksız teklif! CNN Türk muhabiri Sema Akbulut, İstanbul’un 5 farklı semtinde 1 saatte 82 lira topladı. Bu deneyi gündüz vakti yapmasına rağmen ahlaksız teklifler aldığını anlatan Akbulut, "Kucağımda bebek olmasına rağmen bir erkek gelip ‘Benimle beraber olur musun?’ diye sordu. Başka bir kadın yaklaşıp yüzümü okşadı ve ‘Çok güzelsin, daha çok para kazanabileceğin işler var’ dedi" diye konuştu. 24 Aralık 2019, Salı

   , Yer: Güncel Haberler ve Gündem

  • Yağ Yakan Türk Kahvesinden Çikolatalı Buzlu Kahveye Dünya Kahve Günü'ne Özel Tariflerimiz Var...

   Yağ yakan Türk kahvesinden çikolatalı buzlu kahveye Dünya Kahve Günü'ne özel tariflerimiz var Bugün 1 Ekim Dünya Kahve Günü… Dünyanın her yerinde milyonlarca insanın vazgeçilmez içeceklerinin başında gelen kahve aslında gelişimi günden güne devam eden dev bir kültür. Biz de sizin için bu kültürü biraz daha yakından tanıyalım dedik ve Caddebostan’da bulunan Olmadık Kahveler atölyesinin baristası Özge Kara’yla bir araya geldik. Özge’den kahve yapımıyla ilgili birçok püf noktası öğrendim.

   , Yer: Güncel Haberler ve Gündem

  • Türk Kültüründe Doğum Gelenekleri

   Geçiş dönemlerinde ilki olan doğum dünyanın her yerinde olduğu gibi Anadolu’da da her zaman mutlu bir olay olarak kabul edilmiştir. Dünyaya gelen her çocuk sadece anne babanın değil aynı zamanda akrabaları sopun sayısını artırmaktadır. Sayının artması ise; gücün dayanışmanın artması bakımından önem taşımaktadır. Özellikle küçük topluluklarda ve etnik gruplarda aileler nüfuslarının çokluğu oranında kendilerini güçlü ve dayanıklı hissetmektedirler. Yaygın olan “çocuk ailede ocağı tutturur” sözü de

   , Yer: Genel Kültür

×
×
 • Yeni Oluştur...