Jump to content

İğne Oyası Nasıl Yapılır?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

igne-oyasi-nasil-yapilir_646x340.jpgİğne oyaları, genelde eşarp olmak üzere herhangi bir tekstilin kenarına oya olması amacıyla yapılan dantellerdir. İğne oyasının esası, ipek iplik kullanılarak, iğne ile atılan minik düğümlerin biriktirilmesi ile belirli şekillerin oluşturulmasıdır. İğne oyasındaki bu düğümler genelde kare ve üçgen şeklinde olmaktadır.

İğne oyası için gerekli olan malzemeler: iğne,ip,kumaş , makas ve oya örneği/şablondur.

 

 • İğne seçiminde kısa olmasından ziyade biraz daha uzun iğneler tercih edilebilir. Elde kolay bir şekilde kavranabilecek boyutta olması iğnenin avuçta kaybolmasına engel olur. Bunun dışında iğne oyası için özel tasarlanmış iğneler de satın alabilirsiniz.
   
 • İğne oyalarında ip seçiminde esas ipek iplik kullanılmakla beraber, pamuklu iplik, naylon iplik de oldukça fazla kullanılmaktadır. Ayrıca oyanın daha hoş görünmesi adına boncuk,misina gibi süslemeye yardımcı malzemeler de kullanılabilmektedir. Oya bitince bu süs malzemeleri oyayı olduğundan daha güzel ve doygun gösterecektir.
   
 • Kumaş olarak genelde eşarp kullanılsa da bunların yanında sıklıkla oda takımları, yatak örtüsü kenarları, mendiller ve abajur etekleri de kullanılmaktadır.
   
 • Makas olarak ince ağızlı nakış makası kullanılabilir.
   
 • İğne oyası örnekleri için ise çeşitli dergilerden, eklerden yararlanılabilir. Aynı zamanda internet üzerinde de bolca iğne oyası örneği bulunmaktadır.

İğne oyasının en önemli temeli düğümdür. Bundan önemlisi ise düğümlerinizin sıkı olmasıdır, gevşek düğümle yapılar oyalar güzel ve sert durmaz. Sert ve diri bir elişinizin olmasını istiyorsanız kesinlikle düğümlerinizi iyi sıkmalısınız ve düğümü sıkarken sıktığınız düğümü parmağınızla üzerine hafif baskı uygulayarak iyice tutmalısınız. Eğer düğüm tutmaz ise veya ip sert bir şekilde çekilirse örnek bozulabilir veya kumaş zarar görebilir bu yüzden ipi çok çekmemeye dikkat edilerek oya yapılmalıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Yeni Oluştur...