Jump to content

Diş Çürüğü Neden Ağrır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Diş Çürüğü Neden Ağrır?

 

Diş ağrısı hepimizin mutlaka yaşamış olduğu bir ağrıdır. Çocukluğumuzda başlayan diş ağrıları, yaş ilerledikçe diş sağlığınıza bağlı olarak artacaktır. Diş ağrıları hiç beklenemedik zamanlarda başlar ve diş doktoruna görünmeden de kolay kolay geçmez. Ağrının ana sebebi ise dişinizin çürümüş olmasıdır. Peki, diş neden çürür ve çürük neden ağrı yapar?

 

Ağız içerisinde bulunan bakteriler dişlerin çürümesine neden olur. Bu bakteriler, dişlerin ve dilin üzerinde konumlandığı için ağız içerisinde en çok dişlere zarar verir. Yediğimiz şekerli ve unlu gıdaların ağızda kalan artıkları çürümeye daha çok sebep olur bu nedenle büyüklerimizin şeker yeme dişlerin çürür sözünün bir kez daha doğru olduğunu anlarız. Sıcak ve soğuk içecekleri ard arda tüketmekse diş minesine zarar verir. Diş minesinin zarar görmesi durumunda dişi korumaya yarayan kalkan ortadan kalkar ve diş çürümeye daha çok maruz kalır. Diş çürükleri bu sebeple artar. Dişlerimizi kaplayan plak da belli bir zaman sonra dişlerde çürümeye neden olacaktır. Bunu önlemek için düzenli fırçalamaya ve diş plağı temizliğine önem verilmelidir. Diş çürümesine neden olan bir durum ise dişin yapısal özelliğidir. Örneğin, tükürük miktarı az ise ağız kurumaya meyilli olur ve dişler havayla daha fazla temas ediceği için çürümeye başlar.

 

Diş çürükleri dişe zarar verdiği için dişimiz daha hassas olur. Bu nedenle, yemek yeme esnasında, sıcak soğuk içeceklerin tükelmesi esnasında ağrılar hissederiz. Çürüğünüz ilerlemiş ve dişinizde iltihap yapmış ise bu diş ağrınız devam edecek demektir. Özellikle gece ağrılar artar. Bunun bir sebebi, gece yastığa başınızı koyunca çürük dişinizin üstüne yatmanız ve ağrıyı tetiklemenizdir. Diğer bir sebebi ise gece vücut direnci daha az olacağı için ağrı daha yoğun hissedilir. Gece başlayan diş çürüğü ağrıları zonklamaya daha sonrasında baş ağrısına, uykusuzluğa, diş iltihaplanmasına ve yanakta şişliğe kadar birçok rahatsızlığa sebep olur. Bunu engellemek için dişinizi günde en az 2 kez fırçalamaya özen gösterin. Diş taşı temizliğinizi ihmal etmeyin. Düzenli olarak diş doktorunuza kontrole gidin.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...