Jump to content

Televizyon Seçimi Nasıl Yapılmalı?


Olcix

Önerilen Mesajlar

televizyon-secimi.jpg

Televizyon Seçimi Nasıl Yapılmalı?

 

 

Gerek ev ihtiyacı gerekse büyük bir hediye olarak alınabilecek olan televizyonların artık yüzlerce modeli çıkmış durumda. Bu nedenle de seçim yapmak giderek zorlaşmış halde. O kadar fazla özellik, seçenek ve teknoloji söz konusu ki bunun üzerine karmaşık fiyat politikası da eklenince televizyon alışverişlerinde ciddi bir araştırma şart oluyor.

Televizyonların şimdilerde HD, 3D, Wifi gibi farklı teknolojileri bulunuyor. Alışveriş yaparken bu kavramları bilmek, televizyon kapmasında ne işlevde olduğunu anlamak, ihtiyacınızı karşılayan bir televizyon satın alabilmek için önemlidir.

Televizyonun Boyutu Nasıl Olmalı?

Televizyon seçerken en zor karar verilen kısımlardan bir tanesi boyut konusudur. Televizyonların farklı boyutları arasında çok ciddi fiyat farkları yoktur. Bu nedenle birçok kişi almışken daha büyük bir ekranı olsun der ve bu şekilde alışverişi sonlandırır. Ancak ne yazık ki bu tutum son derece yanlıştır. Televizyon boyutunu tespit ederken; kullanılacak odanın metrekaresi, açısı, oturma alanının televizyona olacak uzaklığı bilinmelidir. Örneğin; mesafe 1,5 metre ise 35 inç ekranlı bir televizyon uygun olacaktır. 2 metre için 40 inç, 3 metreye yakınsa 60 inç boyutlarında bir televizyon alınabilir.

Led mi? Plaza mı?

Genel olarak bakıldığında Led aydınlatmaya sahip, LCD model televizyonlar, ortamda parlak ışık olması halinde çok daha iyi görüntü sağlıyor. Ayrıca bu tip televizyonlar son derece hafif oluyor ve enerji tasarrufu bakımından da her zaman bir adım önde oluyor. Tüm bunlardan daha da önemli mevzu ise plazma teknolojisinin artık son bulmuş olması. Birçok ünlü marka artık plazma teknolojisi ile üretim yapmayacağını duyurmuştu.

Televizyon Girişleri

Televizyon üzerinde teknolojik anlamda ne kadar çok giriş olursa o kadar iyidir denebilir. Her biri farklı işlevi olan bu girişlerin sizlere sağlayacağı birçok kolaylık olacaktır. Televizyon alırken ilk olarak bakmanız gereken HDMI girişi olmalıdır. HDMI girişinin birden fazla olmasının hiçbir sakıncası yoktur. Smart TV almak gibi bir planınız varsa; Wifi özelliğini aramalısınız. Böylece birçok sosyal ortama televizyondan bağlanabilirsiniz. Son olarak da USB girişlerinin bol miktarda olması gerektiği. USB girişleri sayesince bağlanan harici taşıyıcılardan görsel ve medya gibi verilerin televizyona aktarımı sağlanmaktadır.

3D Teknolojisi

Son zamanlarda 3 boyutlu filmler ciddi bir çıkış yaşamıştır. 3D film izleme keyfini evde de yaşamak için bu teknolojiye sahip televizyon modellerine odaklanmalısınız. Ancak bu teknolojiyi kullanabilmek için 3D gözlüğe ve Blu-ray oynatıcıya ihtiyacınız olacağını unutmayınız. Kısacası bu parçalar olmadan 3 boyutlu teknolojiye sahip bir televizyonun bir anlamı olmayacaktır.

Oled TV

Son dönemlerin en favori televizyon modellerinden olan Oled modellerde en dikkat çekici husus televizyon ekranın her iki yandan kavisli olmasıdır. İzleyiş bakımından rahatlık sağladığı söylense de teknoloji marketlerde bu modelleri deneyimlemeden satın almayınız

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...