Jump to content

Askere Giderken Alınması Gerekenler


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Yanımıza almamız gereken malzemeler nelerdir.

 

Esas olarak, resmi evraklarınızdan (sülüs), kimliğinizden ve 60 – 70 TL haricinde yanınıza başka hiç bir şey almasanızda olur. Ama birtakım malzemeler askerde sizin hayatınızı çok kolaylaştıracağı gibi, bazı konularda başınızın ağrımamasını sağlar. Söyliyeceklerimizin bir çoğu askeri kantinde çok ucuza satılsa da bazı malzemeleri yanınızda götürmeniz iyi olacaktır. İlk olarak en gereklilerle yazımıza başlıyacağız.

 

Telefon kartı: Askerde cep telefonu kullanmak yasak, yanınızda sim kart bulundurmak da yasak. Sakın ama sakın yaa bir sim karttan ne olacak kim farkedecek ne olur ne olmaz yanıma alıyım demeyin. Çünkü yakalatırsanız başınız ağrır. Gerek yok maceraya. Telefon kartı kantinde de satılıyor askerde. Ama kantincinin nöbeti olur, acemi birliklerinde çok aşırı sıra olur vs. o sebeble siz yanınızda telefon kartınızı mutlaka yanınıza alın gitmeden. Ezberinizde olmayan gerekli telefon numaralarını da bir kağıda yazın cüzdanınıza koyun.

 

Saat: Casio’nun saatinden bulup alın. Bu saatin adı asker saati‘ne çıkmıştır. Askerlerin %80′i bu saati kullanır. Askerde zaman çok önemli. Diyelimki eğitimler sırasında 10dk dinlenme molası size verildi. Sizde dinleniyosunuz gölgede. 10. dk da değilde 11 dk da geri eğitim noktanıza döndünüz. Olmaz. Askeriyede kural ve kaidelere uymak. Özelliklede zamana dikkat etmek azami önem taşır. Bu saatin bu kadar çok asker tarafından kullanılmasının sebebi çok dayanıklı, ucuz ayrıca ışığının ve alarmın olmasıdır. Yani size gerekli herşey bu saatte mevcut. Askeri kantinde satılır ama siz içeri girmeden alın çünkü saat çok önemli. Kesinlikle pahalı bir saatle askere gitmeyin. Yat, kalk eğitimlerinde o güzel saatiniz cizilir bozulur kırılır, gerek yok.

 

Ortopedik Tabanlık: Eczaneden ennn kalitelisini alın. Zira en önemli şey bu askerlikte. Çünkü botların tabanı çok sert ve düz. Askeri kantinde tabanlık satılıyor ama eczanelerde çok daha kalitelileri var. Eczaneden almazsanız da askeri kantinden mutlaka alın. Yoksa ayaklarınız su toplayabilir, yara bere olabilir, bende topuk dikeni olmuştu, yemin töreninden sonra evci iznine cıktığımda ortopedik topukluk aldım çok iyi geldi. Bir haftaya da topuk dikeni geçti. Botunuzu en az bir numara büyük alın (normal ayakkabı numaranızdan) , ortopedik tabanlığınız varsa (ki onlar biraz kalındır) en az iki numara büyük alın.

 

Güneş Kremi: Eğer acemiliğinizi yaz aylarında yapacaksanız. Beyaz tenli iseniz, güneşe karşı hassassanız, yanınıza en az 50 faktörlü bir güneş kremi alın.

 

Reçeteler ve ilaçlar: Eğer düzenli kullanmanız gereken bir ilaç varsa ilacınızla beraber mutlaka ama mutlaka reçetelerinizi de yanınızda götürmeniz gerekiyor. Reçeteniz yoksa ilaç götüremezsiniz. Kozmetik ürünler; krem vs serbesttir ama ilaçlarınızı ancak reçeteniz varsa içeri sokabilir ve kullanabilirsiniz.

 

Para: Yanıma ne kadar para almalıyım bu da askere gideceklerin yine aklına takılan sorulardandır. 150-200 TL den daha fazla para yanınıza almayın. Zaten çok fazla paraya ihtiyacınız olmuyor. Paranız bittince sizi para çekmek için bankamatiğe götürüyorlar şartlar el verdiği ölçüde.

 

 

 

Cüzdan: Boyna asmalı asker cüzdanlarından alın. Duşa dahi o cüzdanınızla gideceksiniz. Uyurkende cüzdanınızın boynunuzda asılı olması sizin için ek bir tedbir olur. Askeri kantinde bulabilirsiniz yine.

 

Eşofman, havlu, diş macunu, diş fırcası, iç çamaşırı, çorap, vs: Bunların hepsi askeriye tarafından size bedava verilmektedir. Hepsi 1. eldir. Poşetlerini siz acarsınız. Havlu, eşofman, pijama, terlik kesinlikle götürmeyin, verilenleri kullanmanız gerekiyor hem kendinize boşuna yük etmeyin hem de dolap düzeni çok önemli dolabınıza sığdırmakta güçlük cekersiniz. Yine siz yedekte dursun ne olur ne olmaz diye 2 cift çorap, 2 cift iç çamaşırı götürürseniz iyi olur.

 

 

Düdük, kalem, not defteri, traş bıcağı, traş jeli, arko krem, pudra, kolonyalı mendil, bot boyası, ayakkabı süngeri, tel dolap askısı, iç çamaşırı, dikiş seti, tırnak makası, … bunların hepsi kantinde satılmaktadır. Fiyatlarıda piyasadan çok daha ucuzdur. Ama siz a marka traş bıçağı kullanmak istiyorsanız yanınızda götürün her marka ürün yok kantinde.

Bir diğer önemli noktada saç tıraşınız. Orda tıraş ediyolar, ama siz orda kıl tüy duş uğraşmamak için kendiniz tıraş olup gidebilirsiniz. Tıraşınız 3 numara olacak her yeri aynı olacak. Yanlar kısa üstler azıcık daha uzun olmayacak. O tarz saç kesimine usta asker tıraşı denir. Acemilikte herkes 3 numara. 3 numara değilseniz tekrar tıraş olmanız gerekecektir yüksek ihtimal askerliğin başlangıcında.

Askere gitmeden önce düğme dikmeyi de öğrenseniz iyi olur, işinize yarar. Orda arkadaşlarınıza rica etmektense kendi işinizi kendiniz görürsünüz.

 

Birliklerde istihkak olarak erlere verilen eşyalar;

Kamuflaj pantolon

Kamuflaj gömlek

Kamuflaj parke

Palaska

Kep

Spor eşofman takımı

Gece yatmak için gecelik takımı

Spor çorabı

Bot çorabı

2 şer adet askeri don, fanila, yarım kollu t-shirt

Sabun

Sabun Kutusu

Diş macunu

Diş fırçası

1 çift terlik

1 çift bot

1 çift spor ayakkabısı

Bot boyası

Birkaç adet elbise askısı

Banyo havlusu ve yüz havlusu

Traş köpüğü

Düdük

 

Bütün bunların içerisinde bulunduğu askeri çanta

 

Tüm arkadaşlara hayırlı teskereler dileriz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...