Jump to content

Dünyanın Doğal Harikaları Müthiş


ALACAKARANLIK

Önerilen Mesajlar

ALACAKARANLIK

Dünyanın Doğal Harikaları

 

Amazonlar

Yaklaşık 7 milyon kilometre kare alana yayılan Amazon Ormanları, tüm dünyadaki tropikal ormanların yarısından fazlasını oluşturuyor. Amazon Ormanları, Brezilya, Bolivya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Kolombiya, Peru, Surinam ve Venezuela boyunca uzanıyor.

 

amazon_yagmur_ormanlari_1-1.jpg

 

amazon_yagmur_ormanlari_2-1.jpg

 

amazon_yagmur_ormanlari_3-1.jpg

 

Büyük Kanyon

ABD’nin en bilinen doğa alanı olan Büyük Kanyon (Grand Canyon) 1200 metre derinliğinde ve 12 bin metre uzunluğunda...Büyük Kanyon 6 milyon yılda oluştu.

 

grand_canyon_buyuk_kanyon1-1.jpg

 

grand_canyon_buyuk_kanyon2-1.jpg

 

Büyük Kanyon, bir çok renge sahip; Kolorado Nehri çevresinde bulunan bir kanyondur. Büyük Kanyon Ulusal Parkı içinde bulunur ve bu Amerika'daki ilk ulusal parklardan biridir. Theodore Roosevelt Büyük Kanyon'un büyük bir hayranıydı ve bir çok kez avlanmak ve sehir için burayı ziyaret etmişti.

 

grand_canyon_buyuk_kanyon3-1.jpg

 

Kanyon, Colorado Irmağı'nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuştur. 466 kilometre uzunluğunda ve 400 metre ila 2.4 kilometre genişliği arasında değişmektedir. Derinlik açısından da 1600 metreye kadar ulaşır. Bu kesiklerde Dünya'nın 2 milyar yıllık tarihi gözükebilmektedir.

 

grand_canyon_buyuk_kanyon4-1.jpg

 

Büyük Kanyon bir Avrupalı tarafından farkedilmesi ilk kez 1540 yılında; İspanyol Garcia Lopez de Cardenas tarafından olmuştur. İlk bilimsel araştırma ise John Wesley Powell eşliğinde 1869'da gerçekleşmiştir. Kızılderililer ise kanyonun duvarlarında yerleşim birimleri kurmuşlardır.

 

grand_canyon_buyuk_kanyon6-1.jpg

 

grand_canyon_buyuk_kanyon5-1.jpg

 

Puerto Princesa Yeraltı Nehri

Filipinler'de yer alan 8 kilometre uzunluğundaki Puerto Princesa Yeraltı Nehri, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

 

Puerto_Princesa_Yeralti_Nehri_1-1.jpg

 

Puerto_Princesa_Yeralti_Nehri_2-1.jpg

 

Büyük Bariyer Resifi

Avusturalya’daki Büyük Bariyer Resifi 400 tür mercana, 1500 tür balığa ve 4 bin tür yumuşakçaya evsahipliği yapıyor. Resif, 1981’den beri Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

 

buyuk_bariyer_resifi-1.jpg

 

Masurian Gölü

Polonya’daki Masurian Gölü ve çevresi, kapladığı 82 kilometre karelik alanda 2 binden fazla kuş türüne evsahipliği yapıyor.

 

masurian_golu_lake-1.jpg

 

Angel Şelalesi

Brezilya-Venezuella sınırında yer alan Angel Şelalesi, dünyanın en yüksek şelalesi. Yüksekliği 807 metre.

 

Angel_selalesi_Falls_Venezuela_2-1.jpg

 

Angel_selalesi_Falls_Venezuela_1-1.jpg

 

Angel_selalesi_Falls_Venezuela_3-1.jpg

 

Angel_selalesi_Falls_Venezuela_4-1.jpg

 

Çamur Volkanları

Dünya üzerinden bulunan 700 çamur volkanından, 300'ü Azarbeycan’ın Hazar Deniz kıyılarındaki Gobustan Bölgesi’nde yer alıyor. Bölgedeki çamur volkanları, yer altındaki çamur rezervuarlarından besleniyor ve durgun dönemelerde bile zaman zaman çamur püskürtüyor.

