Jump to content

Barodan Avukat Nasıl Talep Edilir?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hakkını aramak için hukuki yollara başvurmak durumunda olan fakat maddi olanakları bakımından yetersiz olan vatandaşlar için Türkiye Barolar Birliği avukatlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanılmasına olanak sağlıyor. Hak arama özgürlüklerini güvence altına alan bu hizmet "Adli Yardım" olarak adlandırılmıştır. Bu hizmet sadece şahıslarla sınırlı kalmayıp ihtiyaç duyulması durumunda kamuya fayda sağlayan dernekler ve vakıflara da avukatlık hizmeti sunmaktadır.

 

 

Adli yardımdan sadece icra takiplerinde ve hukuk davalarında yararlanılabilir. Fakat dava ceza davaları ile alakalı ise Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri uyarınca davanın görüldüğü mahkemeye başvurarak ücretsiz avukat talebinde bulunulabilir.

 

 

Ücretsiz avukat talep etmek için gerekli belgeler;

 

 

Adli yardım hizmetinden faydalanabilmek için icra takibinin yapılacağı baro başkanlığına ya da davanın açılacağı baro başkanlığına veya baro adli yardım bürosuna şahsen müracaat edilmesi gereklidir. Başvuruda bulunulması halinde ilgili birim başvuru yapan şahsın maddi imkanlarının yetersiz olduğunu belgelemek durumundadır. Bazı durumlarda muhtarlardan fakirlik belgesi alınması yeterlidir. Fakat bazı durumlarda ise barolar, ilgili şahsın aylık kazancını gösteren, üzerinde kayıtlı gayrimenkul veya herhangi bir araç olup olmadığını ispatlayan bir belgeyi ve herhangi bir sigortadan faydalanıp faydalanmadığının belgeleri istenilebilir. Bu belgelere ek olarak mahalle muhtarından alınan ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve dava için gerekli belgelerin fotokopisi ilgili birime iletilmelidir. Adli yardım talebinin ardından yapılan değerlendirmenin olumlu olması halinde bir avukat görevlendirilir. Son olarak, görevlendirilen avukat adına vekalet çıkartılması gereklidir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra hukuki süreç başlayacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Barodan Ücretsiz Avukat Nasıl Talep Edilir?

      [h=3]Hakkını aramak için hukuksal yollara başvurmak isteyen ancak maddi imkanları kısıtlı olan kişiler barodan nasıl ücretsiz avukat yardımı talep edebilir? “Adli yardım” olarak adlandırılan bu hizmetten hangi davalarda faydalanılabilir? Avukat Begüm Giray Narin’den merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını aldık.[/h] Türkiye Barolar Birliği, avukatlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmanıza olanak tanıyarak, hak arama özgürlüğünüzü güvence altına alıyor. “Adli yardım” olarak adlan

      , Yer: Hukuk

×
×
  • Yeni Oluştur...