Jump to content

Rap Müzik Nedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Rap müzik, hip hop'a bağlı bir sub-culture, yani alt kültür olarak kabul edilir. Amerika'da, 1970'lerin başında özellikle siyahilerin yaşadığı fakir gettolarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Harlem Bronx gibi siyahların yoğun olduğu, ayrıma maruz kalıp, ezildikleri yerlerde temelleri atılır. Rap yapan kişiye MC (Master of Ceremonies) yani Seremonilerin Efendisi adı verilir.

 

 

Hip hop kültürünün başlıca dört elemanı vardır. Siyahi müzisyenler Jazz, R&B ve Funk'ı karıştırıp bir müzik yapısı oluşturarak, üstüne uyak ekleyerek doğaçlama bir müzik şekli, Rap' i ortaya çıkarırlar. Ayrıca bu dönemde, insanlar seslerini duyurmak, düşüncelerini dile getirmek, kimi zaman reklam, çoğu zaman sanat amacıyla graffiti yapar. Graffiti özellikle büyük metropollerde ve ayrca gettolarda kendine yer edinmeyi başarır. Bol giyinmek ise dar giyinmenin oluşturduğu baskı ve rahatsızlığı protesto etmek ayrıca insanları rahat bırakma duygusunu çağrıştırdı için tercih ediliyordu. Breakdance ise zor figürleriyle efor isteyen bir dans türüdür. Rap daha çok ''rhtym and poetry/poem'' yani ritim ve şiir olarak açıklanıp, kabul edelse de, İngilizce'de ayrıca ağır eleştiri, sert dille eleştiri, vuruş anlamları da vardır.

 

 

DJ Kool Herc Rap müziğin kurucusu olarak kabul edilir. Seksenlere kadar Rap müzik ciddi anlamda ilgi görmez. Ancak teknolojinin gelişmesiyle, rap müzikte kullanılan sample yani üst müziklerin çoğalmasıyla, rap müziğe ilgi müthiş derecede artar. Amerika ve Avrupa'yla başlayarak tüm dünyaya yayılır. East Coast ve West Coast ayrımı ortaya çıkar. West Coast/Batı Yakası cinsellik, para, silah gibi konuları ele alırken; East Coast/Doğu Yakası adaletsizlik gibi daha politik konuları ele alır ve daha karamsardır. Gelişen potansiyeli gören yapımcılar, bu yeni müzik türünden büyük paralar kazanmaya başlarlar. Özellikle Diss yani laf atma, rapper'ları popüler hale getirip, daha fazla gelir elde etmelerine yol açtı.

 

 

Rap, Amerika'da o dönemde ikinci sınıf vatandaş olarak kabul edilen, hakları ihlal edilen, adaletin sağlanmadığı bir düzende yaşayan siyahiler arasından çıktığı için ve içlerinde bir kırgınlık taşıdıkları için agresiftir ve bu yüzden saldırgan ve küfürlü sözler içerebilir. Rap türünde Tupac, Eminem, Jay- Z, Akon başta olmak üzere birçok isim sevilmeye ve dinlenmeye devam etmektedir. Müziğin içinde barındırdığı çekişme, dinleyicileri arasında da sürmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...