Jump to content

Balerin Nasıl Olunur ?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bale yapmak ve balerin olmak küçük yaşlarda pek çok kişinin hayalidir. Bale, çok zor bir dans türüdür. Bu yüzden çocuk yaşta başlamak önerilir. Çünkü beden gelişimi, kas gelişimi çok küçük yaşta başlar ve ilerler. Bale vücuda esneklik kazandırdığı gibi psikolojik olarak ruhsal gelişime de katkı sağlar. Özgüven duygusu ön plana çıkıyor ,en önemliside bu.Başarılı bir kariyer planlayan balerin beden gelişimi tamamlanmadan geç olmadan başlanmalıdır.

 

 

Bale eğitimi uzun bir süreçten geçer. Konservatuarlarda ilkokuldan sonra ortaokul ve lise bölümlerinde ve hatta üniversite bölümlerinde de devam eder. Milli eğitime bağlı olan kurslarda 4 yaşından itibaren başlanıp 8 yıl devam ettikten sonra bale okulundan mezun olunur. Baleye 4 yaşında başlamak idealdir. 11-12 yaşlarından sonra baleye başlamak çok zor olabilir. Bu nedenle baleyi meslek olarak seçenler için vücut gelişimi tamamlanmadan önce baleye başlamak gerekir.

 

 

Konservatuarların dışında bale kurslarında küçük yaşta çocuklara da eğitim verilmektir. Bunun daha çok tercih edilmesinin sebebi çocuğunuzun genç yaşta baleyle tanışması, vücuduna hakim olabilmesi ve doğru kullanabilmesi, vücut duruşunun düzelmesi içindir.

 

 

Genç yaşlarda baleyi meslek olarak seçenler için ailelerinin destek olması gerekmektedir. Çünkü çocukları 4-11 yaş arasında ileride hangi mesleği seçeeceğine daha küçük yaşlarda karar vermiştir, bu sürece başlamıştır ve kendini ona göre geliştirmeye başlamıştır. Yaklaşık olarak 7-8 sene bu süreç devam ediceğinden dolayı aileden büyük destek beklenir.

 

 

Balerinler genelde kapalı ortamlarda gösterilerini gerçekleştirir ,ancak zaman zaman da açık hava tiyatrolarında da gösterilerini sunarlar.Bale dansçıları,Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne bağlı olan bale topluluklarında yer alırlar.Ayrıca Devlet Konservatuarlarında ve özel bale kurslarında eğitmen olarak çalışabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...