 

camur_volkanlari_azerbaijan_azerbaycan-1.jpg

 

Masa Dağı

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Cape Town yakınlarındaki Masa Dağı, düz zirvesi ile ülkenin en çok turist çeken yerlerinden biri

 

masa_dagi_guney_afrika_1-1.jpg

 

masa_dagi_guney_afrika_2-1.jpg

 

masa_dagi_guney_afrika_3-1.jpg

 

Ayers Kayası

345 metre yüksekliğindeki Uluru ya da Ayers Kayası Avusturalya’nın en tanınmış yerlerinden biri. Temmuz ayında yetkililer, çevresel nedenler ve güvenlik gerekçeleri ile buraya tırmanmayı yasakladılar.

 

ayers_uluru_1-1.jpg

 

ayers_uluru_2-1.jpg

 

ayers_uluru_3-1.jpg

 

ayers_uluru_4-1.jpg

 

Milford Sound

Yeni Zelanda’nın en tanınan yerlerinden biri olan Milford Sound şelaleleri, kayalıkları ve orman alanlarıyla yılda 500 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

 

8351milford_sound-1.jpg

 

Galapagos Adaları

Sayısız tür hayvanı barındıran Galapagos Adaları, 1978’den beri Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alıyor. Charles Darwin’in bu adalara yaptığı keşif yolculuğu, evrim teorisinin oluşmasında çok etkili olmuştu.

 

galapagos_5-1.jpg

 

galapagos_1-1.jpg

 

galapagos_2-1.jpg

 

galapagos_3-1.jpg

 

galapagos_4-1.jpg

 

Kara Orman

Almanya’nın Karlsruhe ve İsviçre'nin Basel şehirleri arasında yer alan Kara Orman, yoğun bitki örtüsüyle görmeye değer. Loney Planet internet sitesi ormanı “vahşi hayata dair çok çeşitlilik içermese de pastoral ve resim gibi” sözleriyle tanımlıyor.

 

kara_orman_black_forest-1.jpg

 

Moher Kayaları

200 metre yükseklikteki denize dik Moher Kayaları, İrlanda’nın en çok turist çeken yerleri arasında yer alıyor.

 

moher_kayalari_2-1.jpg

 

moher_kayalari_1-1.jpg

 

moher_kayalari_3-1.jpg

 

moher_kayalari_4-1.jpg

 

Vezüv Yanardağı

İtalya’daki Vezüv Yanardağı, geçen yüz yılda Avrupa Kıtası’nda faaliyete geçen tek volkan olma özelliğine sahip. Vezüv en çok, M.S. 79 yılındaki Pompei kentini yok eden patlamasıyla biliniyor.

 

vezuv_yanardagi-1.jpg

 

Maldivler

1192 adacıktan oluşan Maldivler, Hint Okyanusu’nun en turistik yerlerinden biri.

 

maldivler_maldives_3-1.jpg

 

maldivler_1-1.jpg

 

maldivler_2-1.jpg

 

maldiv_adalari-1.jpg

 

maldivler_maldives_2-1.jpg

 

maldivler_maldives_1-1.jpg

 

Halong Körfezi

Vietnam’ın Quang Ninh Bölgesi’nde yer alan Halong Körfezi’nde binlerce kireçtaşı ve irli ufaklı adalar yer alıyor. Yoğun yağış ve heyelan riski nedeniyle adalarda yerleşim bulunmuyor.

 

halong2-1.jpg

 

halong_korfezi_vietnam-1.jpg

 

Matterhorn Dağı (Cervino)

İsviçre-İtalya sınırında yer alan 4 bin 477 metre yüksekliğindeki Matterhorn Dağı, Avrupa’nın hem en yüksek hem de en fotojenik yerlerinden biri.

 

matterhorn_montblanc_7-1.jpg

 

matterhorn_montblanc_2-1.jpg

 

matterhorn_montblanc_3-1.jpg

 

matterhorn_montblanc_4-1.jpg

 

matterhorn_montblanc_5-1.jpg

 

matterhorn_montblanc_6-1.jpg

 

matterhorn_montblanc_1-1.jpg

 

Ölü Deniz (Tuz Denizi)

Deniz seviyesinin 365 metre altında yer alan Ölü Deniz kıyıları, dünyanın en alçak yeri ve alçalmaya devam ediyor. Çevre örgütleri, bu durumun devam etmesi halinde, önümüzdeki 50 yıl içinde Ölü Deniz’in tamamen yokolacağı uyarısında bulunuyor.

