Jump to content

Yüzme Eğitmeni Nasıl Olunur?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yüzme, vücut ve zihin gelişimi için oldukça önemli bir spordur. Sırt ve kol kası başta olmak üzere vücuttaki birçok eklem, yüzme ile birlikte çalışabilmektedir. Yüzme antrenörü olabilmek için de bu sporu sevmek ve yeteri kadar ilgili olmak gerekmektedir. Bununla birlikte mutlaka yeterli akademik bilgiye sahip olmak da gerekmektedir.

 

 

Yüzme antrenörü olabilmek için ilk olarak üniversitelerin spor akademileri bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Spor akademesi içerisindeki yüzme branşına yoğunlaşan kişiler, yüzme eğitmeni olabilmektedir. Bunun için liseden sonra beden eğitimi ve spor meslek yüksekokulları bölümleri tercih edilmelidir. Sadece bu bölümden mezun olmak yüzme antrenörü olmaya yetmeyebilir. Yüzme federasyonu tarafından açılan yüzme antrenörlüğü kurslarını başarı ile tamamlayarak eğitmenlik sertifikası da alınmalıdır. Yüzme antrenörü olmak için geç kalma gibi bir durum söz konusu değildir. İlgili bölüm mezunlarının bu ilanları takip ederek başvuruda bulunması durumunda yüzme eğitmeni olmak mümkündür.

 

 

Yüzme eğitmeni olabilmek için bir yaş sınırı yoktur. Yüzme eğitimlerinde çeşitli kategorile bulunmaktadır. Yüzme eğitmenliği 1.kademe antrenörlük kurslarında adaylara belirli seçme sınavları uygulanır. Bu sınavda adayların yüzme tekniklerine, çıkış ve dönüşlerine puan verilmektedir. Bu sınavda aday en yüksek 30 en düşük 0 puan alabilmektedir. Yapılan seçme sonucunda belirlenen kontenjanlar dahilinde en yüksek puandan başlanarak sıralama yapılır. Bu seçmeye göre kurslarda genel olarak en fazla 40 aday seçilmektedir. 18 puanın altında kalan kişiler ise kursa kabul edilmemektedir. Adaylar eğer sınavda eşit puan aldıysa bu durumda kişilerin milli sporcu olup olmadığına bu durumda da eşitlik varsa eğitim durumuna bakılmaktadır.

 

 

Yüzme eğitmenliği sırasında yüzme teknikleri, yarışma metodları gibi bilgiler öğretilmektedir. Bu eğitimi tamamlayan kişiler yardımcı antrenör olarak özel kurumlarda ve devlet kurumlarında göreve başlayabilmektedir. Yüzme eğitmenleri spor kulüplerinin yüzme şubelerinde, belediyelerin yüzme takımlarında ve düzenlenen yaz okullarında görev alabilmektedir.

 

 

Yüzme eğitmenleri, su topu gibi sporlar için de yüzme eğitimi verebilmektedir. Olimpiyat gibi önemli organizasyonlara hazırlık sürecinde yüzme eğitimi ile birlikte yarış teknikleri de öğretilebilmektedir. Çocuk, yetişkin ve engelli gibi alanlarda yüzme eğitmenleri tarafından yüzme dersi verilebilmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...