Jump to content

Kore Dili Ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dünya dillerine ilgi duyan üniversite adayları için Kore Dili ve Edebiyatı iyi bir alternatif olabilir.Bölüm üniversitelerin edebiyat fakültelerinde yer alan dört yıllık bir lisans programıdır. Bu bölümün amacı Kore dilini yazılı ve sözlü olarak iyi bir şekilde öğretmek, Kore edebiyatı, kültürü, tarihi ile ilgili donanımlı kişiler yetiştirip Kore ile ilişkileri güçlendirmektir.

Bu bölümü okumak isteyen adayların öncelikli olarak Yükseköğretim Geçiş Sınavına girmeleri gerekir. Bu sınavdan barajı aşan öğrenciler LYS' ye girerler. LYS- 5 bu bölümü kazanmak için girilen bir sınavdır. Puan ağırlıkları %48 Türkçe, %20 Yabancı Dil ,%20 Sosyal Bilimler, %7 Matematik, %5 Fen oluşturur. Bölüm öğrencileri DİL-3 puanı ile kabul edilir.

Adaylar öncelikli olarak yabancı dile yatkın kişiler olmalıdır. Çünkü yabancı dil öğrenmek zorlu bir süreçtir. Bu yüzden sabırlı, azimli, yeni bir öğrenmeyi seven kişiler için büyük bir avantaj olacaktır. Bunun yanında sözel yeteneği olan, kültür, edebiyat ve tarihe karşı ilgili olan kişiler bu bölümü tercih etmelidir.

Kore Dili ve Edebiyatı Bölümünde Hangi Dersler Görülür?

Bu bölümde görülecek dersler arasında Dilbilgiisine giriş, Sözdizimine giriş, Sesbilgisine giriş, Uyum, Kore Modern Kültür Öğretimi, Tümce Kalıpları, Korece Konuşma Dili, Hanca'ya Giriş, Temel Dil Becerilerinin Geliştirilmesi, Yüksek Koreceye Giriş, Yazılı Anlatım, Kore Tarihi, Eski Çağ Kore Edebiyatı, Korece Öğretim Politikaları, Modern Kore, Şiir Çözümlemesi, Çeviri, Kompozisyon Teknikleri vardır.

Kore Dili ve Edebiyatı Hangi Üniversitelerde Yer Alır?

Bu bölüm ülkemizde sadece Ankara Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi'nde bulunur.

Bölümden Mezun Olan Öğrencilerin Kariyer Olanakları Nelerdir?

Günümüzde Kore ile ticaret ilişkileri özellikle teknolojik ürünlerle oldukça artmıştır. Bu yüzden Kore ile işbirliği olan şirketlerde iş bulabilirler. Turizm sektöründe, THY'da, seyahat acentelerinde çalışma olanakları vardır.

Kamu kuruluşları, Turizm Bakanlığı, Dış İlişkileri Bakanlığı, Büyükelçilikler'de görev alabilirler. Tercümanlık yapabilirler. Dil okullarda öğretmenlik yapabilirler. Yüksek lisans ve doktora yaparak akademisyen olarak çalışma olanakları mevcuttur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...