 

olu_deniz_dead_sea1-1.jpg

 

olu_deniz_dead_sea2-1.jpg

 

Jeita Grotto

Lübnan’ın başkenti Beyrut yakınlarında bulunan Jeita Grotto’nun kristal mağaralarını geçen yıl 2 milyon kişi ziyaret etti.

 

Jeita_Grotto_kristal_magaralari_1-1.jpg

 

Jeita_Grotto_kristal_magaralari_2-1.jpg

 

Komodo Ulusal Parkı

Endonezya’daki Komodo Ulusal Parkı, Komodo ejderlerinin korunması için oluşturuldu. Nadir olarak insanlara saldıran komodo ejderi, keskin dişleri ve bir insanı öldürebilen zehirli ağzıyla korkulan bir üne sahip. Yaşayan en büyük kertenkele.

 

komodo_endonezya_3-1.jpg

 

komodo_ejderi_1-1.jpg

 

komodo_endonezya_2-1.jpg

 

komodo_ejderi_yumurta-1.jpg

 

Jeju Adası

Engebeli ve volkanik kıyısıyla Jeju Adası, Kore’nin güneyinde yer alıyor. Adada, 1950 metrelik Halasan Yanardağı da yer alıyor.

 

jeju_jejudo_adasi2-1.jpg

 

jeju_jejudo_adasi1-1.jpg

 

Iguazu Şelalesi

Arjantin-Brezilya sınırında yer alan Iguazu Şelalesi yaklaşık üç kilometre genişliği ile yeryüzündeki en geniş şelalerinden biri. Iguazu, iki yanında tropikal ormanlardan oluşan ulusal parkların arasında yer alıyor.

 

iguazu_selalesi_caratas-1.jpg

 

Fundy Körfezi

Dünyanın en yüksek gel-gitleri Fundy Körfezi’ni, değişik kıyı ekosistemlerini barındıran ve göçmen kuşların en önemli uğrak yerlerinden biri haline getirdi.

 

fundy_korfezi_bay-1.jpg

 

Kilimanjaro

1987’den beri Dünya Kültür Mirası listesinde yer aln Kilimanjaro Dağı, 5 bin 894 metre yüksekliği ile Afrika'ın en yüksek noktası.

 

kilimanjaro_1-1.jpg

 

kilimanjaro_2-1.jpg

 

kilimanjaro_3-1.jpg

 

kilimanjaro_4-1.jpg

 

Kapadokya: Peri Bacaları

Kapadokya, (Pers dilinde Katpatuk; “Güzel Atlar Ülkesi”), 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmış.

İnsan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler'in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler bölgeyi putperestlerin zulmünden kaçan Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

 

kapadokya_capadocia_peri_bacalari_4-1.jpg

 

kapadokya_capadocia_peri_bacalari_1JPG-1.jpg

 

kapadokya_capadocia_peri_bacalari_2-1.jpg

 

kapadokya_capadocia_peri_bacalari_3-1.jpg

 

Kızkumu

Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı Orhaniye köyünde bulunan Kızkumu bir “kıyı oku” (kıyı kordonu) oluşumudur. Kıyı oku, dalga ve akıntıların kıyıdan taşıdıkları maddeleri küçük koylarda biriktirmesi ile oluşan, bir ucu karaya bağlı ve denize doğru ok şeklinde uzanan yığıntılardır. Kıyı kordonu bir koyun önünü kapatacak şekilde gelişirse kıyı kordonu gerisinde lagün oluşur.

Tipik Akdeniz özelliklerini taşıyan bu eski Rum köyünün önceki ismi "Kırsaçlı Vasil" anlamına gelen "Kırvasil" imiş. Antik ismi ise Baybassos. M.Ö. 3.yüzyıla dayanan köy, temiz denizi, çevresini saran çam ormanları, dağları ve tarihi zenginlikleri ile dikkat çekiyor. Köyün sembolü, denize doğru 600 metrelik dil gibi uzanan ve gel-git olaylarında bir görünüp bir kaybolan kırmızı renkli kumu...

 

img_0199-1.jpg

 

kizkumu_orhaniye_marmaris_1-1.jpg

 

kizkumu_orhaniye_marmaris_2-1.jpg

 

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale, kaynak sularının kirecinden oluşmuş bir tepe. Türkiye'nin en tanınmış doğa harikasıdır; ve Denizli ilin'dedir. Pamukkale 2700 metre uzunluğunda ve yüksekliği 160 metredir. Parlak beyaz rengiyle Pamukkale'yi 20 km uzaklıktan görmek mümkündür.

