Jump to content

Nota Nasıl Okunur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Müziğin insanlık tarafından bulunduğu ilk dönemlerde kayıt cihazlarının yetersizliğinden dolayı birçok eseri kaybettik. İnsanlar yaptıkları müzikleri daha uzaklara başka insanlara ulaştırmak istiyordu. Bunun için bir sistem kurmayı düşünmüşler ve notayı üretmişler. Çeşitli semboller ve işaretler sayesinden müziğin evrensel dili olan nota bu şekilde oluşmuştur .

 

 

Müzik için n

ota bilmek şart değildir ancak nota müziğin prestijidir. Nota okumayı bilen bir sanatçı evrenseldir. Bu aynı yabancı bir dil öğrenmek gibidir. Nota okumayı bilmeseniz bile bir şekilde müzikte ilerleyebilirsiniz ancak nota okumayı bilmek size oldukça yardımcı olacaktır.

 

 

Nota bilmek basitçe yedi sesi (DO,RE,Mİ,FA,SOL,LA,Sİ,DO) ezberlemek sembol şekil ve süre değerlerini öğrenmektir. Ancak nota bilmek sadece bununla sınırlı değildir. İkili, üçlü, beşli vs. aralıklarını, diyez ve bemolleri gereken tonda okumak gereklidir

 

 

Nota bir şifredir. Nota bilmek, şifre elemanlarını öğrenip, eserleri bunlarla deşifre etmektir.

 

 

PORTE: Beş yatay çizgi ve dört aralıktan meydana gelen, notaların üzerine yazıldığı şekle denir bir diğer adıda dizektir.

 

 

SOL ANAHTARI: Portenin ikinci çizgisinden başlayan, sağa doğru daire çizerek yukarı çıkıp, tekrar aşağıya inen şekle sol anahtarı denir. Başladığı çizgiye sol adını verir.

 

 

Portedeki yerleri: Portede beş çizgi ve dört aralık vardır. Alttan birinci çizgi üzerindeki notanın adı"Mİ", ikinci çizgideki nota "SOL", üçüncü çizgideki "Sİ", dördüncü çizgideki "RE", beşinci çizgideki ince "FA" dır. Alttan birinci aralıktaki notanın adı: "FA", ikinci aralıktaki nota "LA", üçüncü aralıktaki nota: "DO", dördüncü aralıktaki nota: (ince) "Mİ" dir. Portenin altında kalın tonlu "DO ve RE" notaları vardır. Bunlar portenin dışındadır, yerleri orasıdır. "DO" notasının üzerinde çizgi varır, buna ek çizgi denir.

 

 

Bunun dışında notalar ikilik, dörtlük sekizlik diye ayrılır. Ancak notları öğrenmenin uzun ve derinlemesine bir iş olduğunu unutmayın.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • 40 Cuma Okunur İş İçin

   “Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed kad dakat hiyletiy edrikniy Ya Rasulullah” (Allah’ım, efendim Muhammed’e ve O’nun ehline salat eyle…Çok sıkıntım var,bana yardım et ya Rasulallah…)   Yukarıdaki salavatı şerifeyi ,her cuma 100 kez okuyanlar 40 cumayı tamamlamadan iyi bir işe sahip oluşmuşlarıdır.İş haricinde bir çok hayrı bulmak içinde faydalıdır.

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...