Jump to content

Mesleki İtibar Skalası’na Göre En İtibarlı Meslekler


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

TÜBİTAK’ın desteğiyle İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nün geliştirdiği Mesleki İtibar Skalası ile Türkiye’de mesleklerin toplumdaki itibarı sıralandı. Mesleklerin itibarı ile kazanç seviyeleri arasında yakından bir ilişki gözlemlenirken, bir işte aranan özelliklerin başında “iyi bir ücret” geldi.

 

Türkiye’de 32 ilde 2 bin 500 kişi ile yapılan anketlere dayanarak gerçekleştirilen araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. Elde edilen skalaya göre, Türkiye’de en fazla itibarı bulunan meslekler, tıp doktoru, üniversite profesörü, hakim, öğretmen, diş hekimi, general, vali, yüzbaşı, büyükelçi ve mimar meslek grupları oldu.

Milletvekilliği 22. itibarlı meslek grubu olurken, katılımcılara göre hemşirelik, belediye başkanlığı ve avukatlık gibi meslekler milletvekilliğinden daha itibarlı meslekler olarak sıralandı.

En az itibarı bulunan mesleklerin başında ise dansözlük gelirken, oryantal mesleği sırasıyla, astrolog, falcı, seyyar satıcı, otopark görevlisi, hamal ve çamaşırcı meslekleri izledi.

 

Hakkında cinsiyete göre yargıların değişebileceği astrolog, falcı, dansöz, temizlikçi gibi mesleklerle ilgili puanlamalar erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösterdi.

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lütfi Sunar’ın öncülüğünde gerçekleştirilen ve birinci safhası tamamlanan ve ikinci aşamasındaki çalışmaları devam eden araştırma projesinin neticesinde Türkiye’ye mahsus bir sosyoekonomik statü (SES) endeksi geliştirilmesi hedefleniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Iyi bir maasla universite profesorlugunun pek ilgisi yok aslinda. Bu ulkemizde bir yanilgi. Ogretim gorevlilerinin maaslari icler acisi. Yilda 20 gun izin var, onu da yazlari kullananiliyosunuz. Bolum baskaniniz ve dekaniniz izin verirse tabii. Yoksa size 10 gun neyine yetmiyor deyip yollayabilirler de. Dogum izni bile kisitli. 657ye dogrudan tabii olmadigi icin ozluk haklari cok sıkıntili. Bir profesor doner sermaye olmadan ancak 4bin kusur lira alabiliyor. Onca derse,bilimsel makaleye,yayina cidden az. Bilimde ilerleyemiyoruz diyoruz ya, bilim adamlarimizi,bilim kadinlarimizi kayirmiyoruz cunku. Ogretmen 3 ay tatil yapiyor, ya yarim gun ise gidiyor haftaici her gun ya da haftanin 3 gunu yarim gun calisip donuyor. Bir arastirma gorevlisiyle ayni maasi aliyor. Boyle bir ortamda o arastirma gorevlisinin verimli calisabilmesi beklenebilir mi? Doktorlar ve ogretim gorevlileri cidden itibari hakediyor. Biri gunde 100den cok hastaya bakiyor oteki onlarca bilimsel yayin hazirliyor. Hamallik, pazarcilik gibi mesleklerde itibari hakediyor. Herkes begenmez cunku, ama onlar onuruyla yapiyor bu isleri. Ogretmenlige pek katilamayacagim. Disaridan gorundugu gibi degil artik bu meslek. Milli egitimin o eski kiymetli ogretmenleri eskidenmis, simdi disi sizi ici beni yakar. Bunu tabii terorun kol gezdigi kisin hayatla iletisimi kesilmis yerlerde bir okulun hem hademesi, hem ogretmeni, hem de muduru olarak calisan ogretmenlerimi disarida birakarak soyluyorum. Onlar milli egitimi ayakta tutan kesim cunku ve iyiki varlar, maaslarini sonuna dek hak ediyorlar,hatta fazlasini bile. Devlet bu ogretmenlerimizin maasini 2 katina cikarmali. Sartlari cidden cok zor onlarin. Ayni anda 4 farkli yas grubuna egitim vermekte zor. Birlestirilmis siniflarda egitim herkesin harci degil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...