Jump to content

Moleküler Biyoloji Ve Genetik Mezunları Ne İş Yapar?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Canlı ve cansız bütün organizmaların moleküler düzeyde incelenmesini amaç edinen Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü MF-3 puan türü ile öğrenci kabul eder. Bu bölüm geleceğin meslekleri arasında sayılır. Son yıllarda insan genleri üzerine artan projelerde Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunları bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Bu bölüm insan yaşamını daha sağlıklı hale getirmek için billimsel araştırmalar yapmaktadır. Yapılan araştırmalar sağlıklı yaşamının şifrelerini de bilim insanlarına sunmaktadır. İlaç sektörü genetik araştırmaları temel alarak ilaç üretimi yapmaktadır. Kanser tedavilerinde kök hücre yöntemleri ve kanser hücrelerinin tespit ve tedavisinde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü bilimsel çalışmalar yapar.

Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunları, 4 yıl süren üniversite eğitiminin ardından genellikle akademik kariyeri tercih eder ve Moleküler Biyolojinin veya genetiğin bir dalında bilimsel araştırma yapmak üzere uzmanlaşır. Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünü bitiren adayların büyük bir çoğunluğu genetik alanında yapılacak bilimsel çalışmalara katılmak üzere aldığı eğitimi yüksek lisans ve doktora çalışması ile sürdürür. Mezunlar özellikle Avrupa’da bu alanda yapılan çalışmalara ve yurt dışı yüksek lisans çalışmalarına katılır. Genetik alanında ortaya çıkan nitelikli akademisyenler, bu bölümü bitirenler arasından tercih edilir. Özellikle yeni açılan özel üniversitelerde Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında çalışacak akademisyenlere bir hayli ihtiyaç vardır. Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunları bu alanda üniversitelerde çalışacak doktorasını tamamlamış akademisyenlere ve bu alanda bilimsel çalışma yapacak genetik uzmanlarına ihtiyaç duyar.

Akademik kariyeri tercih etmeyen Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunları özel hastanelerde çalışabilir. Özel hastanelerin laboratuvarlarında çalışma imkânları vardır. Ayrıca özel genetik laboratuvarlarında Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunları çalışabilir. Yatırım gücü olan Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunları isterlerse kendi şirketlerini de kurabilir. Özel hastanelere hizmet veren Biyoteknoloji şirketleri bu bölümü bitirenler tarafından kurulur. İlaç üretimi ve ilaç araştırması yapan şirketler bünyelerinde Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunlarını çalıştırır. İlaç geliştirme şirketlerinde bilimsel çalışmaları yürütecek ekibin liderliğini bu bölüm mezunları yapar.

Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunlarının Türkiye şartlarında işsiz kalma imkânı yoktur. Çünkü sağlık alanı hızla gelişme göstermektedir. İlaç firmaları rekabette öne geçebilmek için AR-GE ekiplerinde Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunlarına yer verir. Aynı şekilde özel hastaneler ve laboratuvarlar Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunları ile çalışır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...