Jump to content

Psikoloji Mezunları Nerelerde Çalışır?


Alyadua
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

nsan ruhunu, davranışlarını ve bu davranışları ortaya çıkaran nedenleri inceleyen bir bilim dalı olan psikoloji, Fen-Edebiyat Fakülteleri bünyesinde 4 yıl boyunca eğitim verildiği bir anabilim dalıdır. Psikolojinin birçok alanı vardır ve bu nedenle mezunlarına birçok bölümde ve sahada iş imkanı sağlar.

Psikoloji bölümü mezunları psikolog ünvanı ile göreve başlarlar. Devlet kadrolarında, özel eğitim kurumları ve diğer sağlık örgütlerinde çalışabilir. Bu bölümden mezun olan kişilerin öncelikli olarak çalışmak istediği alanı belirlemesi gerekir. Psikoloji mezunları pedagojik formasyon sertifikası alarak Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim kurumlarında felsefe grubu öğretmenliği de yapabilir.

Psikologların çalışabileceği alanlardan birisi aynı zamanda psikolojinin bir bölümünü de oluşturan Adli Psikolojidir. Bu alanda çalışan psikologlar adliyelerde suç ve suçlu psikolojisi ile ilgili çalışır. Böylece zanlıların psikolojisini anlamada polis ve adli makamlarla birlikte işbirliği içerisinde çalışabilir. Adliye Bakanlığı'na bağlı tıp ve psikoloji enstitülerinde Uzman Psikolog ünvanı ile çalışabilir. Bu alandaki kişilerin genelde yüksek lisans ve doktora eğitimi alan psikologlar olduğu da bilinir.

Eğitim Psikolojisi alanını tercih eden psikologlar eğitim kurumlarında ve üniversitelerde çalışabilir. Özel öğretim yöntemleri ve sınıf yönetimi gibi alanlarda uzmanlaşabilen bu kişiler rehberlik servisi bölümünde görev alır. Pedagojik formasyon eğitimi alan bu psikologlar genelde gençler ve çocuklar üzerinde çalışır.

İş ve Çalışma Psikolojisi alanında çalışan psikologlar ise özel şirketlerde ve devlet kurumlarında psikolog olarak görev yapar. Bu alandaki psikologların görevi işçilerin ve işverenlerin psikolojik problemleri ile ilgilenmek ve onlara rehberlik yapmaktır. Çalışanların verimliliğini artırmak için özellikle özel şirketlerin önem verdiği bu kadro, psikologlara istihdam yaratır.

Nöropsikoloji ve Klinik Psikolojisi bölümüne çalışacak olan psikologlar ise genelde sinir sistemi ile ilgili rahatsızlık yaşayan hastaların bulunduğu polikliniklerde ve rehabilitasyon merkezlerine çalışır. Davranış bozukluklarının teşhis ve tedavisinde, zararlı alışkanlıkların bıraktırılmasında bu psikologlar aktif bir şekilde görev alır. Laboratuvarlarda çalışma imkanı bulan bu psikologların yüksek lisans ve doktora eğitimi aldığında uzman psikolog olarak görevde yükselme olanağı da vardır. Bunun yanında bu alandaki psikologlar okullarda da çalışabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...