Jump to content

Çoğulcu Cehalet...


Renan

Önerilen Mesajlar

Çoğulcu Cehalet

 

Çoğulcu Cehalet (Pluralistic Ignorance) kavramı, ilk defa 1931 yılında Allport tarafından kamusal davranışlar ile özel inançlar arasındaki tutarsızlığı açıklamak için kullanılmıştır.

 

Bir gruptaki bireylerin çoğunun, aslında aynı olmalarına rağmen diğerlerinin bir şekilde kendilerinden farklı olduğunu varsaymaeğilimini ifade etmektedir. Bu anlamda Sahte Konsensüs Yanlılığı’nın tezadı olarak kabul edilebilir.

 

Bireyler diğerleriyle aslında benzer olan düşünce, inanç ve tutumlarını farklıymış gibi algıladıklarında çoğulcu cehalet oluşmaktadır. Bir grubun çoğunluğu belli bir norma veya düşünceye inanmasa bile diğer herkesin inandığını zannettiği için o norma uyma veya o düşünceyi destekleme davranışı devam etmektedir.

 

Çoğulcu cehalet kısmen Seyirci Etkisi'ni açıklayabilir. Acil bir durum ile karşılaşıldığında çok sayıda seyirci söz konusuysa, içlerinden bir kısmı bir şeyler yapması gerektiğini düşünse bile hemen hiç kimse olaya müdahale etmemektedir. Diğer yandan, olaya bir kişi bile müdahale ettiğinde diğerlerinin de olaya müdahale etmesi olasıdır.

 

Çoğulcu cehaletin ilginç bir örneği romantik ilişkilerde görülmektedir. Bireyler ilk adımı atmada başarısızlık söz konusu olduğunda kendileri ve potansiyel partnerleri için farklı atıflarda bulunmaktadırlar. İlk hamleyi yapamayan kişiler kendi başarısızlıklarını reddedilme korkularına atfederken, potansiyel partnerlerinin başarısızlığını ilgi eksikliğine bağlamaktadırlar (Vorauer ve Ratner,1996).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...