Ayrıca Pamukkalede Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi gezilmesi gereken yerlerdendir. Tepesinde Antik Roma'dan kalma Hierapolis adlı kutsal antik şehir bulunur. 5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir thermal merkez olan Karahayıt vardır. Burada da beş ve dört yıldızlı otellerde thermal turizm ve kaplıca hizmeti vermektedir.

 

010-1.jpg

 

003-1.jpg

 

004-1.jpg

 

ALINTIDIR.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • İnsan Ahlakının Doğal Tarihi / Michael Tomasello

   İnsan ahlakının evrimi iki adımda gerçekleşti. Başlangıçta doğa koşulları nedeniyle, ilk insanlar işbirliğine gitmezlerse yok olacaklarını gördü ve bu işbirliğini düzenli hale getirmek için yeni bilişsel yetenekler geliştirdiler. Riskleri en aza indirmek için her koşulda birlikte hareket edip, güven, saygı ve sorumluluk üzerine kurulu ikili ortaklıklar yarattılar. İnsan grupları kalabalıklaşıp işbölümü daha karmaşık bir hal aldığında ikinci adım atıldı. Üyelerinden sadakat, uyum ve kültürel ai

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Ev Yapımı Müthiş İlaç - Sigara Kullananlara, Kansere, Vereme

   lütfen tıbbi tedavi değildir ilaç tedavinizle birlikte uygulamayın ve doktorunuza danışın.   bu sağlık reçetesi ile doktorların en fazla '2-3 ay' ömür biçtikleri kanserli kocasını '15 YIL" fazladan yaşatabilmiş ve doktorlar kendisine ne yaptığını sorup, ilacın tarifini almışlar.   Özellikle sigara kullananların, kanser, verem, kemik erimesi, diz ağrısı ve bağışıklık sistemi gibi sorunları olanların kullanmasında büyük yarar var. Ameliyat yaralarının da daha hızlı kapanmasını sağlıyorm

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Böceklerden Kurtaran Doğal Karışım

   Senede 1 Bu Karışımı Evine Uygulayanın Evine Böcek Girmez Evinizden çıkmayan inatçı Hamam böceklerinden kurtulmak için bu karışımı hazırlamalı ve 4-5 gün üst üste uygulamalısınız. Ardından böceklerin kaçtığını, kaçmayanların da öldüğünü göreceksiniz. Hamam böceği görünümü ve hareketleri nedeniyle oldukça ürkütücü ve tiksindirici bir haşeredir. Birçok kişi karşı karşıya gelmekten bile korkarken kimileri de düşünmeye dahi dayanamaz. Tüm bunların yanında kimse evinden sürekli olarak üreyen hama

   , Yer: Sağlık

  • Dünyanın En Yakışıklı Atı

   ABD’nin Arkansas eyaletindeki Ozark Dağları’nda yaşayan Büyük Frederick adlı siyah at, birçok kişi tarafından dünyanın en yakışıklı atı olarak niteleniyor.       Adını 1740-1786 yılları arasında yaşamış olan Prusya hükümdarı Büyük Frederick’ten alan Friesian cinsi at, parlak ve uzun yelesiyle bu unvanı almayı başardı.     Büyük Frederick’in 12 bin takipçisinin olduğu bir Facebook hesabı ve blogu da var.       'En seksi at' olarak gösteriliyor   Adını 1740-1786 yılları

   , Yer: Hayvanlar Alemi

  • Doğal Kolon Temizliği İçin Ev Yapımı İçecek Tarifi...

   Doğal Kolon Temizliği İçin Ev Yapımı İçecek Tarifi Kolon temizliği kürü, kabızlığı ve diğer sindirim sorunlarını gidermek için evde kolonunuzu temizlemenin basit ve doğal bir yoludur. Lif ve besin içeriği yüksek olan bileşenleri karıştırarak kolayca hazırlanır. Malzemeler: 1/2 su bardağı temiz ılık su 1/2 su bardağı organik elma suyu 1 çay kaşığı zencefil suyu 1/2 çay kaşığı deniz tuzu 2 yemek kaşığı limon suyu İçeceğe karıştırılan deniz tuzu, bağırsa

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

×
×
 • Yeni Oluştur...