Jump to content

Fars Dili Ve Edebiyatı Mezunları Nerelerde Çalışır?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

4 yıl eğitim veren bir lisans programı olan Fars Dili ve Edebiyatı bölümünde Farsça dil eğitiminin yanı sıra Fars kültürü ve edebiyatı da öğretilir. Bu bölümden mezun olanlar Farsça çeviri yapabilecek dil yeteneğine sahiptirler. Farsça'nın hüküm sürdüğü dönemlerde yazılmış edebi metinleri anlayıp çeviri yapabilecek nitelikte iyi bir dilbilgisi öğretilir. Günümüzde konuşulan Farsçanın özellikleri de bu bölümde öğretilir. Bu bakımdan bu bölümü seçen öğrenciler Farsça'ya son derece hakim nitelikli ve bilgili filologlar olarak mezun olurlar.

Fars Dili ve Edebiyatı Mezunlarına Filolog unvanı verilir. Bu unvan ile Türkiye’de çalışabilecekleri resmi kurumlar şunlardır:

 

  • İçişleri Bakanlığı
  • Dışişleri Bakanlığı
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı
  • Ticaret Bakanlığı
  • Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü
  • Konsolosluklar
  • Vakıflar
  • TRT
  • Elçilikler

Fars Dili ve Edebiyatı Mezunları akademik araştırma yapan dergilerde çalışabilirler. Yazılı basında ve görsel medyada çalışma imkânları vardır. Emniyet Genel Müdürlüğünün ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilgili birimlerinde çalışabilirler. Ayrıca turizm şirketlerinde tercüman olarak çalışma olanakları da bulunur. Tur şirketlerinde kültür turu rehberliği yapabilirler.

Fars Dili ve Edebiyatı Mezunları için bir başka alternatif yol da akademik kariyerdir. 4 yıllık eğitimin ardından yüksek lisans programlarına başvuru yapabilirler. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarının ardından dil-tarih fakültelerinde akademik kadroda öğretim görevlisi olarak çalışabilirler.

Fars Dili ve Edebiyatı bölümünün amacı Fars kültürünü, tarihini, sosyal yaşamını, edebi metinlerini, dilbilgisi özelliklerini iyi bilen öğrenciler yetiştirmektedir. Fars Dili ve Edebiyatı mezunları bu anlamda araştırma projelerinde görev alabilirler. Köklü ve eski medeniyetlerden olan Fars kültürü ile Türkler arasında uzun zamana yayılan tarihi ve kültürel ilişkiler vardır. Son yıllarda kurulan ekonomik ortaklıklar ile bu iki kültür pek çok alanda sık sık yan yana gelmektedir. Farsça günümüzde İran devletinin resmi dilidir. Bu sebeple İran ile yapılan bütün ekonomik ve kültürel projelerde Fars Dili ve Edebiyatı mezunları çalışabilir.

İran ile iş yapan özel şirketlerde çalışma imkânına sahip olan Fars Dili ve Edebiyatı mezunları bu şirketlerde tercüman olarak bulunurlar. Bununla beraber İnşaat ve enerji yatırımları alanında giderek artan işbirliği sayesinde gelişen yatırımlarda Fars Dili ve Edebiyatı mezunlarına olan ihtiyaç giderek artmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...