Jump to content

Rock Müzik Nedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Rock müzik 1950’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Chuck Berry ve Elvis Presley gibi büyük isimlerle birlikte müzik piyasasındaki yerini iyice sağlamlaştırmıştır. İlk başlarda küçük bir hayran kitlesi olan bu yeni müzik türü daha sonradan bütün dünyaya yayılmayı başarmıştır.

 

 

Genellikle rock müzik basgitar, elektrogitar, bateri, org ve piyona gibi enstrümanlar kullanılarak oluşturulan sert bir müzik türüdür. Rock müziğin ilk çıktığı yıllarda saksofon gibi üflemeli çalgılar sık bir şekilde kullanılırdı. Günümüzde yapılan rock müzik tarzında üflemeli çalgılar nadiren kullanılmaktadır.

 

 

Rock müzik grupları ilk çıktığı yıllarda tek bir sanatçının adı ile anılmaktaydılar. Daha sonra grup mantığının iyice yaygınlaşmasıyla grup isimleri ün kazanmaya başlamıştır. Bu grupların başında Beatles, The Rolling Stones gibi dünyaca bilinin gruplar gelmektedir. Rock müzik sürekli olarak kendini geliştiren bir müzik türüdür.

 

 

Rock müzik türleri nelerdir?

 

 

Hard Rock: 1960’ların başlarında ortaya çıkmıştır. Elektrogitar, basgitar ve davul bu müzik tarzının değişmeyen enstrümanlarıdır. Diğer rock türlerinden daha sert bir müzik tarzıdır.

 

 

Alternatif Rock: 1980‘li yılların sonlarında hard rock müziğine karşı olarak ortaya çıkmıştır. Hard rock müzik tarzına karşı bir alternatifi olmak istemişlerdir. Rock müzikte tarzında, yeni bir soluk arayanların tamamına ‘‘Alternatif Rock’’ adı verilmektedir. R.E.M. grubu bu tarzın en önemli temsilcilerinden biridir.

 

 

Progressive Rock: Rock müzik ile farklı müzik türlerinin iç içe geçmesiyle oluşturan müzik türüdür. Caz, folk ve klasik müzik türlerinin karşımı olarak karşımıza çıkan progressive rock türü diğer rock tarzlara göre daha deneysel bir yapıya sahiptir. Ünlü Beatles grubu bu tarzın ilk temsilcileri olarak kabul edilir.

 

 

Punk Rock: Punk, dünyadaki düzeni ve sistemi protesto etmek için müzik yapmaktadır. Tabulaşmış ve sıradan olan her şeye karşıdır. Hayat felsefesi olarak anı yaşama anlayışını benimsemektedir. Bu aykırılık punk rock dinleyicisinin dış görünüşlerine de yansımaktaydı.

 

 

Industrial Rock:

Makineleşmeye karşı yapılan bir müzik türüdür. Öfke ve isyan bu müzik türünün temalarıdır. Ministry Grubu bu tarzda ilk eserleri vermiştir.

 

 

Pop Rock:

Rock müziğin daha sakin ve sade yapılmasını benimseyen müzik anlayışıdır. Akustik enstrümanların ve vokalin ön planda olduğu bir müzik tarzıdır. Bu tarz pop müziğe daha yakındır.

 

 

Senfonik Rock:

Rock müziğin, içerisine klasik müzik ve rock müzik temaları yerleştirilerek oluşturulan müzik türüdür. Queen Grubu bu tarzın ilk ve en önemli temsilcilerindedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...