Jump to content

Makro Fotoğraf Nasıl Çekilir?


Alyadua

Önerilen Mesajlar

makro-fotograf-nasil-cekilir_646x340.jpgFotoğrafçılık bir çok insan için tutkudan daha çok yaşam tarzı olmaya başlamıştır. Fotoğrafçılığın alt dallarından biri ise daha ince detayların fotoğraflanması anlamına gelen makro fotoğrafçılıktır. Makro fotoğrafçılıkta daha detaylı fotoğraflar elde edilebilmektedir. Örneğin bir sineğin gözünün çekimi makro fotoğrafçılığın alanına girmektedir. Makro çekim her fotoğrafçının isteği olmasına rağmen artan lens ve ekipman faaliyetlerinden dolayı merakları başlamadan bitmektedir. Eğer makro çekime gönül verdiyseniz ve bu yolda kararlıysanız ilk olarak ekipmanları tanımalısınız. Makro çekim yapabileceğiniz lensler ise aşağıda sıralanmıştır.

 

  • Diyoptri Lensleri

Bu tür lensler objektiflerin önüne takılırak daha yakından netleştirme işlemleri yapabilmek mümkündür. Fakat bu tür lenslerin verdiği görüntü pek iyi olmamaktadır. Fotoğrafta köşelere doğru gidildikçe görüntünün bozulmasından dolayı pek tercih edilmez. Bu yüzden çok tavsiye edilmez.

 

  • Uzatma tüpleri

Uzatma tüpleri makine ile objektif arasına eklenir ve objektiflerin daha yakından netleme yapılmasını sağlar. Elektrikli ve eletriksiz olarak iki çeşidi olan uzatma tüplerinin elektrikli olanlarında lenslerin diyaframı değiştirilebilir ve otomatik netleme motoru da devreye sokulabilir. Elektrikli olmayan türlerinde ise bütün ayarlar manuel olmaktadır. Bu yüzden uzatma tüpü alacaksanız elektrikli seçmeniz tavsiye edilir.

 

  • Körükler

Körükler ile uzatma tüplerinin mantığı aynıdır ve aynı şekilde çalışırlar. Körüklerin tek avantajı ise boylarının ayarlanabilir olmasıdır.

 

  • Makro kızağı

Makro kızağı makro çekiminde profesyonelleşmiş kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir ekipmandır. Makro kızakları sayesinde milimetrik netlemeler yapabilir ve hassas ayarlamalar yapabilirsiniz. Böylece daha profesyonel fotoğraflar elde edebilirsiniz.

 

  • Flaşlar

Makro çekiminin en önemli ekipmanlarından biriside flaşlardır. Çekilen objenin her yerinin net olarak görünmesi için flaş kritik önem taşımaktadır. Makro çekime en uygun flaş tipi ise ring flaşlardır. Makro çekim için özel olarak tasarlanmıştır ve maliyeti de yüksektir.

Makro çekim yapabilmek için gereken aparatları tanıdıktan sonra makro fotoğraf çekmek bir kaç ipucu verelim.

 

  • Makro fotoğraf için güzel sonuçlar almak için alan derinliğine dikkat edin. Güzel sonuçlar almak için objektifi nesnenin tam karşısına gelecek şekilde yerleştirin ve gerekli alan derinliğini yaratın.
  • Makro çekimde odaklamayı manuel olarak ayarlayın bunun için makinenin otomatik netleme özelliğini devre dışı bekleyin.
  • Eğer tripod kullanıyorsanız ve bütün ayarları yaptıysanız ve geriye sadece deklanşöre dokunmak kaldıysa ayarlarınızın bozulmaması için tetikleyici kullanabilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...